Czerwiec w Kinie za Rogiem

3 czerwca (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – (Polska 1970-2015, 45 min.) zestaw bajek dla najmłodszych widzów. Kategoria wiekowa: b.o.

godz. 16 – Seans rodzinny: Mia i ja (Niemcy, Australia, Belgia, Indie 2022, 82 min.) animowany | reż. Adam Gunn. Kategoria wiekowa: b.o.

Nastoletnia Mia nigdy nie rozstaje się z magiczną księgą, którą przed laty podarowali jej rodzice. To dzięki niej już nie raz odwiedziła zaczarowaną krainę zwaną Centopią zamieszkałą przez niezwykłe istoty, takie jak jednorożce, wróżki, elfy, a także złe czarownice. Tym razem Mia odkrywa, że jej bransoletka zawiera czarodziejski kamień kryjący w sobie tajemnicę starożytnej przepowiedni. Jeśli proroctwo się spełni, Centopia może zniknąć na zawsze, a wraz z nią przyjaciele dziewczynki.

godz. 18 – Katedra (Słowacja 2022, 90 min.) dokumentalny | reż. Denis Dobrovoda.

Dla jednych idealista wiedziony żarliwą wiarą, dla innych szaleniec i człowiek grzeszący pychą – 60 lat temu Justo Gallego Martínez rozpoczął wznoszenie katedry w hiszpańskim Mejorada del Campo. Bez uprawnień, projektu i wykształcenia budowlanego. Własnymi środkami i niemal wyłącznie za pomocą własnych rąk. Wielu trudno zrozumieć to przedsięwzięcie – zwłaszcza w wielokulturowym i sekularyzującym się świecie. Z udziałem archiwaliów i współczesnych obserwacji film rejestruje proces powstawania gigantycznej budowli. Co się stanie z niedokończoną katedrą po śmierci jej budowniczego?

7 czerwca (środa)

godz. 18 – Nieznośny ciężar wielkiego talentu (USA 2022, 105 min.) komedia | reż. Tom Gormicam | obsada: Nicholas Cage, Pedro Pascal, Tiffany Haddish, Neil Patrick Harris. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły). Miejsce: Kino za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10).

Pedro Pascal as Javi and Nicolas Cage as Nic Cage in The Unbearable Weight of Massive Talent. Photo Credit: Katalin Vermes/Lionsgate

Potrzebujący zastrzyku gotówki hollywoodzki gwiazdor Nicolas Cage przyjmuje zaproszenie do posiadłości tajemniczego milionera, nie podejrzewając, że staje się uczestnikiem bardzo niebezpiecznej gry.

10 czerwca (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – (Polska 1970-2015, 45 min.) zestaw bajek dla najmłodszych widzów. Kategoria wiekowa: b.o.

godz. 16 – Seans rodzinny: Lena i śnieżek (USA 2021, 90 min.) familijny | reż. Brian Herzlinger | obsada: Melissa Collazo, Michael Perl, Robert Knepper.

„Lena i Śnieżek” to niezwykle ciepła opowieść o nieśmiałej nastolatce i przygarniętym przez nią lwiątku. Czy wielka przyjaźń pomoże im stawić czoła zagrożeniom ze strony przemytników zwierząt oraz szkolnych chuliganów? Odpowiedź rozbawi i zachwyci wszystkich widzów. Nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy w obsadzie filmu szybko rozpoznają znane twarze Roberta Kneppera i Wade’a Williamsa – gwiazd kultowego serialu „Prison Break”.

godz. 18 – Silent Twins (Polska, Wielka Brytania, USA 2022, 113 min.) dramat/biograficzny | reż. Agnieszka Smoczyńska | obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrence, Leah Mondesir-Simmonds, Eva-Arianna Baxter, Nadine Marshall. Bilety: 15 zł.

Bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Nagrody:
Złote Lwy dla Najlepszego Filmu na FPFF w Gdyni 2022

13 czerwca (wtorek)

godz. 18 – KLUB FILMOWY: W trójkącie (Francja, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania 2022, 147 min.) komediodramat |reż. Ruben Östlund | obsada: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson, Dolly De Leon, Zlatko Buric. Bilety: 17 zł.

Para młodych modeli-celebrytów wraz z pozostałymi pasażerami, bogatymi i rozpieszczonymi, podróżuje luksusowym jachtem. Na skutek nieszczęśliwego wypadku jacht tonie, a grupa ocalałych ląduje na bezludnej wyspie, gdzie musi walczyć o przetrwanie. Bardzo szybko okazuje się, że jedyną osobą, która potrafi dostosować się do nowych warunków, jest nadzorczyni ekipy sprzątającej na jachcie toalety.
Film nominowany do Oscara, Bafty i Złotych Globów.

