Marian Dziędziel w Kinie za Rogiem

Po krótkich wakacjach Kino za Rogiem wchodzi na wysokie obroty. We wrześniu będziemy grać we wtorki, środy, czwartki i soboty. Mamy dla was wiele ciekawych filmów i wydarzeń około filmowych, z których najważniejszym jest spotkanie z Marianem Dziędzielem (niedziela 25 września). Zanim to nastąpi chcemy wam zaproponować spotkanie z postaciami, którymi krakowski aktor wrył się w naszą pamięć… 

O Marianie Dziędzielu można by mówić nieskończenie. Ma swych wiernych fanów w każdym pokoleniu widzów, choć musiał nieco poczekać na to, aby reżyserzy dostrzegli w nim rasowego aktora. Zapraszamy na Wrzesień z Marianem Dziędzielem, który otwiera „Drogówka” (3.09) – thriller kryminalny Wojtka Smarzowskiego ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego jr i z muzyką Mikołaja Trzaski. Krakowski aktor wcielił się w nim w postać komisarza Gołębia – mimo swej zewnętrznej szorstkości i zamiłowania do gorzałki, faktycznie człowiek o gołębim sercu. Film ma świetną obsadę. Dziędzielowi towarzyszą: Bartłomiej Topa (pierwsza główna rola w jego karierze), Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos, Jacek Braciak, Julia Kijowska.
Tydzień później zobaczymy  jeden z pierwszych filmów W. Smarzowskiego, dzieło kultowe, czyli „Wesele” (10.09). To od Wojnara – nagroda za najlepszą rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polska Nagroda Filmowa – kariera filmowa naszego gościa nabrał ogromnego przyspieszenia.  Znakomita kreacja.
Kolejna propozycja to „Kret” (17.09) – film sprzed pięciu lat, ale bardzo aktualny. Historia opozycjonisty, który „dzięki” teczką UB z herosa zostaje przemianowany na zdrajcę. Rola „Zygmunta przyniosła Dziędzielowi nagrodę za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2011) oraz „Jańcio Wodnika” za najlepszą rolę męską na Ogólnopolskim Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” (2012).

Finał nastąpi 25 września w niedzielę. Pokażemy świetną komedię, film drogi i romans 50+ w jednym – film Jerzego Domaradzkiego „Piąta pora roku.” Marian Dziędizel zagrał w nim Witka – byłego górnika, „hajera przodowego”, taksówkarza, wdowca i hodowcę gołębi, który pomaga „paniusi z Sosnowca” pozbierać się po utracie bliskiej osoby. Są skrajnie inni, ale w trakcie ich pełnej przygód podróży różnice powoli zaczynają się zacierać, zbliżą ich wspólne przeżycia. Czy życie może się dla nich rozpocząć na nowo?  Gwiazdą wieczoru będzie – we własnej osobie – Marian Dziędziel.

Tym samym rozpoczniemy pierwsze spotkanie cyklu Kino Wiecznie Młode – projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. Zapraszamy.

 

