OTO CAŁY PROGRAM:
godz. 15 – Szkoła Babel (Francja, czas: 89 min.) – reż. Julie Bertuccelli.
Pochodzą z Senegalu, Irlandii, Brazylii, Maroka, Chin, a także z Polski, Rumunii i Białorusi… Mają pomiędzy 11 a 15 lat i właśnie przybyli do Francji. Przez rok będą wspólnie uczęszczać do tej samej klasy adaptacyjnej w jednej z paryskich szkół. 24 uczniów, 24 różnych narodowości i dwa wspólne cele: opanować język francuski i odnaleźć się w tutejszej rzeczywistości.
Nastolatki pokazane w filmie przechodzą to samo, co każde dziecko w ich wieku, a zatem fizyczne i psychiczne zmiany, burzę hormonalną czy kształtowanie osobowości, jednak wiele też je różni od francuskich rówieśników. Każdy z nich ma już na swoim koncie sporo życiowych doświadczeń, nierzadko dramatycznych. We Francji znaleźli się ze swoimi rodzinami, za które wielu z nich odpowiada jako jedyne osoby mówiące po francusku. Chociaż borykają się z najróżniejszymi problemami związanymi z integracją, patrzą w przyszłość z nadzieją i odwagą.
Nominowany do Cezara film „Szkoła Babel” to piękna lekcja tolerancji dla widzów w każdym wieku.
godz. 17 – Matki i córki – reż. I. Hucikowa (Słowacja 2015, czas: 26 min.) oraz Inny świat – reż. T. Michalova (Słowacja 2015, czas: 29 min.) w ramach KineDok – Alternatywna dystrybucja kreatywnych dokumentów.
Festiwal odbywający się w 24 miastach Polski a jednocześnie unikalny klub filmowy. Starannie wybrane tytuły, których nie można obejrzeć nigdzie indziej. Pokazy odbywają się przez cały 2016 roku (raz w miesiącu) w Kinie za Rogiem w Płocku. Wstęp wolny. W kolejnej odsłonie dwa słowackie filmy: „Matki i córki” oraz „Inny świat”.
W małej słowackiej wiosce mieszka rodzina złożona wyłącznie z kobiet: trzech dorosłych i dziewczynki. Kręte ścieżki losu sprawiły, że na pewnym etapie życia każda z nich została sama.
Film pokazuje codzienne życie matek i córek, które doskonale się znają i kochają, ale też do pewnego stopnia nienawidzą. Zarówno ich indywidualne cechy, jak i historie życiowe są do siebie bardzo podobne, co nasuwa pytanie – w jakim stopniu nasz los dziedziczymy po rodzicach?
Druga historia opowiada o samotnej kobiecie żyjącej w opuszczonym domu, zmagającej się z zaburzeniem osobowości. Anna stopniowo traci swój dobytek i nadzieję na powrót do normalnego życia. Jedynymi osobami łączącymi ją ze światem zewnętrznym jest dawny przyjaciel Laco oraz kuzynka. Jednak czy ich troska o Annę jest szczera?
godz. 19.15 – Matka Joanna od Aniołów (Polska, czas: 110 min. ) – dramat psychologiczny Jerzego Kawalerowicza. Obsada: Lucyna Winnicka, Mieczysław Voit, Anna Ciepielewska, Stanisław Jasiukiewicz, Maria Chwalibóg, Zygmunt Zintel.
XVII wiek, wschodnie kresy Rzeczypospolitej. Do położonego na odludziu żeńskiego klasztoru przybywa doświadczony egzorcysta. Ma się tu zmierzyć z demonami, które opętały piękną przeoryszę matkę Joannę, a także niemal wszystkie zakonnice. Nie wie, że będzie się musiał zmierzyć przede wszystkim z demonami, którą obudzą się w nim samym. Film zainspirowany XVII-wieczną historią tzw. diabłów z Loudun.
Ten ponadczasowy i uniwersalny traktat o naturze ludzkiej, o grzechu, miłości i odkupieniu nagrodzono m.in. Nagrodą Specjalną Jury festiwalu Cannes w roku 1961. Lucyna Winnicka, tytułowa matka Joanna, za swoją hipnotyzującą kreację otrzymała m.in. Kryształową Gwiazdę – Nagrodę Francuskiej Akademii Filmowej.
Film został uznany przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii i w 2014 roku został wytypowany przez niego do prezentacji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ramach festiwalu polskich filmów „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”
SPONSOREM BEZPŁATNYCH SEANSÓW W KzR JEST PŁOCKI OŚRODEK KULTURY I SZTUKI.