Nagrody
2022 – Cannes, MFF:

 • Złota Palma – Najlepszy film – Ruben Östlund
 • Nagroda Francuskiego Kina Artystycznego (AFCAE) – Najlepszy film – Ruben Östlund
  2022 – Europejska Akademia Filmowa:
 • Europejska Nagroda Filmowa – Najlepszy europejski film roku – Clemens Köstlin, Erik Hemmendorff, Giorgos Karnavas, Marina Perales, Mikael Fellenius, Mike Goodridge, Per Damgard Hansen, Peter Possne, Philippe Bober, Ruben Östlund
 • Europejska Nagroda Filmowa – Najlepszy europejski aktor roku – Zlatko Buric
 • Europejska Nagroda Filmowa – Najlepszy europejski reżyser roku – Ruben Östlund
 • Europejska Nagroda Filmowa – Najlepszy europejski scenarzysta roku – Ruben Östlund

14 czerwca (środa)

godz. 18 – Poufne lekcje perskiego (Białoruś,Niemcy, Rosja 2020, 123 min.) dramat/wojenny | reż. Vadim Perelman | obsada: Nahuel Perez Biscayart, Lars Eidinger, Jonas Nay, David Schuetter.

Rok 1942. Gilles, belgijski Żyd, unika śmierci przez rozstrzelanie, twierdząc, że jest Persem – i tu uśmiecha się do niego szczęście. Trafia do obozu przejściowego we Francji, w którym jeden z oficerów akurat poszukuje więźnia-Persa, bo chce nauczyć się farsi. Aby ocalić życie, Gilles musi zacząć uczyć Niemca języka, którego sam nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu… Musi wymyślić – i zapamiętać – setki słów, z każdym następnym dniem kolejne. Stawką w tej mistyfikacji jest jego życie, jedna chwila nieuwagi może mu to życie odebrać.
Niewiarygodna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Nagrody
2020 – Translatlantyk – Nagroda Publiczności – Najlepszy film festiwalu – Vadim Perelman

17 czerwca (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – (Polska 1970-2015, 45 min.) zestaw bajek dla najmłodszych widzów. Kategoria wiekowa: bo.

godz. 16 – Seans rodzinny: Foki kontra rekiny (RPA, USA 2021, 94 min.) animowany | reż. Craig Cameron. Kategoria wiekowa: 7+.

Quinn jest uroczą, zadziorną foką, która nie boi się nowych wyzwań. Ponieważ jej stado głoduje, odkąd gang rekinów zadomowił się w okolicy i pożera większość ryb, Quinn postanawia skompletować drużynę i przepędzić wrogów. W skład foczego oddziału do zadań specjalnych wejdą najlepsi z najlepszych. Gdy na horyzoncie pojawi się wielka uczta w postaci ławicy sardynek – będzie musiało dojść do konfrontacji.

godz. 18 – Sweat (Polska, Szwecja 2020, 106 min.) dramat | reż. Magnus von Horn | obsada: Magdalena Koleśnik, Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna, Zbigniew Zamachowski.

“Sweat” opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Instagrama.

Nagrody
2020 – Złote Lwy:

 • Nagrody Indywidualne – Najlepszy reżyser – Magnus von Horn
 • Nagrody Indywidualne – Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca – Magdalena Koleśnik
 • Nagrody Indywidualne – Najlepsza drugoplanowa rola kobieca – Aleksandra Konieczna
 • Nagrody Indywidualne – Najlepsze – Michał Dymek
 • Nagrody Indywidualne – Najlepszy montaż – Agnieszka Glińska
 • Nagroda Specjalna – Kryształowa gwiazda Elle – Magdalena Koleśnik
 • Nagroda Specjalna – Nagroda Onetu: Odkrycie Festiwalu – Magdalena Koleśnik
 • Srebne Lwy – Zdobywca Magnus von Horn, Mariusz Włodarski

20 czerwca (wtorek)

godz. 18 – Klasyka Heretyka: Na wylot (Polska 1972, 70 min.) dramat psychologiczny | reż. G. Królikiewicz | obsada: Franciszek Trzeciak, Anna Nieborowska, Lucyna Winnicka. Pokaz filmu poprzedzony wprowadzeniem z udziałem krytyka filmowego.

