Kino za Rogiem – program na marzec

3 marca (środa)

godz. 18 – Wspaniała (Francja 2012, 100 min.) komedia romantyczna | reżyseria: Regis Roinsard |obsada: Romain Duris, Deborah Francois, Berenice Bejo, Shaun Benson. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Jest młoda, piękna i pełna wdzięku. Ale ma bardzo mało wiary w siebie – 21-letnia Rose marzy, by uciec z małego miasteczka i znaleźć najlepszą pracę na świecie.

Wspaniała

W 1958 roku zajęcie dające możliwość podróży i przygód, o którym śnią wszystkie nowoczesne dziewczyny, to… praca sekretarki. Już wkrótce Rose nie tylko dostanie pracę w firmie ambitnego i przystojnego Louisa, ale też odkryje swój wyjątkowy talent. To będzie dla niej szansa na zdobycie tysięcy wielbicieli i – być może – miłości mężczyzny, na którym jej najbardziej zależy… Żeby to wszystko osiągnąć, Rose musi nauczyć się pisać na maszynie – i to bardzo szybko, najszybciej na świecie! Czarująca lekka komedia romantyczna, wielki kasowy przebój we Francji.

6 marca (sobota)

godz. 15:30 – Salma w krainie dusz (Meksyk 2019, 95 min.) film animowany | reżyseria: Carlos Gutiérrez Medrano. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Witajcie w Santa Clara, meksykańskim mieście cudów. To tutaj, raz do roku, duchy zmarłych przybywają do naszego świata, aby miło spędzić dzień w towarzystwie najbliższych. Jest to czas wielkiej radości dla wszystkich – poza szesnastoletnią Salmą. Osierocona dziewczynka nigdy nie poznała swoich rodziców i dlatego nie może sprowadzić ich duchów na ziemię. Wszystko zmienia się, gdy w ręce Salmy wpada tajemniczy amulet. Dzięki jego mocy dziewczynka dowiaduje się, jak odszukać mamę i tatę. Wkrótce ona i jej przyszywani bracia, Jorge i Pedro, rozpoczną niezwykłą wyprawę, która przeniesie całą trójkę w zaświaty. W krainie duchów czeka ich wspaniała przygoda, dzięki której Salma odkryje prawdę o rodzinie oraz o własnych, głęboko ukrytych zdolnościach. Mocach, o których nie miała dotąd pojęcia.

godz. 18 – Demon (Izrael, Polska 2015, 89 min.) thriller | reżyseria: Marcin Wrona | obsada: Itay Tiran, Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Andrzej Grabowski. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Peter przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Kiedy w przeddzień wesela, karczując stare drzewo rosnące nieopodal domu, znajduje pod nim zakopane ludzkie szczątki, ukrywa to przed wszystkimi.

Demon

Tymczasem dobiegają końca przygotowania do wielkiego weseliska, na które zaproszona jest cała okolica. A kiedy wreszcie następnego dnia zabawa się zaczyna, ludzie dostrzegają, że z panem młodym dzieje się coś niepokojącego…

Demony z przeszłości, zręczne balansowanie między gatunkami i konwencjami i świetne aktorstwo Itaya Tirana jako pana młodego opętanego przez dybuka.

9 marca (wtorek) – Klub Filmowy – więcej informacji wkrótce.

10 marca (środa)

godz. 18 – Ikar. Legenda Mietka Kosza (Polska 2019, 116 min.) film biograficzny | reżyseria: Maciej Pieprzyca | obsada: Dawid Ogrodnik, Cyprian Grabowski, Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Niewidomy kompozytor i pianista jazzowy, przez Billa Evansa uznany za jednego z trzech najwybitniejszych muzyków tamtego czasu. Maciej Pieprzyca w swoim filmie portretuje Mieczysława Kosza, wybitnie utalentowanego muzyka, który wywarł znaczący wpływ na polską szkołę jazzu.

Ikar. Legenda Mietka Kosza

Nagrody
2019 – FPFF, Gdynia:
– Srebne Lwy – Maciej Pieprzyca, Maria Gołoś, Renata Czarnkowska-Listoś
– Najlepsza pierwszoplanowa rola męska – Dawid Ogrodnik
– Najlepsze zdjęcia – Witold Płóciennik
– Najlepsza muzyka – Leszek Możdżer
– Najlepsza charakteryzacja – Jolanta Dańda
– Najlepsze kostiumy – Agata Culak
– Złoty Klakier – Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu Maciej Pieprzyca

2020 – ORŁY:
– Najlepsza muzyka – Leszek Możdżer
– Najlepszy dźwięk – Maciej Pawłowski, Robert Czyżewicz

13 marca (sobota)

godz. 15:30 – Był sobie pies 2 (USA 2019, 104 min.) film familijny | reżyseria: Gail Mancuso. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Pies Bailey wiedzie spokojne życie na farmie w stanie Michigan u boku swojego pana Ethana (Dennis Quaid) i jego żony Hannah (Marg Helgenberger). Czworonóg dostaje od losu nowe zdanie. Ma ochraniać wnuczkę Ethana – CJ (Kathryn Prescott). Kiedy jednak jej matka – Gloria (Betty Gilpin) – decyduje się zabrać dziewczynkę do dużego miasta, Bailey rusza za nimi, aby chronić swoją małą panią za wszelką cenę.

