WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce, który i w Płocku ma już swoją wierną publiczność. W tym roku Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki po raz czwarty organizuje płocką replikę festiwalu, która odbędzie się w dniach 14 września – 13 października. 

Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw. Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Prawa człowieka również kształtują nasze poglądy, wrażliwość i wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać świat społeczny. Do pewnego stopnia – naszym zdaniem wciąż zbyt małego – kształtują też sam ten świat. W filmach przestają być tylko abstrakcyjną ideą. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów naszych filmów.
Są to przede wszystkim filmy dokumentalne. Mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy”.

Od czterech lat festiwal gości w Płocku. W tym roku mamy dla Państwa bonus w postaci krótkometrażowych filmów inspirowanych twórczością K. Kieślowskiego. W tym roku obchodzimy 20 rocznicę jego śmierci. Scenariusze inspirowane 10 przykazaniami,  podobnie jak cykl Kieślowskiego, napisali młodzi Polacy (uczniowie szkół średnich i młodzi filmowcy). Sfilmowali je w 2009 roku młodzi reżyserzy i operatorzy, a wśród nich m.in. Bartosz Padoch – późniejszy twórca świetnego dokumentu „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu”, Adrian Panek, który w 2011 roku zasłyną pełnym metrażem pt. „Daas” – osadzoną w drugiej połowie XVIII wieku w Małopolsce historią demonicznego Jakuba Franka – szarlatana, cudotwórcy, mistyka i samozwańczego mesjasza oraz Marcin Bortkiewicz – dziś znany przede wszystkim dzięki fabule „Nocy Walpurgi” z 2015 roku. Jednym z operatorów jest Piotr Sobociński jr – dziś znany jako autor zdjęć do filmów Wojciecha Smarzowskiego (Drogówka, Róża, Wołyń) i Łukasza Palkowskiego (Bogowie).

W filmach zobaczymy, m.in. Janusza Chabiora, Michała Kowalskiego, Mariusza Bonaszewskiego, Adriannę Biedrzyńską, Henryka Gołębiewskiego,  Krzysztofa Globisza, Annę Dereszowską, Ewę Kasprzyk czy Agatę Kuleszę.

9 zrealizowanych krótkich metraży będzie towarzyszyć  tegorocznej edycji objazdowego festiwalu filmowego WATCH DOCS w Płocku. Wstęp wolny.

PROGRAM

14 WRZEŚNIA (środa)

godz. 18  – WATCH DOCS: Made in BY – film dokumentalny w reż. Luigi Milardi (Włochy, Białoruś 2015, czas: 52 min.). Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

Bohaterami filmu są białoruscy artyści, którzy zdecydowali się tworzyć w warunkach dobrze działającej machiny strachu, rezygnując z emigracji, coraz częściej wybieranej przez młodych ludzi. Bohaterowie „Made in BY” nie godzą się na narzucone im role w „teatrze absurdu”. Białoruscy twórcy dzielą się na tych, którzy te role przyjęli, uczestnicząc w oficjalnym życiu artystycznym kraju i na tych, którzy wybierają niezależność, płacąc za to wysoką cenę. Utrata pracy na uczelni za ustawienie kilku kolorowych sześcianów w przestrzeni publicznej to tylko jeden z wielu przykładów. Trzeciej drogi w tym „teatrze” nie ma. „Made in BY” to świeże spojrzenie na Białoruś oczami ludzi wybierających sztukę jako sposób walki o wolność, o której inni przestali już dawno marzyć. [msz]

[D89+]  godz. 19 – Dekalog 89+: NOWA – film fabularny  w scen. i reż. Tomasza Olejarczyka (Polska 2009, czas: 20 min.) na motywach opowiadania Anny Czajki „Moc słowa”. Obsada: Justyna Wasilewska, Marcin Korcz, Dorota Chotecka. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

Samotna 17-latka Ania (tytułowa Nowa) szuka akceptacji w grupie rówieśników uprawiających ryzykowane, miejskie zabawy. Swoje starania okupuje utratą wiary w sens wyznawanych wartości. Nie mając nic do stracenia Ania wymyśla karkołomną zabawę, mającą dać do myślenia grupie, a zwłaszcza jej przywódcy – Czarnemu. Zaskakujący finał filmu otwiera przed jego bohaterami szansę na powrót do normalności. Film nawiązuje do II przykazania Dekalogu: „Nie będziesz brał imienia Pan Boga Twego nadaremno”.

