XV Jarmark Tumski wypełnił Stare Miasto… Podsumowanie pierwszych dni!

W piątek na scenie przy Muzeum Mazowieckim, punktualnie o godzinie 12:00, oficjalnie otworzono XV Jarmark Tumski. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekazał na ręce ambasadora Jarmarku – Pana Bohdana Kowalczyka symboliczne klucze do bram miasta. Ogłoszono również wyniki plebiscytu na „Płocczanina Roku”.

Oprócz odwiedzenia blisko 400 wystawców, można było wziąć udział w wielu atrakcjach, które przygotowaliśmy wspólnie z partnerami Jarmarku Tumskiego.  Tego dnia zaproszono młodzież oraz dorosłych do udziału w warsztatach kaligrafii – „Naucz się pisać gęsim piórem”, które odbyły się w Muzeum Mazowieckim, udział był bezpłatny. Już pierwszego dnia, Strefa dziecięca – Sfer Niebieskich, zlokalizowana na Starym Rynku, zamieniła się w centrum astronomiczne pełne kosmicznych atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. Kosmiczny autobus był zachętą, by przesiąść się do komunikacji miejskiej. Zaprezentowana w nim została również wystawa pokonkursowa „Kosmos w oczach dziecka”, zorganizowana przez SP nr 18.

Mobilne Planetarium przeprowadzało pokazy astronomiczne, dzięki którym dzieci dowiedziały się, jak powstają gwiazdozbiory, jak z bliska wyglądają gwiazdy, co to są konstelacje. Dodatkowo tworzyły gwiazdozbiory przy użyciu koralików. Na stoisku Książnicy dzieci mogły uczestniczyć w wielu zajęciach, takich jak malowanie gipsowych figurek, tworzenie zakładek do książek oraz korzystać z wolnej biblioteki. W tym samym czasie pasjonaci robotyki i konstrukcji brali udział w warsztatach konstruowania łazików z wykorzystaniem klocków LEGO i specjalnej aplikacji, które poprowadziła Academia Robotica. Natomiast przez cały dzień płocka filia Politechniki Warszawskiej zapraszała na proste, lecz widowiskowe doświadczenia chemiczne oraz prezentacje związane z energią słoneczną i elektroniką.

Najmłodsi poznawali barwną chemię i działanie suchego lodu. Dla starszych przygotowane zostały eksperymenty z tajników ropy naftowej i jej zamienników, konstrukcje mechaniczne z klocków LEGO. Można było dowiedzieć się w jaki sposób przekształca się siła wiatru i energia słoneczna w prąd elektryczny. Znalazło się coś również dla miłośników elektroniki i programowania – projekty bazujące na platformie Arduino. Fani pierników również powinni być zadowoleni. Tego dnia odbyły się warsztaty plastyczne „Mój układ słoneczny – odkryj swoją planetę”, gdzie wspólnie stworzono piernikowy domek i ozdabiano pierniki.

Piątkowe, astronomiczne wrażenia zapewniła również SP nr 16, która poprowadziła grę terenową „Tu-my z Kopernikiem”, doświadczenia, układanie planet, quizy i piernikowe ciekawostki w języku angielskim oraz ukraińskim. W ich namiocie znalazła się również fotobudka, kolorowanki i pieczątki krzyżówki. W chwili przerwy odbyły się modowe atrakcje, gdzie można było zobaczyć „Kopernikowskie stroje”. Przygotowaliśmy coś również dla miłośników sztuki i rękodzieła.

Na Starym Rynku odbyły się warsztaty rękodzieła, gdzie można było nauczyć się tworzyć świeczki lub szyć. Instruktorki z pracowni POKiS nauczyły szyć haftem matematycznym, szydełkowym czy łowickim, było również możliwe rzeźbienie w drewnie. Dla chętnych – możliwość nauki języka ukraińskiego.

W sobotę Jarmark był czynny w godzinach 10-19. Na Starym Rynku w Strefie dziecięcej – Sfer niebieskich, nadal można było korzystać z kosmicznych atrakcji, tak jak w piątek. Przez cały dzień towarzyszyły nam Komunikacja Miejska, Mobilne Planetarium, a także Academia Robotica. Już od rana zadbaliśmy o aktywność najmłodszych, a wśród nich: pokazy taneczne, warsztaty hip hop breaking  oraz warsztaty graffiti ze Zbyszkiem Góralem z POKiS Dance Studio, a także warsztaty plastyczne „Mój układ słoneczny – odkryj swoją planetę”, tworzenie papierowych rakiet, pojazdów przyszłości. Sobota to kolejny dzień dla miłośników warsztatów plecionkarskich, szycia oraz haftów i języka ukraińskiego.

W namiotach POKiS każdy może znaleźć coś dla siebie. Na scenie secesyjnej na Starym Rynku część artystyczną rozpoczęła się o godz. 14. Wystąpili: zespoły Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kameralny Zespół Wokalny POKiS, Dziewczyny z Ukrainy oraz zespół Forget Me Not – z pracowni Muzycznej POKiS.

W Domu Darmstadt , odbyło się spotkanie z krótkofalarstwem, organizowane przez Mazowieckie Stowarzyszenie Radioamatorów TESLA. W programie były pokazy sprzętu: krótkofalówki, transiwery, anteny oraz komunikacja z całym światem – nauka komunikowania się bez telefonu, bez kabla i bez internetu. Warsztaty były otwarte – nie obowiązywały zapisy.

To jednak nie koniec atrakcji, przed nami jeszcze jeden, intensywny dzień. Sprawdzajcie jutrzejszy program i do zobaczenia na ulicach Starego Miasta!

0

Start typing and press Enter to search