Lubaina Himid, której wystawa Inside the Invisible prezentowana była w ramach Festiwalu Themersonów, została tegoroczną laureatką najważniejszej brytyjskiej Nagrody Turnera.
Urodziła się w 1954 w Tanzanii. Do Wielkiej Brytanii przyjechała z matką w wieku zaledwie czterech miesięcy. Himid studiowała w Wimbledon College of Art i ukończyła studia magisterskie w Royal College of Art. Obecnie pracuje jako profesor sztuki współczesnej University of Central Lancashire. Mieszka w Preston, małym robotniczym mieście w północno-zachodniej Anglii i ma 62 lata. Jest kluczową postacią brytyjskiego Ruchu Czarnej Sztuki (Black Arts Movement). Przyciągnęła uwagę krytyków ze względu na trudne tematy, jakie poruszała, takie jak rasizm, wykluczenie osób innej orientacji seksualnej oraz dyskryminacja kobiet. Jej twórczość wprowadziła do czołowych galerii sztuki doświadczenia i historie tych Brytyjczyków, którzy znajdowali się na peryferiach kulturowej mapy Zjednoczonego Królestwa. Byli to imigranci z Karaibów, Afryki i Azji, a zwłaszcza kobiety. Himid zyskała również uznanie dzięki swoim niestrudzonym wysiłkom polegającym na przełamywaniu barier pomiędzy różnymi społecznościami i organizowaniu wystaw artystek z różnych grup mniejszościowych.
Lubaina Himid wystawiała swoje prace w najbardziej prestiżowych galeriach w Wielkiej Brytanii i Europie takich jak Tate Modern czy Van AbbeMuseum w Holandii. Wykonuje obrazy, szkice oraz instalacje, które czerpią inspirację ze sztuki afrykańskiej, podkreślają kreatywność członków afrykańskiej diaspory, a jednocześnie uwidaczniają celowe ich wykluczenie w zachodnioeuropejskich metropoliach. Jej sztuka często powraca do historii niewolnictwa oraz jego dziedzictwa, wydobywając z zapomnienia historie ludzi, których wkład w rozwój kultury zachodniej był systematycznie ignorowany lub umniejszany.
W październiku podczas Festiwalu Themersonów organizowanym przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki w Muzeum Mazowieckim odbyła się wystawa Lubainy Himid pt. Inside the Invisible. Jej inicjatorką była Izabella Penier z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku.
Kolekcja Inside the Invisible stanowi próbę przekazania tego co niewidoczne. Powstała na zamówienie Muzeum Trędowatych w Beergen w Norwegii. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku szpitala, gdzie wynaleziono lek na trąd i gdzie do 1946 roku przebywali pacjenci chorzy na tę chorobę. Składała się z małych obrazów wykonanych na surowym lnianym płótnie, z których każdy jest opatrzny małym bilecikiem z zapisem myśli skazanego na izolację i powolną dezintegrację pacjenta – muzyka, murarza, rolnika, nauczyciela. Artystka pragnęła zwrócić uwagę na fakt, że trąd jest chorobą ludzi ubogich, żyjących w warunkach urągających ludzkiej godności. Kolekcja jest próbą oddania im głosu, wyrażenia ich marzeń, nadziei i tęsknot.
Nagroda Turnera, nazwana imieniem słynnego romantycznego malarza, przyznawana jest artystom mieszkającym w Wielkiej Brytanii, za pracę zrealizowaną w ostatnim roku. Ustanowiona w 1984 r. i firmowana przez Tate Museum nagroda to najważniejsze brytyjskie wyróżnienie artystyczne, ale też jedna z najbardziej liczących się nagród w świecie sztuki.