15 WRZEŚNIA (czwartek)

godz. 18 – WATCH DOCS: I jak Iran – film dokumentalny w reż. Sanaz Azari  (Belgia 2014, czas: 50 min.). Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

W kreacyjnym dokumencie Sanaz Azari, który bez wątpienia można nazwać rozprawą na temat irańskiej tożsamości, reżyserka, z wykształcenia fotograficzka i scenografka, zwraca się ku sztukom wizualnym, by wyjść poza ten paradygmat i spróbować zrozumieć kraj, który musiała opuścić jako dziecko. „I jak Iran” to rejestracja lekcji perskiego. Wychowana w Belgii Azari postanawia nauczyć się go właściwie od podstaw. Głównym źródłem wiedzy o ojczyźnie są dla autorki historie przytaczane przez jej charyzmatycznego nauczyciela. Zasady gramatyki stanowią dla niego jedynie pretekst dla dużo bardziej złożonych rozważań. Rola Azari nie ogranicza się jednak do rejestracji. Jej głównym narzędziem retorycznym staje się montaż. Reżyserka posługuje się ilustracjami z perskiego elementarza, wydanego już po wybuchu rewolucji islamskiej, jednak nie koncentruje się na najbardziej oczywistych zmianach, jakie były jej skutkiem. Film Azari to wizualna gra z językiem i zasadami semiotyki, w której z każdą kolejną minutą obraz Iranu staje się bardziej nasycony i subiektywny. [ts]

[D89+]  godz. 18.50  – Dekalog 89+: SPRAWA JANUSZA W. – film fabularny w reż. Wojciecha Jagiełło (Polska 2009, czas: 29 min.). Obsada: Michał Czernecki, Anna Dereszowska, Henryk Gołębiewski, Krzysztof Globisz. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

Taksówkarz ginie w kraksie spowodowanej przez znanego prezentera telewizyjnego. Czy zatrudniający prezentera koncern medialny będzie w stanie uratować dobry wizerunek swojej gwiazdy?

 

21 WRZEŚNIA (środa)

godz. 18  – WATCH DOCS: Ni Hao Holland – film dokumentalny w reż. Willem Timmers (Holandia 2015, czas: 25 min.). Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

Po świetnym dokumencie „Z kamerą wśród ludzi”, przedstawiającym turystkę do „egzotycznych krajów” jako gorzką komedię omyłek, tym razem Willem Timmers z równym talentem, poczuciem humoru i antropologiczną wyobraźnią prezentuje egzotykę à rebours – chińskie turystki w Holandii. W poszukiwaniu „autentyczności” wyjeżdżają ze swojego wielkiego miasta, by poznać „tradycyjną”, rolniczą kulturę holenderskiej wsi. Gdzie z kolei holenderscy gospodarze ubierają je w chodaki i kładą do łóżek z zamierzchłych epok. Podobnie jak w poprzednim filmie także tu zderzenie obu perspektyw – zwiedzających i goszczących – owocuje znakomitymi efektami komicznymi, ale też pobudza do niebanalnej refleksji nad międzykulturową psychologią i etyką. [mn]

[D89+]  godz. 18.30  – Dekalog 89+: SUBLOKATOR – film fabularny w reż. Marcina Bortkiewicza (Polska 2009, czas: 20 min.) na motywach opowiadania Bogny Hołyńskiej „Świeżo malowane”. Obsada: Klaudyna Lewczuk, Ewa Kasprzyk, Olaf Lubaszenko. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

Kasia, uczennica szkoły tańca, mieszka z matką, która wynajmuje jeden z pokoi mieszkania kilkunastoletniemu chłopakowi. Choć młodzi wiecznie się mijają i właściwie nie widują, świadomość swojej obecności przeradza się powoli we wzajemną fascynację… Ilustracja VI przykazania.

22 WRZEŚNIA (czwartek)

godz. 18  – WATCH DOCS: I wtedy – film dokumentalny w  reż. Daniel Schioler (Kanada 2015, czas: 30 min.). Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

Ten zmontowany wyłącznie z fascynujących materiałów archiwalnych krótki film w pół godziny przybliża nam przełomowe momenty w historii obywatelskiego nieposłuszeństwa w USA. Od palenia dokumentów wykradzionych z komisji rekrutacyjnych podczas wojny w Wietnamie, poprzez nieznane szerzej szczegóły protestów podczas Konwencji Demokratycznej w Chicago, aż po niemal dwuletnią okupację wyspy Alcatraz przez Indian z Red Power w latach 1969-71. Wspaniałe przykłady grupowych działań non-violence i  wyczyny samotników bez lęku stających naprzeciw całej potęgi państwa: dokument Schiolera to krótka, przejmująca lekcja historii – i hołd dla zapomnianych bohaterów demokracji. [kw]

[D89+]  godz. 18.30  – Dekalog 89+: STREET FEELING – film fabularny w reż. Kristoffera Karlssona Rusa (Polska 2009, czas: 19 min.) na motywach opowiadania Artura Wejnera „Koperta”. Zdjęcia Piotr Sobociński jr. Obsada: Tomasz Sapryk, Zdzisław Wardejn, Anna Komorowska. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

Dwoje młodych ludzi kradnie farby z supermarketu, by vis-a-vis okien mieszkania Tomasza (z zawodu grafika) namalować na murze wielkie graffiti. Tymczasem Tomasz pracuje właśnie nad projektem komercyjnej reklamy mającej przemawiać do młodzieży. Film koresponduje z VII przykazaniem Dekalogu: „Nie kradnij”. Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego na Letnim Festiwalu Filmowym w Zamościu (Konkurs Kina Niezależnego)  w 2010 roku.

