ODDAJ GŁOS NA FILMOWY PŁOCK

Filmowy Płock otrzymał nominację do Wydarzenia Roku w kategorii „Kultura” w plebiscycie Tygodnika Płockiego, jako jedno z 10 wydarzeń minionego roku. O tym, kto zdobędzie tytuł decydują czytelnicy, również Ci, którzy przeczytają ten tekst.

Projekt „Filmowy Płock” nie był tym największy i tym najbardziej spektakularnym, ale mamy nadzieję, że jednym z najciekawszych wydarzeń 2017 roku w naszym mieście. Powstał z miłości do kina i Płocka, z fascynacji, która towarzyszyła nam w odkrywaniu kolejnych filmów realizowanych w Płocku i odkrywaniu niesamowitych historii, które im towarzyszyły.

Najbardziej fascynująca jest ta związana z filmem „5 i ½ Bladego Józka”, którego historia nie ma precedensu w całej powojennej historii polskiej kinematografii. Żaden film nie został tak źle potraktowany przez cenzurę jak ten. Pocięta i spalona taśma, brak premiery kinowej.


O filmie zaczęły krążyć legendy. W Kinie za Rogiem spotkaliśmy się z ludźmi, którzy stali się jej częścią; Wojciechem Echilczukiem – fanem motocykli Harley-Davidson i aktorką Haliną Golanko. Opowiadali o niezwykłej atmosferze w czasie kręcenia zdjęć, o poczuciu wolności, nie tylko twórczej, w najciemniejszych czasach schyłku epoki gomułkowskiej. Wtedy, w korytarzu kina, stanął prawdziwy Harley-Davidson, a sala kina pękała w szwach. Z ekranu zaś przemówił do nas sam reżyser – Henryk Kluba. Udało nam się bowiem zdobyć zapis rozmowy z reżyserem, zarejestrowanej na rok przed jego śmiercią.

Udało się również pozyskać do biblioteki Kina za Rogiem zrekonstruowane cyfrowo filmy „Z Płockiem w tle”: „Szatana z 7 klasy” M. Kaniewskiej oraz „Walkowera” J. Skolimowskiego.

W sumie pokazaliśmy 6 filmów nakręconych w Płocku, opowiadając o miejscach, gdzie powstawały, ciekawostkach z planu, kłopotach z cenzurą.

Wydaliśmy też przewodnik „Filmowy Płock” zawierający 40-stron opisów filmów, plenerów filmowych Płocka i mapkę Płocka (format DL, 40 stron, nakład: 5 000 egz., wydawca PLOT). 3 września wspólnie z Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną, zorganizowaliśmy spacer po FILMOWYM PŁOCKU, po miejscach, które inspirowały takich reżyserów jak Bareja, Kieślowski, Kluba, Skolimowski czy Jędryka. W spacerze uczestniczyło ok. 150 osób. A jedną z atrakcji było spotkanie pod kasztanami na Tumach Hansa Klossa, w którego wcielił się płocki aktor – Szymon Cempura.

Niezwykłe w tej historii jest to, że był to projekt turystyczno-kulturalny, kameralny. Głównym organizatorem była Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, która od lat organizuje spacery turystyczne po Płocku.
Duże zainteresowanie projektem, skłoniło nas do ponownego ubiegania się o dotację na jego kontynuacje w 2018 roku.|

Zachęcamy Was, naszych czytelników i widzów do wysyłania SMS-ów na projekt „FILMOWY PŁOCK”. Można to robić codziennie, do 29 marca 2018, do godz. 9. Zdajemy sobie sprawę, że konkurujemy z wydarzeniami takimi jak festiwale, imprezy masowe o budżecie kilka lub kilkanaście razy większym od naszego, ale wiemy, że „Filmowy Płock” zdobył swoją publiczność, o której głosy dziś zabiegamy.

Aby zagłosować na „Filmowy Płock” należy wysłać SMS pod numer 73601 o treści KUL.2

Koszt jednego SMS to 3,69 zł brutto. Za każdy głos dziękujemy.

fot. Sebastian Adamkiewicz, Mikołaj Tytman, Karolina Wojewódzka

0

Start typing and press Enter to search