Zapraszamy na Dni Historii Płocka 2019.
Już niebawem, w dniach 21-23 czerwca odbędą się Dni Historii Płocka. Przed nami pokazy rycerskie, spektakle, happeningi i zwiedzanie płockich zabytków.
Pierwszy dzień imprezy rozpocznie się o godzinie 18 w Amfiteatrze, od 8 edycji Fame Studio Festival, czyli dorocznej gali tanecznej. Bezpłatne wejściówki czekają do odbioru w Fame Studio oraz bileterii w POKiS.
Natomiast w sobotę, 22 czerwca, już od godziny 10 wyruszymy szlakiem gotyku ceglanego w ramach 3. Płockiej Triady Nordic Walking, a od godziny 12 wraz z przewodnikami turystycznymi, będzie można zwiedzić Bazylikę Katedralną oraz Muzeum Diecezjalne.
W dniach 22-23 .06 od godziny 12 , w parku w za Bazyliką Katedralną powstanie Miasteczko Rycerskie. Prezentowane będą pokazy i warsztaty średniowiecznego rękodzieła, połączone z prezentacjami starożytnych technik rzemieślniczych oraz koncerty muzyki dawnej.
W sobotę i w niedzielę Płock przeniesie się o kilka wieków wstecz. Na ulicy Rybaki odbywać się będzie turniej kuszniczy o miecz Bolesława Krzywoustego. W trakcie turnieju można będzie zobaczyć repliki broni średniowiecznej i oczywiście walki rycerzy na miecze. Na chętnych czekać będzie średniowieczny warsztat mennicy, gdzie odbędą się pokazy dawnych technik menniczych, uczestnicy będą mogli stać się właścicielami replik najbardziej znaczących historycznych monet polskich. Uczestnictwo w pokazach będzie potwierdzone imiennym, kaligrafowanym certyfikatem opatrzonym pieczęcią Św. Eligiusza- patrona mincerzy.
Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” zaprasza na Szanty nad Wisłą (w godz. 15:00-16:00), gdzie oprócz pieśni i tańców ludowych, będziemy mogli posłuchać szant i pieśni kubryku, a od godziny 14, odbędzie się „Wisła w sforach i kolorach” czyli happening poetycko-malarski, ze wspólnym czytaniem poezji i malowaniem przy użyciu różnych technik. Natomiast przy wieży szlacheckiej o godz. 14, czekać będzie zabawna historia o świętych i zwierzętach im towarzyszących w spektaklu „Arka wszystkich Świętych” (spektakl również dniu 23.06 od 13).
Na zakończenie dnia w Amfiteatrze o 19:30 , tradycyjnie odbędą się Wianki. Podczas imprezy poznamy Płocczanina Roku 2019 , wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia w dziecinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz nastąpi podsumowanie realizacji projektu pn. „Aktywizacja społeczno-gospodarcza zmarginalizowanych śródmiejskich przestrzeni Miasta Płocka” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Na scenie wystąpią Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”- powstały w 1995 roku
zespół prezentuje opracowany artystycznie folklor, polskie tańce narodowe oraz tańce krajów unii europejskiej zebrane w kompozycji zatytułowanej „Fantazja Europejska”. Wielokrotne wyjazdy zagraniczne uczyniły z „Wisły” kulturalnego ambasadora miasta Płocka i regionu. Do ich najważniejszych nagród zaliczyć można udział w obchodach milenijnych w Walt Disney World na Florydzie w roku 2000, nagrodę międzynarodowego jury na 40 Tygodniu Kultury Beskidzkiej w roku 2003, nagrodę Prezydenta Miasta Płocka w dziedzinie Kultury w roku 2006 i wiele innych oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”, zespół powstał w 1971, jest on grupą amatorską a tworzą go dorośli, młodzież i dzieci z miłości do sztuki. Kultywowanie tradycji ludowych przez zespół przyniósł im niezwykle ważne wyróżnienie w świecie folklorystycznym a mianowicie nagrodę im. Oskara Kolberga.
Zespół koncertował w całej Polsce, odwiedził cztery kontynenty, ponad dwadzieścia państw świata – pełniąc rolę ambasadora Kultury Polskiej. „Ziemia Żywiecka” posiada w swoim repertuarze programy oparte na folklorze innych regionów oraz tańce narodowe.
Tego wieczoru nie może również zabraknąć puszczania wianków na Wiśle , w związku z tym zapraszamy do przyniesienia własnych wianków i wzięcia udziału we wspólnej zabawie.
Natomiast w niedzielę na Wzgórzu Tumskim usłyszymy ryk silników, gdyż już o 15 Weteran Płock- Towarzystwo Motocykli Dawnych zaprasza na pokazy starych jednośladów.
Z kolei o 18 za Bazyliką Katedralną odbędzie się Tradycyjna Noc Świętojańska z wojami i rzemieślnikami, a czas przy muzyce folkowej umilą grupy, Shaman Jungle oraz Percival.
Organizatorami Dni Historii Płocka są: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Książnica Płocka, Płocka Galeria Sztuki, Muzeum Diecezjalne, Parafia katedralna, Muzeum Mazowieckie, Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, Płocka Drużyna Kuśnicza, Płockie Bractwo Kurkowe, Płocka Organizacja Turystyczna, LO im. Marszałka Małachowskiego Stowarzyszenie Starożytników, Młodzieżowy Dom Kultury, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”, Studio Tańca „Fame” oraz Teatr Dramatyczny w Płocku.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli Gazeta Wyborcza, Tygodnik Płocki oraz Radio RPL.