Z Festiwalu Themersonów po nagrodę

Książka „Gyubal Wahazar czyli na przełęczach bezsensu”, której prototyp zaprezentowany został podczas Festiwalu Themersonów, otrzymała Certyfikat Typograficznej Doskonałości (Certificate of Typographic Excellence) podczas TDC Communication Design Competition. Wydawnictwo znalazło się wśród 264 zwycięzców wyłonionych spośród ponad 2000 projektów nadesłanych z 55 krajów. Będzie pokazywane na wystawach organizowanych w ciągu 2018 r. na całym świecie.

TDC, z siedzibą w Nowym Jorku, jest międzynarodową organizacją wyznaczającą trendy w typografii mającej zastosowanie w reklamie, druku, edukacji, multimediach. Istnieje od 1946 roku i, oprócz konkursów, organizuje seminaria, kursy, wystawy.

„Gyubal Wahazar czyli na przełęczach bezsensu. Nieeuklidesowy dramat w czterech aktach” jest efektem współpracy inicjatorów Małgorzaty Sady i Marka Średniawy z wykładowcami i studentami programu anglojęzycznego, wydziału Sztuki Nowych Mediów, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

W marcu 2017 r. studenci PJATK zostali zaproszeni do wizualnego zinterpretowania dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „Gyubal Wahazar”. Inspiracją dla ich działań był, zapoznany i niezrealizowany, projekt Stefana i Franciszki Themersonów wydania tego dramatu w j. angielskim.

Studenci pracowali zarówno nad jego składem, jak i nad multimedialną interpretacją. Pod opieką prof. Andrzeja Klimowskiego, który był gościem przedostatniej edycji Festiwalu Themersonów i Ewy Sataleckiej z PJATK złożyli książkę, stworzyli ilustracje, plakaty i animacje oraz grafiki multimedialne z zastosowaniem rzeczywistości rozszerzonej (AR). W październiku wszystkie te elementy składające się na książkę oraz jej prototyp po raz pierwszy zobaczyli goście wystawy w Muzeum Żydów Mazowieckich zorganizowanej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki w ramach Festiwalu Themersonów.

„Gyubal Wahazar” Stanisława Ignacego Witkiewicza to 300-stronicowa książka zawiera m.in. polską i angielską wersję utworu Witkacego zinterpretowanego graficznie przez studentów PJATK, opis projektu, noty biograficzne autora dramatu, Stefana i Franciszki Themersonów, rysunki Franciszki przedstawiające postaci dramatu, plakaty do wystaw, m.in. tej, która odbyła się w Płocku.

0

Start typing and press Enter to search