28 WRZEŚNIA (środa)
godz. 18  – WATCH DOCS: Pokażcie to wszystko światu – film dokumentalny w reż. Andrea Deaglio (Włochy 2015, 55 min.). Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

Andrea Deaglio prezentuje w swoim filmie studium konkretnego epizodu uchodźczo-migranckiego kryzysu w Europie. Nie siląc się na uogólnienia, chłodnym okiem obserwuje jeden dzień w Ventimiglia – nadmorskim miasteczku na granicy włosko-francuskiej, w którym utknęło kilkuset afrykańskich migrantów. Determinacja przybyszy, gotowych rzucać się ze skał w morze, by uniknąć aresztowania, kontrastuje z rzeczowym, choć mało skutecznym podejściem ścigających ich policjantów, a wszystko to pod okiem dziesiątek fotoreporterów i dziennikarzy. Bo też medialny show wokół trwającego kryzysu jest jednym z głównych tematów tego filmu. Z jednej strony mamy migrantów i uchodźców, którzy w wyniku decyzji francuskich władz o zamknięciu granicy znaleźli się w próżni, z drugiej – media, które przyciąga jedynie sensacyjny temat. W symbolicznym skrócie przedstawiają to pierwsze ujęcia filmu – fotografowie poszukujący dramatycznych kadrów uwijają się wokół rozrzuconych po skałach ciał śpiących ludzi. Demonstracje przybyszy nie zwracają niczyjej uwagi, wielkie zainteresowanie reporterów wzbudzają za to przepychanki z policją. Do odbiorców dotrze tylko dramatyczny obraz pozbawiony kontekstu, który łatwo poddaje się manipulacji. [kw]

[D89+]  godz. 19  – Dekalog 89+: OGRODZENIE – film fabularny w reż. Tomasza Matuszczaka (Polska 2009, czas: 20 min.) na motywach opowiadania Aleksandry Dudy „Oliwka”. Obsada: Michalina Rodak, Maria Seweryn. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

Matka wraz z nastoletnią córką żyją samotnie w domu na wsi. Ich bliskie relacje zakłóca pojawienie się tajemniczego mężczyzny, który do ich małego świata wnosi zazdrość i nieufność… Opowieść inspirowana VIII przykazaniem.

29 WRZEŚNIA (czwartek)
godz. 18  – WATCH DOCS: U fryzjera – film dokumentalny w reż. Iris Zaki (Izrael/Wielka Brytania 2015, czas: 36 min.). Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

O czym rozmawiasz ze swoją fryzjerką czy swoim fryzjerem? O pogodzie? O piosence dochodzącej z radia? A gdyby podczas mycia głowy zadawano Ci pytania o nastroje w dzielnicy i sytuację w kraju? Gdyby wszystko działo się w muzułmańskiej części Hajfy, we fryzjerskim salonie arabskiej chrześcijanki, gdzie spotykają się muzułmanki i żydówki, a całość kręciłaby Irys Zaki, myjąc głowy swoim klientkom? Wtedy powstałby intymny portret lokalnej społeczności, koegzystującej w pokoju w niełatwych czasach. [fg]

[D89+]  godz. 18.40  – Dekalog 89+: FILIŻANKI YOKO ONO – film fabularny w reż. Andrzeja Mańkowskiego  (Polska 2009, czas: 22 min.) na motywach opowiadania Gabrieli Będkowskiej. Obsada: Kornelia Angowska, Marcin Bortkiewicz. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Tumska 9a). Wstęp wolny.

19-letnia Janka pochodzi z katolickiej rodziny. Mieszka wraz z rodzicami w przygranicznym miasteczku na wschodzie Polski. Pewnego dnia poznaje ekscentryczną Rosjankę – Sarę. Uczucie, jakie wynika z tego spotkania, staje się dla Janki początkiem pasma utrapień, ale i refleksji nad własnym życiem. Film nawiązuje do IX przykazania Dekalogu: „Nie pożądaj żony bliźniego swego”.


Zapraszamy w środy i w czwartki do naszego Kina za Rogiem. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

95e0ab1bac97d5046c55f3628e7e912c112aa16974946753f7a4b4c400f382ee4326f937df22f966f53d0cc67b71c1f9c4e9a205eb0c3b7f7b618d6b8dd569f4c5e2f26259ce24ffc64d3d0a6cadbb7ec6531b819e32c8800afbfb5c14433eb9

0

Start typing and press Enter to search