Filmowy Płock – spotkania filmowe

Kaniewska, Bareja, Skolimowski, Morgenstern, Kluba i Fabicki.  Sześciu reżyserów i sześć wyjątkowych filmów zrealizowanych w Płocku. Od września do listopada w Kinie za Rogiem w Płocku – spotkania filmowe, specjalni goście i cała masa opowieści. Zapraszamy na FILMOWY PŁOCK.

Najwięcej filmów powstało w Płocku w latach 60. i 70. XX wieku, choć i przed wojną filmowcy do nas zaglądali. Powojenne zainteresowanie miastem wynikało zapewne z umiejscowienia w Płocku jednej z największych inwestycji peerelu – Petrobudowy, która miała ogromny wpływ na ekspresowy rozwój i rozrost miasta. W latach 80. i 90. było słabiej, ale w XXI wieku ponownie Płock stał się popularny wśród ludzi kina. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Płock pojawi się również w najnowszym filmie Kingi Dębskiej.

na zdj. Henryk Strzebiecki, Zbigniew Lewicki, Aleksander Ścibor-Rylski, Stanisław Bareja, miejsce: Stary Rynek w Płocku | realizacja filmu DOTKNIĘCIE NOCY, reż. S. Bareja, 1961, fot. Franciszek Kądziołka, licencja Studio Filmowe KADR

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna i Kino za Rogiem w Płocku zapraszają na pokaz 6 filmów, począwszy od „Szatana z 7 klasy” z 1960, poprzez „Dotkniecie nocy” z 1961 – jedyny thriller kryminalny w dorobku Stanisława Barei, niegrzeczny „Walkower” Jerzego Skolimowskiego, po świetny dramat Sławomira Fabickiego – „Miłość” z 2012 roku. Będzie też, nigdy nie pokazywany w kinach, najbardziej zmasakrowany przez cenzurę polski film, czyli „5 i pół Bladego Józka” Henryka Kluby i Wiesława Dymnego.

Projekt trwa od września do grudnia 2017 roku. Każde spotkanie zaplanowaliśmy na sobotnie popołudnia (zawsze o godz. 17), sprzyjające takim wspomnieniom. Wtedy opowiemy o najciekawszych produkcjach, o okolicznościach powstania, ciekawostkach z planu i z kraju. Będą też goście specjalni. Mamy nadzieje, że tak jak przed rokiem, przy pokazie „Blizny” K. Kieślowskiego, znajdą się wśród publiczności ci, którzy przy filmach statystowali albo czujnie śledzili kroki filmowych ekip. Na wasze opowieści również czekamy.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 września (MIŁOŚĆ, reż. S. Fabicki, 2012), drugie – 30 września (DOTKNIĘCIE NOCY, reż. S. Bareja, 1961). To dwa filmy, dla których inspiracją było prawdziwe życie.  Podobnie jak w latach 60. XX wieku Stanisław Bareja, tak w 2008 roku Sławomir Fabicki inspirację do swojej fabuły znalazł w gazetowym reportażu.  Obaj twórcy plany filmowe znaleźli w Płocku. Oba filmy odniosły spory sukces.

FILMOWY PŁOCK to wspólny projekt filmowo-turystyczny Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki – Kina za Rogiem w Płocku oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projektowi towarzyszy bezpłatny przewodnik „Filmowy Płock”, który będzie dostępny w PLOT (Stary Rynek 8) i KzR (ul. Tumska 9a) w Płocku (od 25 września).

P R O G R A M

23 września (sobota)
godz. 17  – 
Miłość (2012), reż. Sławomir Fabicki | ZAPROSZENIA

Spotkanie z Markiem Szymańskiem – autorem przewodnika „Polska na filmowo” oraz promocja przewodnika „Filmowy Płock” wydanego przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną.

30 września (sobota)
godz. 17 – 
Dotknięcie nocy (1961), reż. Stanisław Bareja | ZAPROSZENIA

14 października (sobota)
godz. 17 – 
Stawka większa niż życia (1968), reż. Janusz Morgenstern | ZAPROSZENIA

28 października (sobota)
godz. 17 – 
Walkower (1965), reż. Jerzy Skolimowski, Henryk Kluba (II reżyser) | film po rekonstrukcji cyfrowej | ZAPROSZENIA

 18 listopada (sobota)
godz. 17 – 
Pięć i pół Bladego Józka (1971), reż. Henryk Kluba | ZAPROSZENIA

25 listopada  (sobota)
godz. 17 – 
Szatan z 7 klasy (1960), reż. Maria Kaniewska | film po rekonstrukcji cyfrowej | ZAPROSZENIA

 sponsorem wykonania kopii cyfrowej do filmów WALKOWER
i SZATAN Z  7 KLASY dla Kina za Rogiem w Płocku jest PKN ORLEN

UWAGA! Wstęp na każde spotkanie jest bezpłatny (na zaproszenia). Liczba miejsc jest ograniczona.  Zaproszenia można odbierać w BILETERII POKiS (ul. Tumska 9a) na dwa tygodnie przed każdym spotkaniem.

UWAGA! Osoby posiadające zaproszenia prosimy o zajmowanie miejsc do godz. 16.45. Po tej godzinie,  ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zaproszenie nie będzie honorowane.

0

Start typing and press Enter to search