Słowo wtóre o Jakóbie Szeli, albo LiterAkcje z Radkiem Rakiem

Gościem trzeciej LiterAkcji będzie młody autor nominowanej do nagrody NIKE i Nagrody Literackiej Gdynia powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli.” Zapraszamy na literackie popołudnie 15 sierpnia 2020 o godz. 16. Wstęp wolny. Wydarzenie jest częścią projektu naPOWIETRZacz Kultury.

Zadebiutował powieścią „Kocham cię, Lilith” (2014). Znany jest również z projektu Legendy polskie realizowanego przez firmę Allegro i wydawnictwo Powergraph, które wydało jego kolejne dwie powieści.

W 2016 ukazało się „Puste niebo”, za które w 2017 roku otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. To książka o starym Lublinie, którego już nie ma, a może nigdy nie było. Podążamy w niej śladami Tołpiego – prostego młodzieńca, który w swojej naiwności i nieporadności rozbija księżyc. Aby ratować ludzkość i przywrócić stary ład, musi stworzyć nowy. Na swojej drodze spotyka całą plejadę postaci: okrutne #i rozwiązłe zakonnice, złe i dobre kobiety, wiernych i fałszywych przyjaciół. „Puste niebo” to realizm magiczny w polskim wydaniu, eksplorujący nasze literackie tradycje, romantyczne mity i język Leśmiana oraz obsesje Schulza. Rak, wzorem Marquez’a, odkrywa przed nami uniwersalne tajemnice dojrzewania, miłości i rewolucji.

W 2019 roku ukazała się trzecia powieść Raka pt. „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, którą magazyn KSIĄŻKI uznał za jedną z 10 najlepszych książek roku. W 2020 roku książka została nominowana do dwóch prestiżowych nagród: Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii prozy oraz do Nagrody Literackiej Nike.

Choć w tytule „Baśni…” mowa o postaci autentycznej, a całość została napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to nie jest to powieść historyczna. I bardzo dobrze. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Szela nie był trybunem ludowym, który powiedział: teraz hura, zrobimy rewolucję i będziemy mordować tych złych panów, bo nas wyzyskują, bo są źli, tylko musiał mieć, jak człowiek, normalnie, zwyczajnie, jakiś powód. I o tym jest ta książka – mówił o powieści sam autor.

W książce śledzimy losy młodego Kóby Szeli, jego miłości i nienawiści, stajemy się jak on chamami, czując razy pańskiego bata aby za chwilę wędrować przez krainę baśni, czując zapach krwi rabacji 1846 roku. To powieść o dobru i złu, które jest w każdym z nas, powieść pełną zmysłowości, erotyki, ironii i humoru. Równie fascynujący jak treść jest język powieści, który nie pozwala oderwać się od niej na chwilę.

Łukasz Grzymisławski, dziennikarz Gazety Wyborczej i TOK.FM tak napisał o tej książce:

Powieść Raka to kunsztownie zaprojektowana opowieść szkatułkowa, w której postacie pochodzące z wszelkich porządków ulegają nieustannym transformacjom. Dziś każe nam to widzieć w takiej opowieści »elementy baśniowe«, ale nie wtedy i nie tamtym ludziom – dla nich granica między nadnaturalnym a zwykłym to były raczej drzwi obrotowe

Zapraszamy. Wstęp wolny!

UWAGA! Obie książki są w sprzedaży w Bileterii POKiS (od 10 sierpnia)
Będą też dostępne podczas spotkania z autorem, oczywiści w promocyjnych cenach.

 

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other