Tak rozpoczyna się jego nowa przygoda pełna miłości i dobrej zabawy. Familijne kino przygodowe będące sequelem popularnego filmu Był sobie pies. W pełnym dobrych emocji obrazie występują dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Dennis Quaid (Daleko od nieba), laureatka nagrody Emmy Marg Helgenberger (serial CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas), Betty Gilpin (Jak romantycznie!), Kathryn Prescott (Aż do kości) oraz Henry Lau (Final Recipe).

godz. 18 – Kwiat wiśni i czerwona fasola (Francja, Japonia, Niemcy 2015, 109 min.) dramat | reżyseria: Naomi Kawase. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Sentaro dzierżawi malutki bar, w którym serwuje przekąski dorayaki – małe naleśniki z pastą z czerwonej fasoli. Sentaro żyje bez radości, nie widzi kwitnących wiśni, nie słyszy śpiewu ptaków ani szumu wiatru, nie dostrzega piękna świata, który go otacza… aż do dnia, w którym zatrudnia jako pomoc uśmiechniętą i upartą starszą panią Tokue, mistrzynię w robieniu pasty z czerwonej fasoli. Pani Tokue jest pełna zrozumienia i miłości do wszystkiego wokół: ludzi, drzew, ptaków, a nawet fasoli, z którą rozmawia podczas procesu, a właściwie misterium jej przyrządzania. Z dziecięcą bezpośredniością otwiera oczy i serca ludzi podobnie samotnych jak Santaro, ogrzewa ich swoją pogodą ducha. Mały biznes zaczyna rozkwitać… Powolne, wyciszające kino o radości czerpanej z rzeczy prostych i o przełamywaniu samotności.

Kwiat wiśni i czerwona fasola

Nagrody
2015 – MFF, Valladolid – Najlepszy reżyser – Naomi Kawas
2016 – Wiosna Filmów – Nagroda Publiczności – Naomi Kawase

17 marca (środa)
godz. 18 – I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże?
(Francja 2019, 98 min.) komedia | reżyseria: Philippe de Chauveron | obsada: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Medi Sadoun, Frederic Chau. Bilety: 15 zł.

Kontynuacja losów uroczej rodziny Verneuil („Za jakie grzechy, dobry Boże?”). Wszyscy zięciowie już zaakceptowani, wnuków przybywa, świat znowu jest piękny. Tyle że… na horyzoncie znowu zbierają się burzowe chmury. Wszystkie cztery młode rodziny niezależnie od siebie postanawiają na zawsze opuścić Francję – zięciowie, którym nie bardzo wychodzi kariera, są przekonani, że poza jej granicami zostaną wreszcie docenieni.

I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże?

I co tu zrobić, żeby im udowodnić, że słodka Francja jest na tej ziemi najlepszym miejscem do życia?

Pomysłowość państwa Verneuil nie zna żadnych granic. Tu liczy się efekt!

20 marca (sobota)

godz. 15:30 – Bystry Bill (Australia, USA 2015, 87 min.) film animowany | reżyseria: Deane Taylor. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Bystry Bill to uroczy i pomysłowy miś koala, który marzy o wielkiej przygodzie. Pragnie pójść w ślady swego taty podróżnika, który dawno temu zaginął podczas jednej z wypraw. Mały koala wierzy, że może go odnaleźć, więc pewnego dnia porzuca swój zielony dom i wyrusza w drogę. Podczas podróży zyska grono kolorowych przyjaciół: kangura, dziobaka i zwinną jaszczurkę. Z ich pomocą łatwiej będzie prowadzić poszukiwania ukochanego taty.

Bystry Bill

godz. 18 – 1917 (Hiszpania, Indie, USA, Wielka Brytania 2019, 104 min.) film wojenny | reżyseria: Sam Mendes | obsada: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong, Andrew Scott, Colin Firth, Benedict Cumberbatch. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Blake, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Blake’a.

1917

Zdobywca 3 Oscarów, nominowany do kolejnych 7.

Nagrody
2020 – Oscar:
– Najlepsze zdjęcia – Roger Deakins
– Najlepsze efekty specjalne – Guillaume Rocheron, Greg Butler (I) i Dominic Tuohy
– Najlepszy dźwięk – Mark Taylor, Stuart Wilson

2020 – Złote Globy:
– Najlepszy dramat
– Najlepszy reżyser – Sam Mendes

2020 – BAFTA:
-Najlepszy film – Callum McDougall, Jayne-Ann Tenggren, Pippa Harris, Sam Mendes-
Najlepszy film brytyjski – Callum McDougall, Jayne-Ann Tenggren, Krysty Wilson-Cairns, Pippa Harris, Sam Mendes
– Najlepszy reżyser – Sam Mendes
– Najlepsze zdjęcia – Roger Deakins
– Najlepsza scenografia – Dennis Gassner, Lee Sandales
– Najlepsze efekty specjalne
– Najlepszy dźwięk – Mark Taylor, Oliver Tarney, Scott Millan, Stuart Wilson

2020 – Critic’s Choice:
– Najlepszy reżyser – Sam Mendes
– Najlepsze zdjęcia – Roger Deakins
– Najlepszy montaż – Lee Smith

24 marca (środa)

godz. 18 – Parasite (Korea Południowa 2019, 132 min.) dramat, thriller | reżyseria: Joon-ho Bong. Bilety: 15 zł.

Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

Parasite

Nagrody

2020 – OSCARY:
– Najlepszy film – Joon-ho Bong, Sin-ae Kwak
– Najlepszy reżyser – Joon-ho Bong
– Najlepszy scenariusz oryginalny – Jin Won Han, Joon-ho Bong
– Najlepszy film międzynarodowy – Joon-ho Bong

2020 – ZŁOTE GLOBY – Złoty Glob – Najlepszy film zagraniczny

2020- BAFTA:
– Najlepszy film nieanglojęzyczny – Joon-ho Bong
– Najlepszy scenariusz oryginalny – Jin Won Han, Joon-ho Bong

2019 – Cannes, MFF – Złota Palma – Najlepszy film – Joon-ho Bong

2020 – Critics Choice:
– Najlepszy reżyser – Joon-ho Bong
– Najlepszy film zagraniczny

27 marca (sobota)

godz. 15 – O!PLA 2021 | konkurs główny – kategoria STUDENCI cz. 1 i cz. 2 (118 min.).

9. Ogólnopolski Festiwal Animacji. W tej kategorii zaprezentowane zostaną filmy zrealizowane przez studentów szkół artystycznych, a także filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych w ramach warsztatów animacji.

O!PLA

godz. 18 – Co robimy w ukryciu (Nowa Zelandia, USA 2014, 85 min.) komedia, horror | reżyseria: Jemaine Clement, Taika Waititi | obsada: Taika Waititi, Jemaine Clement, Jonny Brugh, Cori Gonzales-Macuer, Stuart Rutheford. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Jak kilkusetletnie wampiry radzą sobie we współczesnym świecie? Gdzie mieszkają? Jak dobierają ubrania, skoro nie widzą się w lustrze? O co kłócą się na spotkaniu lokatorskim? Czy mogą się zaprzyjaźnić z człowiekiem i nie spożyć go na kolację?

Co robimy w ukryciu

Na te i inne pytania postanawia znaleźć odpowiedź ekipa filmowców, która, uzbrojona w krucyfiksy i zapewnienie nietykalności, kręci reportaż z życia czterech wampirów, mieszkających razem w starym domu na przedmieściach Wellington w Nowej Zelandii.

Pedant Viago liczy sobie lat 379, awanturnik Deacon – 183, okrutnik Vladislav – 862, a zmurszały potwór Petyr… 8000. Ich codzienność niewiele różniłaby się od codzienności czterech kumpli mieszkających w jednym domu, gdyby nie to, że dzień zaczynają po zmroku i kończą przed świtem, kłócą się, latając pod sufitem, i przyjmują pokarm tylko w płynie. Czerwonym.

Arcyumiejętnie wykorzystana stylistyka reportażu, zabawa konwencjami gatunkowymi i przede wszystkim montypythonowskie poczucie humoru. Dla miłośników inteligentnej filmowej zabawy – czysta przyjemność.

Nagrody
2014 – WFF – Nagroda Publiczności/Plebiscyt Publiczności – Najlepszy film – Jemaine Clement, Taika Waititi

2014 – Tornto, MFF – Nagroda Publiczności – Najlepszy film – w sekcji “Szaleństwo Północy” (Midnight Madness) – Jemaine Clement, Taika Waititi

31 marca (środa)

godz. 18 – W deszczowy dzień w Nowym Jorku (USA 2019, 88 min.) komedia | reżyseria: Woody Allen | obsada: Timothee Chalamet, Elle Fanning, Selena Gomez, Jude Law, Diego Luna. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny).

Gatsby uwielbia klimat Nowego Jorku i chce pokazać ukochanej Ashleigh rodzinne miasto, w którym mają spędzić romantyczny weekend. Na kilka godzin ich ścieżki się rozchodzą, i Ashleigh, która miała przy okazji tej wizyty przeprowadzić wywiad ze znanym reżyserem, niespodziewanie wpada w wir celebryckich problemów – i pokus… Z kolei Gatsby przypadkowo spotyka błyskotliwą siostrę swojej dawnej dziewczyny i całkiem nieźle im się rozmawia…

W deszczowy dzień w Nowym Jorku

Klimatyczny film, z nieoczekiwanymi romansami, błyskotliwymi dialogami – i przede wszystkim pięknym deszczowym Nowym Jorkiem w tle.

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other