Październikowe LiterAkcje wokół biografii Szymborskiej

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów serdecznie zaprasza na kolejne, październikowe spotkanie literackie, którego gościnią będzie Joanna Szczęsna, współautorka biografii Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie”. LiterAkcje odbędą się w POKiS już 5 października 2023 o godz. 18. Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej relacjom i życiu Szymborskiej. Wstęp wolny.

Po wakacyjnej przerwie powróciliśmy ze znanym Wam już cyklem spotkań, których celem jest przybliżenie sylwetek autorów literatury współczesnej. Do tej pory gościliśmy już takie postacie jak Radek Rak, Anna Dziewit-Meller, Paweł Sołtys, Robert Pucek, Marcin Meller, Kacper Pobłocki, Edward Pasewicz czy Mariusz Szczygieł.

W ramach nowego cyklu LiterAkcji gościliśmy we wrześniu Joannę Ostrowską, która zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Dowiedzieliśmy się kim byli „Oni”, z jej książki „Homoseksualiście w czasie II wojny światowej”.

Naszą, kolejną gościnią już w październiku będzie Joanna Szczęsna, polska dziennikarka, redaktorka i współtwórczyni niezależnej prasy w Polsce, znana między innymi z pracy nad „Biuletynem Informacyjnym” w czasach KOR (Komitet Obrony Robotników), Agencją Prasową Solidarności AS oraz „Tygodnikiem Mazowsze”. W 2018 roku została laureatką Nagrody Peryklesa za jej wkład w odrodzenie wolności i demokracji w Polsce.

Jest także związana z „Gazetą Wyborczą” i publikuje w czasopismach takich jak „Newsweek” i „Tygodnik Powszechny”. Poza pracą dziennikarską, zajmuje się „literaturą niepoważną” i wydała książki, takie jak „Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad innymi nacjami” (2014).

Joanna Szczęsna była również edytorką i wyróżniła się krytycznym wydaniem dzieła Stanisława Barańczaka „Pegaz zdębiał” (2017). Otrzymywała stypendia m.in. od uniwersytetów Stanford i Princeton, a także od miasta stołecznego Warszawy (2020) i Stowarzyszenia ZAiKS (2022).

Wspólnie z Anną Bikont napisała biografię Wisławy Szymborskiej, znaną jako „Pamiątkowe rupiecie” (1997, 2003, 2012) oraz „Lawinę i kamienie” (2006, 2021), które zdobyły Wielką Nagrodę Fundacji Kultury.

Autorki w swojej książce pokazały Wisławę Szymborską jako człowieka, a zarazem wyjaśniły po części, skąd ona się taka wzięła jako poetka. Na spotkaniu w POKiS-ie przyjrzymy się wspólnie miłosnym relacjom Wisławy, a także kilku wspaniałym relacjom przyjacielskim, a trzeba wiedzieć, że poetka ceniła przyjaźń nie mniej niż miłość, a kto wie, czy nie bardziej.

 

28.04.2023 Warszawa . Joanna Szczesna (L) , Anna Bikont . Zdjecia dla Wydawnictwa Agora .
Fot . Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

LINK DO WYDARZENIA

LiterAkcje towarzyszyć będą nam na jesieni i zimą. Za nami spotkanie z Joanną Ostrowską.
Przed nami spotkanie z Joanną Szczęsną.
Kolejnych gości przedstawimy już wkrótce. Wstęp bezpłatny.
Zachęcamy do udziału we wszystkich spotkaniach z cyklu „LiterAkcje”, dla stałych bywalców przewidujemy niespodzianki.

 

 

0

Start typing and press Enter to search