Wieś pływających krów… za Rogiem

Intrygujący, pełen zaskakującego ale i ciepłego humoru, dokument Wieś pływających krów o uduchowionych ekologach z Berlina trafiających na podlaską wieś w Kinie za Rogiem już w najbliższy czwartek. Co wyniknie ze spotkania Elle, Mario i Jo z Panem Stanisławem i jego rodziną? Czy, mimo bariery komunikacyjnej i olbrzymiej kulturowej przepaści, jest możliwe porozumienie pomiędzy dzisiejszym hipisami i rolnikami z Podlasia? Co to dzisiaj znaczy – być blisko natury? Zapraszamy na pokaz filmu i spotkanie ze scenarzystką i reżyserką filmu – KATARZYNĄ TRZASKĄ.

 

Film pokażemy w czwartek, 9 maja o godz. 18 w ramach Przeglądu Kina Niemieckiego. Dlaczego? Przegląd organizujemy po raz drugi. Podobnie jak przed rokiem, stanowi on część Pikniku Europejskiego w Płocku, którego celem jest promocja wielokulturowości krajów naszej Wspólnoty przez pryzmat spraw, które dotyczą Europejczyków – ich życia, postaw, przekonań i dążeń oraz poszukiwań własnej tożsamości. Dlatego w tym roku poszerzyliśmy nieco formułę sięgając po filmy z Francji i Polski, które ze względu na tematykę lub język wpisują się zarówno w program tegorocznego przegląd jak i w ideę Pikniku.

Wywiad z K. Trzaską w WYSOKICH OBCASACH

Film Katarzyny Trzaski posiada wszystkie te cechy. Przede wszystkim są to bohaterowie – trójka uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych Berlińczyków – Elle, Mario i Jon oraz pan Stanisław z rodziną, mieszkający w jednej z podlaskich wsi. Berlińczycy, w ramach wakacyjnej wyprawy a także poszukiwań miejsc, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą, zwiedzają wschód Polski i trafia do przepięknej wsi, w której pan Stanisław – miejscowy gospodarz – zajmuje się hodowlą krów. Wynajmują os niego stary drewniany dom. Elle, Mario i Jon medytują, modlą się do księżyca, kąpią nago przy studni, współczują zwierzętom hodowlanym, jedzą warzywa wygrzebane ze śmietnika, w ramach oszczędzania pożywienia na ziemi.

Rozmowa z K. Trzaską w TOK.FM

Dla miejscowych są bardziej egzotyczni, niż jakiekolwiek osoby znane im z telewizji i filmów. Czy, mimo bariery komunikacyjnej i olbrzymiej kulturowej przepaści, jest możliwe porozumienie pomiędzy dzisiejszym hipisami i rolnikami z Podlasia? Co to dzisiaj znaczy – być blisko natury? Film kręcono m.in. we wsi Podozierany pod Gródkiem, Jałówce i Brzostowie, a także w Berlinie i Brandenburgii.

 

Obraz Trzaski to z jednej strony bardzo ciekawy filmowy eksperyment ale równie interesująca dokumentacja procesu realizacji filmu: od przygotowań po późniejsze jego losy oraz prezentacja bohaterów, o których – mamy nadzieję – autorka nam opowie. Wartością filmu są również piękne kadry Andrzeja Wojciechowskiego, autora zdjęć do ponad 20 filmów dokumentalnych i wielu fabularnych takich jak m.in.: „Moje córki krowy”, „Plan B” Kingi Dębskiej.

– – –

WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW
Polska 2018 | 78 min. | scenariusz i reżyseria: Katarzyna Trzaska | zdjęcia: Andrzej Wojciechowski | montaż: Marek Kucharski | muzyka oryginalna: Bart Pałyga | producent: ZYGIZAGA

9 maja godz. 18 | Bilet: 5 zł / Karnet: 35 zł (5-dni PKN)
pokaz filmu + spotkanie z Katarzyną Trzaską
miejsce: Kino za Rogiem w Płocku

Katarzyna Trzaska urodziła się w Toruniu. Jest absolwentką filologii angielskiej UMK w Toruniu. Studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autorka nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych 10 lat do Nashville oraz Maksimum przyjemności oraz scenariuszy i reżyserka programów telewizyjnych (m.in. Polacy z wyboru dla stacji Canal + Discovery). Reżyserka teatru TV pt.: Humani oraz sztuki teatralnej na podstawie filmu Mulholland Drive Davida Lyncha w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Mieszkanka Warszawy. Jej ojciec urodził się we wsi Brzostowo nad Biebrzą, obecnie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego – stąd zainteresowanie tymi terenami.

Autor zdjęć: Andrzej Wojciechowski
Autor zdjęć do ponad 20 filmów dokumentalnych i wielu fabularnych, m.in.: „Moje córki krowy”, „Plan B” i „Zabawa, zabawa” reż. Kinga Dembska, „Noc Walpurgii” reż. Marcin Bortkiewicz, „Zaślepiona” reż. Katarzyna Klimkiewicz

Montaż: Marek Kucharski
Artysta multidyscyplinarny, absolwent ASP w Poznaniu, wydział fotografiki oraz montażu w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Muzyka oryginalna: Bart Pałyga
Wiolonczelista, multiinstrumentalista, improwizator. Specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach smyczkowych i etnicznych z całego świata. Członek i współzałożyciel wielu zespołów etnicznych i etniczno-rockowych. Obecnie w duecie z Karoliną Cichą, z którą wydał płyty „Wieloma językami” oraz „Płyta tatarska”.

II operator obrazu: Kacper Czubak
Dźwięk na planie: Anna Rok, Robert Kubik
Udźwiękowienie: Agata Chodyra
Korekcja barwna: Aleksandra Kraus
Kierownik produkcji: Aleksander Mielnicki
Asystent operatora obrazu: Karol Masiarz

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search