30. Festiwal Muzyki Jednogłosowej

Serdecznie zapraszamy na jubileuszową, 30. edycję Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, który w dniach 15-17 marca odbędzie się w Bazylice Katedralnej w Płocku.

Program:

15 marca, godz. 19 – Ensemble Jerycho | Golgotha

16 marca, godz. 19 – Cappella Pratensis | Apostola apostolorum

17 marca, godz. 19  – Schola Cantorum Minorum Chosoviensis | śpiewy na Wielki Tydzień

 

Z okazji jubileuszu powracamy do tradycji organizowania Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Wielkim Poście. Na dwa tygodnie przed Wielkanocą zagłębimy się muzyczną mistykę okresu pasyjnego.

Muzyka wykonywana w okresie Wielkiego Postu ma głęboką tradycję. Jej początki sięgają Średniowiecza. Ten repertuar przybliżą nam artyści, którzy od lat specjalizują się w najdawniejszym repertuarze.

Festiwal otworzy koncert zespołu Jerycho wymownie zatytułowany “Golgotha”. Jerycho przypomni znane i przybliży nieznane pieśni wielkopostne. Dzięki działalności zespołu ratowane są od zapomnienia niezwykle cenne utwory, ukazujące korzenie naszej religijności. Kilka bardzo mało dziś znanych, a przejmujących pieśni zaczerpniętych zostało z tradycji śpiewów ze wschodnich rubieży Polski. Podczas koncertu zabrzmią znane i używane w liturgii pieśni, jednakże ich brzmienie może zaskoczyć i poruszyć dzięki prostej a oryginalnej harmonii stworzonej przez lidera zespołu Bartosza Izbickiego.

 

Drugiego dnia usłyszymy Cappellę Pratensis. To jeden z najlepszych i najbardziej cenionych zespołów wokalnych na świecie. Cappella Pratensis, prowadzona przez Strattona Bulla, wykonana w Płocku program zatytułowany “Apostola Apostolorum”. Starannie dobrany repertuar sportretuje osobę świętej Marii Magdaleny, nazywanej w średniowieczu Apostołką Apostołów, ponieważ jako pierwsza była świadkiem zmartwychwstania Jezusa. To jednocześnie jedna z kluczowych postaci w Ewangelii. To właśnie Marii Magdalenie renesansowy kompozytor Nicolas Champion zadedykował swoją “Missa de Sancta Maria Magdalena”, która usłyszymy w Płocku.

XXX edycję Festiwalu Muzyki Jednogłosowej zamknie koncert Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis, prowadzonej przez Sławomira Witkowskiego. Chorzowianie zaprezentują program pokazujący wspólne muzyczno-liturgiczne wątki w tradycji zachodniej i wschodniej ze szczególnym zaakcentowaniem prastarego śpiewu benewenckiego, który zdaje się być zwornikiem łączącym obie te tradycje. Pod względem treści koncert wypełnią śpiewy liturgiczne Wielkiego Tygodnia, głównie Wielkiego Piątku. Jednym z podstawowych założeń tego programu jest współpraca z Marcinem Abijskim, znakomitym kantorem bizantyjskim z Białegostoku.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19:00

Prowadzenie koncertów: Magdalena Łoś-Komarnicka – II Program Polskiego Radia

Organizatorzy: Płocki Ośrodek kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów, Parafia katedralna w Płocku.

Patronat: Miasto Płock, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Płocku, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Płocku, Stowarzyszenie Chóru Vox Singers.

 

0

Start typing and press Enter to search