Samoloty pokoju, pociski dobra i kwiaty szczęścia – wszystko znajdziecie na wystawie Henryka Kondratowicza, którą otwieramy w najbliższą, przedświąteczną niedzielę (17 grudnia) z najlepszymi życzeniami na zbliżające się święta i Nowy Rok.
Ma 62 lata. W wieku 28 lat, uległ wypadkowi przy wyrębie lasu. Uraz kręgosłupa i zaburzenia psychiczne uniemożliwiły kontynuowanie pracy.
na zdj. Henryk Kondratowicz, fot. Andrzej Kwasiborski
Malować zaczął w 1988, sprowokowany niepokojącymi wiadomościami z telewizji: zbrojnymi konfliktami, niedożywieniem dzieci. By „ratować świat” na początek postanowił kopiować Słoneczniki van Gogha. Pewny, że uznane dzieło będzie dobrze sprzedawane fantazjował: „Moje obrazy, wysyłane do Ameryki, Afryki i Unii Europejskiej, uzyskują najwyższe ceny, a dzięki sprzedaży, w ramach misji ratowania całego globu, sytuacja ekonomiczna na świecie się poprawia. To widać gołym okiem, ulice są równiejsze, domy ładniejsze, dzieci z Afryki już nie mają wzdętych z głodu brzuszków”. Przekonany o możliwości zbawienia świata swoją twórczością, intensywnie pracuje, ukończone prace zwija w rulon i poleca władzom DPS-u „wysyłać do dziennikarki Katarzyny Dowbor – Dlaczego do niej? – Widziałem ją w telewizji, wzbudziła moje zaufanie”.
Wcześniej niedoceniany, został dostrzeżony dopiero po przybyciu do DPS-u. W 2011 gdy dyrektorką placówki została Jolanta Przybyłowska, skatalogowano, sfotografowano i pokazano jego prace szerszej publiczności organizując indywidualną wystawę.
Prace na wystawie pochodzą z kolekcji AK – płocczanina Andrzeja Kwasiborskiego, jednego z największych amatorów sztuki brut w Polsce. Na kolekcję AK składają się prace również takich artystów jak: Renata Bujak, Henryk Żarski, Tomasz Sitkowski, Marek Świetlik, Adam Dembiński, Włodzimierz Rosłon, Roman Rutkowski, Krzysztof Wiśniewski, Bogdan Ziętek, Maria Wnęk, Tomasz Jezierzański, Tadeusz Głowala, Mikołaj Blachowski, Genowefa Magiera, Adam Niedzgorski, Radosław Pytelewski, Władysława Irańska, Mirosław Śledź, Piotr Jan Bedyński, Damian Rebelski, Paweł Garncorz, Władysław Wałęga, Erwin Sówka, Józef Chełmowski, Władysław Luciński, Jerzy Sewina, Marianna Razik, Wiktor Chrzanowski, Wanda Krawczuk, Jan Nowak, Eugeniusz Brożek.
na zdj. Andrzej Kwasiborski, Marek Młodecki (la Fabuloserie), Henryk Kondratowicz, Sophie Bourbonnais (La Fabuloserie) i Jolanta Przybyłowska, dyrektorka DPS w Ciechanowie, fot. Iwona Iwanowska
Od 2002 roku Andrzej Kwasiborski wydaje publikacje poświęcone autorom, których stałymi składowymi sa: nota biograficzna, zdjęcie artysty i kilka reprodukcji. Samizdatowe wydawnictwa rozsyła do muzeów, galerii i ludzi związanych z branżą sztuki, by świat się dowiedział o ich istnieniu. Do dziś ukazało się blisko 40 zeszytów.
Od kilku lat obok wystaw krajowych prace z kolekcji AK prezentowane są również na wystawach za granicą, m. in. w Creation Franche w Begles czy Muzeum Art et Marge w Brukseli w Belgii.
Od maja 2017 roku kolekcja Andrzeja Kwasiborskiego prezentowana jest równorzędnie z kolekcją Alaina Bourbonnais w Muzeum Hors-les-Normes La Fabuloserie w Dicy we Francji. Można ją tam oglądać do listopada 2018 roku.
Wernisaż wystawy rozpocznie się 17 grudnia 2017 o godz. 18 w Domu Darmstadt w Płocku (wstęp wolny), ale już dzień wcześniej o godz. 17 w Kinie za Rogiem w Płocku będzie można zobaczyć również filmy o twórcach ART BRUT.