W czwartek 18 stycznia w płockiej Galerii P odbyło się uroczyste otwarcie niezwykłej wystawy. Zofia Honorata Matyszczyk zaprezentowała swoje kopie obrazów Gustava Klimta. Ekspozycja będzie czynna do 11 lutego.
Zofia Honorata Matyszczyk od lat amatorsko zajmuje się malarstwem sztalugowym i kopiowaniem. Uczęszczała na zajęcia z rysunku i malarstwa Stanisława Staniewskiego (ASP w Krakowie) oraz malarstwa Jerzego Mazusia (ASP w Krakowie). Studiowała bioenergoterapię i chirurgię fantomową na Instytucie Wiedzy Waleologicznej w Poznaniu.
Prace Zofii Honoraty Matyszczyk nie są ścisłym przełożeniem twórczości Klimta. W procesie twórczym kopii bardzo wyraźnie uwzględniony zostaje autorski pryzmat malarki. Artystka świadomie ingeruje w obrazy i kierując się własnym poczuciem estetyki dodaje lub odejmuje pewne elementy oryginalnych dzieł.
„Erotyzm, zmysłowość, czarodziejski nastrój, duchowość człowieka, kontrastujące kolory, geometryczne motywy, złote ornamenty, a przede wszystkim tajemnica zaklęta w płótnie to wzbudziło moją fascynację Klimtem. Próba odczytania jego obrazów zmieniła się w próbę ich przepisania” – mówi artystka.
Gustav Klimt był austriackim malarzem żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji. Twórczość Klimta charakteryzuje dążenie do osiągnięcia całkowitej wolności od odgórnie narzucanych koncepcji. Malarz stał się wzorem dla wielu następnych pokoleń twórców. Zmarł na zapalenie płuc w 1918 roku w Wiedniu. Płocka wystawa została zorganizowana z okazji setnej rocznicy śmierci artysty.