PROGRAM

3 WRZEŚNIA (sobota)

godz. 19.15 – Drogówka (Polska 2013, czas: 117 min.) – thriller kryminalny w reż. Wojciecha Smarzowskiego ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego jr i muzyką Mikołaja Trzaski. Obsada: Bartłomiej Topa, Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos, Jacek Braciak, Julia Kijowska, Marian Dziędziel.  Bilet: 5 zł
Drogówka. Siedmiu policjantów poza pracą łączy przyjaźń, alkohol, zamiłowanie do pieniędzy, szybkich samochodów i imprez z roznegliżowanymi paniami. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy jeden z nich ginie w tajemniczych okolicznościach, a o morderstwo zostaje oskarżony jego kolega sierżant Ryszard Król. Próbując oczyścić się z zarzutów, Król odkrywa szokującą prawdę o przestępczych powiązaniach na styku policji, biznesu i polityki.
Ubrany w formę thrillera pesymistyczny do bólu obraz Polski początków XXI wieku.
Znakomita obsada aktorska i świetne zdjęcia Piotra Sobocińskiego jr.: mix ujęć z kamer filmowych, przemysłowych, wideorejestratorów i telefonów komórkowych.
10 WRZEŚNIA (sobota) 
godz. 19.15 – Wesele (Polska 2004, czas: 106 min.) w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Muzyka: Ryszard Tymon Tymański. Obsada: Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik, Paweł Wilczak, Maciej Stuhr, Tamara Arciuch, Iwona Bielska, Bartłomiej Topa. Bilet (za pół ceny): 2,5 zł
Kolejne, filmowe spotkanie z bohaterami kreowanymi przez Mariana Dziędziela. Za rolę Wojnara w Weselu aktor został wyróżniony nagrodą za najlepszą rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową.  Współczesna polska prowincja. Wesele Kasi Wojnarówny ma ugruntować pozycję jej ojca, najbogatszego gospodarza we wsi. Staropolską zasadę „zastaw się, a postaw się” rozumie on jednak dość specyficznie – jako jak największy efekt jak najmniejszym kosztem, stąd już od początku imprezy pojawiają się problemy… Naprawdę groźnie stanie się, gdy kupno prezentu dla Pana Młodego (a właściwie zapłaty za poślubienie dziewczyny w ciąży), okaże się transakcją wiązaną, z której Wojnarowi niełatwo będzie się wywiązać…
Gorzka, demaskatorska, momentami obrazoburcza satyra na hipokryzję, kombinatorstwo i konsumpcjonizm. Zbiorowy portret Polaków, na którym mało kto chciałby się rozpoznać. Znakomita kreacja Mariana Dziędziela, liczne nagrody (m.in. Orły i Paszport „Polityki”) i status jednego z najważniejszych filmów pierwszej dekady XXI.
17 WRZEŚNIA (sobota) 
godz. 17  – Wrzesień z Marianem Dziędzielem: Kret (Polska 2010, czas: 108 min.) polsko-francuski thriller w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Obsada: Borys Szyc, Marian Dziędziel, Sławomir Orzechowski, Wojciech Pszoniak, Bartłomiej Topa, Magdalena Czerwińska. Bilet: 5 zł
Marian Dziędziel – aktor wszechstronny – ma swych wiernych fanów w każdym pokoleniu widzów, choć musiał nieco poczekać na to, aby reżyserzy dostrzegli w nim rasowego aktora. Obsypany nagrodami za główną rolę w filmie „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, od współpracy z którym jego filmowe dossier zaczęło puchnąć od ról,  ostatnio wprost nie schodzi z ekranu. „Kret” przyniósł mu nagrodę za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2011) oraz „Jańcio Wodnika” za najlepszą rolę męską na Ogólnopolskim Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” (2012).
Kret to dojrzały debiut fabularny uznanego dokumentalisty, ze świetnymi rolami Mariana Dziędziela i Borysa Szyca. Subtelna opowieść o emocjach, bliskości i zaufaniu, a jednocześnie znakomicie skonstruowany thriller z niełatwą polską historią w tle.
Paweł (Borys Szyc) i jego ojciec Zygmunt (Marian Dziędziel) świetnie się dogadują. Ich wspólny interes się rozkręca, przyszłość wygląda optymistycznie – i nagle na rodzinę spada cios. W prasie ukazuje się artykuł informujący, że bohaterska przeszłość ojca, czołowego opozycjonisty i przywódcy strajków w stanie wojennym, może nie jest taka bohaterska…
25 WRZEŚNIA (niedziela) 

godz. 17  – Kino Wiecznie Młode: Marian Dziędziel  – pierwsze spotkanie z nowego cyklu KzR z pokazem filmu „Piąta pora roku” i rozmową z aktorem. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA.

Wstęp wolny na zaproszenia (dostępne w Bileterii POKiS od 5 września). 

a67a8d938b51d99e7a6c301e11e1fb74

0

Start typing and press Enter to search