Nasiona to jedna z najcenniejszych rzeczy na Ziemi. Te żywe zarodki to maleńkie kapsuły czasowe, które przechowują wiadomości z przeszłości naszej planety. Tymczasem w ostatnim stuleciu utraciliśmy ponad 90% wielu odmian warzyw. Płocka Kooperatywa Spożywcza i Kino za Rogiem w Płocku zapraszają na film Ziarno: Nieznana historia. Po filmie zapraszamy na dyskusję.
Na spotkanie i film zapraszamy 22 maja 2018 o godz. 20 do Kina za Rogiem w Płocku. Bilet: 8 zł.
Płocka Kooperatywa Spożywcza to nieformalna organizacja zrzeszająca kilkadziesiąt osób z Płocka, którzy z pominięciem pośredników kupują żywność bezpośrednio od rolników. Chodzi o zakupy zdrowej nieprzetworzonej żywności, czegoś zupełnie innego niż to, co kupujemy codziennie w sklepach, gdzie nawet tzw. produkty BIO wyglądają dziwnie i są drogie. Ważne jest świadome podejście do odżywiania, bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy sprzedają nam mleko, sery, mięso, warzywa czy owoce.
Dlatego członkowie PKS sami szukają i sprawdzają producentów i dostawców. Działają zbiorowo i solidarnie, dzieląc się obowiązkami. Każdy musi coś wnieść do wspólnoty; swoją pracę, poszukiwanie dostawców, odbiór lub przyjęcie produktów. Podobne kooperatywy działają od lat w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i w Warszawie. Płocka powstała 1,5 roku temu.
O FILMIE:
ZIARNO: nieznana historia (USA, 2016, 94 min.), reż. Jon Betz, Taggart Siegel | dystr. AGAINST GRAVITY
Nasiona to jedna z najcenniejszych rzeczy na Ziemi. Te żywe zarodki to maleńkie kapsuły czasowe, które przechowują wiadomości z przeszłości naszej planety. Tymczasem w ostatnim stuleciu utraciliśmy ponad 90% wielu odmian warzyw. W ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego pieczołowicie budowana od tysiącleci obfitość nasion drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem. To również życie samo w sobie – dzięki nim mamy, co jeść, w co się ubrać i surowce istotne dla naszego codziennego życia. Ich różnorodność i bogactwo zaskakuje, ale w ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego pieczołowicie budowana od tysiącleci obfitość nasion drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem.
Banki nasion to nasze gigantyczne spiżarnie – skarbce, które w razie zagłady pozwolą nam przetrwać. Dlaczego musimy dbać o jak najszerszą różnorodność nasion? Film to opowieść ku przestrodze, portretująca historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą. Poznajemy zapalonych aktywistów społecznych, założycieli banków nasion, którzy walczą o zachowanie bogactwa odmian nasion. W fascynujących wywiadach dowiadujemy się o roli nasion i o tym jaki wpływ ma bioróżnorodność na nasze bezpieczeństwo.
Film to opowieść ku przestrodze, portretująca z wykorzystaniem technik animacji historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą. Poznajemy zapalonych aktywistów społecznych, którzy za wszelką cenę walczą o zachowanie bogactwa odmian nasion. W fascynujących wywiadach z Vandaną Shivą, Jane Goodall, Andrew Kimbrellem, Winoną Laduke i Rajem Patelem dowiadujemy się o roli nasion, a przede wszystkim dlaczego warto o nie dbać i troszczyć się o jak najszerszą ich różnorodność.
Nasiona są dziś towarem, który jest własnością prywatnych korporacji. Zmodyfikowane genetycznie rośliny, wyhodowane w sterylnych laboratoriach dominują nie tylko na polach rolników, lecz także na stołach ludzi na całym świecie. Doprowadzają do społecznych kryzysów i ludzkich tragedii, takich jak w Indiach, gdzie w ciągu ostatnich 20 lat 250 tysięcy rolników popełniło samobójstwo z powodu długów wynikających z uzależnienia od biotechnologicznych koncernów. Nie wszystko okazuje się jednak stracone.
ZAPRASZAMY