Festiwal Frankofonii zagości w Kinie za Rogiem w Płocku po raz pierwszy. Mamy dla Was aż 6 tytułów zrealizowanych we Francji, Kanadzie, ale również w Maroko i Rumunii. Zaczynamy prezentacje tytułów.
Z czym wam się kojarzy Maroko? Z intensywnymi kolorami i aromatami? A może z miastami… Marakesz…, Cassablanca? A jak to miasto, to słowo, ten tytuł… to Humphrey Boghart i Ingrid Bergman.
Zanurzeni w historii kina przypomnieliby takie tytuły jak „Otello” Orsona Wellesa z 1952, „Człowiek, który wiedział za dużo” Alfreda Hitchcocka z 1956, oba zrealizowane w Maroku. A co wiecie o filmach tworzonych przez Marokańczyków? To młoda kinematografia, tak jak młode jest samo państwo, które przez lata było areną walk potęg kolonialnych, a od 1912 roku do połowy lat 50. XX wieku protektoratem Francji. Dlatego dopiero w 1958 roku, 2 lata po odzyskania niepodległości, Mohamed Oufour zrealizował pierwszy pełnometrażowy film marokański. Jednak to lata 70. XX w. przyniosły pierwsze międzynarodowe sukcesy marokańskich twórców tj. Hamid Bénani czy Ahmed El Maânouni.
Film opowiada historię 17-letniej Noufissa, która przeprowadza się wraz z matką do domu Lalli Aminy, żony wpływowego człowieka w medinie w mieście Tetouan. Noufissa bardzo zaprzyjaźnia się z Fetoumą, wnuczką Lalli Aminy. Obie dziewczyny przyrzekają sobie, że nigdy się nie rozstaną. Kiedy Fetouma odkrywa, że Noufissa nie powiedziała jej o swoich zaręczynach, robi wszystko, aby nie stracić przyjaciółki.
Od dziś do piątku będziemy prezentować wam tytuły tegorocznej, pierwsze edycji Festiwalu Frankofonii w Kinie za Rogiem w Płocku.
Na Festiwal Frankfonii zapraszamy w weekend 17 i 18 marca do Kina za Rogiem w Płocku. Wstęp na pokazy, dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w Warszawie, jest bezpłatny. Zapraszamy i życzymy dobrego odbioru!