XIV Festiwal Themersonów – powrót z Wyspy Hobsona

Każdego roku, mieszkańcy Płocka oraz miłośnicy sztuki i kultury z całej Polski, mają okazję zatracić się w twórczości Franciszki i Stefana Themersonów, wybitnego płocczanina i jego żony. XIV Festiwal Themersonów odbył się w dniach 19-22 października, oferując uczestnikom bogaty program warsztatów, rozmów, spektakli, kina i koncertów.

Tegoroczna, czternasta już edycja festiwalu, skoncentrowała się wokół Wyspy Hobsona, będącej zarówno miejscem akcji ostatniego dzieła Stefana Themersona, jak i inspiracją dla licznych wydarzeń festiwalowych. Wszystko to, przy zachowaniu szacunku dla twórczości Themersonów, stworzyło niepowtarzalną atmosferę, pełną kreatywności i inspiracji.

Program festiwalu obejmował wiele atrakcji, wśród których znalazły się warsztaty graficzne, gra uliczna, koncerty, teatr, rozmowy literackie oraz wiele innych wydarzeń. Każdy dzień festiwalu miał coś wyjątkowego do zaoferowania, dzięki czemu każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie.

Festiwal rozpoczęliśmy od warsztatów graficznych w Pracowni Działań Twórczych „Kolor i Forma” oraz warsztatów literackich, które poprowadził płocki poeta i eseista Maciej Woźniak. Warto wspomnieć także grę terenową „Stefan na wagarach”, o której oprawę co roku dba Książnica Płocka. Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu był niezwykły i poruszający koncert duetu Matylda/Łukasiewicz.

Piątek rozpoczęliśmy od happeningu na ulicy Themersonów. Razem z Książnicą Płocką i Młodzieżowym Domem Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego przygotowaliśmy dla najmłodszych zajęcia plastyczne oraz wokalne. Rodzinnie było za to w pracowni „Kolor i Forma”, gdzie odbyły się warsztaty dla dzieci i opiekunów zatytułowane „Rodzinnie na wyspie graficznej”. Tutaj zorganizowane zostały także warsztaty graficzne dla grup przedszkolnych i szkolnych „Gra, grafi, grafika”. W tym samym czasie, na Jakubowskiego 10 byliśmy świadkami konferencji „Wyspa i eksperyment. Między gatunkami i dziedzinami – laboratoria artystyczne Themersonów”. O wyspie Hobsona dyskutowaliśmy z osobami, które wiedzą o niej najwięcej – Ewą Kraskowską, Maciejem Woźniakiem, Anną Suwalską-Kołecką oraz Żanetą Nalewajk.

Warsztaty plastyczne dla rodzin odbyły się ponownie w sobotę. Działo się także w siedzibie POKiS, gdzie zainspirowani wiadomościami, jakie na Wyspie Hobsona wysyłał deszcz, przeprowadziliśmy warsztaty krótkofalarskie, z wprowadzeniem do alfabetu Morse’a. Następnie przenieśliśmy się do Kina za Rogiem, gdzie mogliśmy zobaczyć pierwsze owoce prac Bartosza Zarzyckiego nad ekranizacją „Pędrka Wyrzutka”. Film nie został jeszcze skończony i premiera dopiero przed nami, jednak była to doskonała okazja do poznania procesu twórczego i sposobu pracy artystów zajmujących się animacjami. Wieczór ponownie zwieńczyliśmy koncertem. Na deskach POKiS wystąpiła Mary Komasa.

Niedzielę poświęciliśmy sztuce teatralnej. Tego dnia na Jakubowskiego 10 zagrano aż 3 spektakle. Młodsi widzowie mieli okazję zobaczyć „Pchłę Szachrajkę” oraz „Wędrówkę Nabu” – spektakl inspirowany bajką J. Mikołajewskiego. Po drugim ze spektakli mogliśmy porozmawiać też o kryzysie uchodźczym i jego wpływie na kulturę. Wisienką na torcie Festiwalu Themersonów była premiera spektaklu „Wyspa Hobsona” w reżyserii Mariusza Pogonowskiego. Ponad dwugodzinny występ sprawił, że prawie zabrakło nam krzeseł!

Festiwalowi towarzyszyły także LiterAkcje, które odbyły się 18 i 23 października. Na pierwszym z literackich spotkań rozmawialiśmy z S. Waszakiem oraz R. Koelblenem – tłumaczami książki „Zniknięcia” Georga Pereca. Drugie spotkanie to rozmowa z wybitną Andą Rottenberg – kuratorką wystaw, autorką książek o sztuce i nie tylko.

Festiwal Themersonów to nie tylko wyjątkowe wydarzenie kulturalne, ale także okazja do pogłębienia wiedzy o twórczości Themersonów oraz rozwijania swoich umiejętności artystycznych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.

XIV Festiwal Themersonów cieszył się honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, co podkreśla jego znaczenie dla kultury i życia społeczności lokalnej. Wydarzenie to stanowi hołd złożony twórcom, którzy na stałe zapisali się w historii kultury Płocka i Polski. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

 


Zafascynowanych twórczością Themersonów odsyłamy do nowopowstałego, elektronicznego laboratorium – Themersonlab.pl. To właśnie w tym miejscu, przez cały rok, będzie można pochylić się nad twórczością patronów naszego ośrodka.

-.. / –.. / ..  / ..-.. /  -.-  / ..- / .— / .   / — / -.–

0

Start typing and press Enter to search