Psychologiczna rekonstrukcja autentycznej zbrodni z lat 30. ubiegłego wieku. Małżeństwo bezrobotnych inteligentów, Maria i Jan Maliszowie, pogrąża się w nędzy, poczuciu beznadziei i niemocy. Brak jakiejkolwiek pracy i perspektyw, odtrącenie ze strony rodziny, pcha ich do tragicznej decyzji: zabójstwa trojga bezbronnych, starszych osób. Zdobyte w ten sposób pieniądze pozwalają zaledwie na kilkanaście godzin luksusu. Zabójcy szybko trafiają przed sąd, gdzie każde z nich próbuje wyjaśnić własne motywacje i wziąć całą winę na siebie.

W rolach głównych wystąpili: amatorka, Anna Nieborowska, dla której była to jedyna rola filmowa, oraz Franciszek Trzeciak, uhonorowany za tę rolę nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego oraz wyróżnieniem na festiwalu w Łagowie. Film będący fabularnym debiutem reżysera wzbudził spotkał się ze skrajnie różnymi ocenami. Zachwyceni krytycy porównywali ten obraz ze Zbrodnią i karą Fiodora Dostojewskiego oraz filmową twórczością Ingmara Bergmana i Andrzeja Wajdy.

21 czerwca (środa)

godz. 18 – Serce dębu (Francja 2022, 80 min.) dokumentalny | reż. Laurent Charbonnier, Michel Seydoux.

Od ponad dwustu dziesięciu lat w środku lasu rośnie majestatyczny dąb, który daje schronienie jego licznym mieszkańcom. Poczujcie, jak bije „Serce dębu”.
Ten widowiskowy film ma niezwykłą, godną wszystkich filmowych nagród obsadę: wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego dostojnego drzewa, czerpiąc od niego pożywienie i schronienie, od korzeni aż po gałęzie. Poznajcie wpadających z wizytą przyjaciół, zbłąkanych wędrowców, czułych kochanków, złych sąsiadów oraz bezwzględne drapieżniki. Zanurzcie się wszystkimi zmysłami w ten cudowny mikrokosmos.

24 czerwca (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – (Polska 1970-2015, 45 min.) zestaw bajek dla najmłodszych widzów. Kategoria wiekowa: bo.

godz. 16 – Seans rodzinny: Wakacje Mikołajka (Francja 2014, 96 min.) familijny | reż. Laurent Tirard | obsada: Matheo Boisselier, Valerie Lemercier, Kad Merad, Dominique Lavanant. Kategoria wiekowa: 7+

Ostatni szkolny dzwonek i… zaczyna się to, co wszystkie dzieci lubią najbardziej: wakacje! Mikołajek, tata, mama i Bunia (czyli babcia) jadą nad morze. Początek jest może nie najlepszy: korki, drogi bez przejazdu i brak pokoju dla Buni, ale później jest już tylko lepiej. Całkiem nowi koledzy, całkiem nowa koleżanka, która powoli zacznie w sercu Mikołajka zastępować ukochaną Jadwinię, i mnóstwo zwariowanych pomysłów, na jakie mogą wpaść tylko obdarzeni wielką fantazją mali chłopcy. Film dla całej rodziny.

godz. 18 – Bigger than us (Francja 2021, 96 min.) dokumentalny | reż. Flore Vasseur.

Siedmiu młodych aktywistów z różnych zakątków świata. Mają między 18 a 25 lat, zmieniają ustawodawstwo, budują szkoły, mobilizują tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci. Na całym świecie młodzi ludzie mają odwagę, żeby marzyć, eksperymentować i robić w życiu ważne rzeczy, w sytuacji gdy wszyscy inni oraz wszystkie instytucje zawiodły.

28 czerwca (środa)

godz. 18 – Też go kocham (USA 2018, 96 min.) komedia romantyczna | reż. Jesse Peretz | obsada: Rose Byrne, Ethan Hawke, Chris O’Dowd, Azhy Robertson.

Annie i Duncan mieszkają w sennym miasteczku na wybrzeżu Anglii. Duncan ma obsesję na punkcie Tuckera Crowe’a – amerykańskiego muzyka, który po spektakularnym debiucie zapadł się pod ziemię. Ponieważ cały wolny czas spędza na prowadzeniu strony internetowej poświęconej twórczości Crowe’a, Annie prowokacyjnie publikuje tam w końcu napastliwy komentarz, który nieoczekiwanie zwraca uwagę samego Crowe’a. Muzyk i Annie zaczynają prowadzić tajną korespondencję. Z czasem, od słowa do słowa, między rozdzieloną oceanem parą zaczyna się tworzyć głębsza relacja.

0

Start typing and press Enter to search