Wkrótce na HBO, 19* kwietnia u nas! | LiterAkcje z Ziemowitem Szczerkiem – ZMIANA DATY

Dziewiętnastego kwietnia w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów będziemy gościć Ziemowita Szczerka, autora bestsellera “Wymyślone Miasto Lwów” w ramach comiesięcznych LiterAkcji. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18:00, Wstęp wolny. W poprzednich wydarzeniach udział brali m.in. Wiktoria Bieżuńska, Mariusz Szczygieł, Jakub Nowak, czy też Marcin Meller.

Ziemowit Szczerek polski dziennikarz, pisarz i entuzjasta historii. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, jest laureat Paszportu “Polityki” w kategorii “Literatura”. Większości znany jest z obszernej wiedzy na temat Europy Wschodniej – niezwykle rozległej i skomplikowanej płaszczyzny, której mimo wszystko nie boi się stawić czoła. Prowadzi bloga “Między Rurytanią a Molwanią”, gdzie pisze o polityce, zjawiskach kulturowych i społeczno-polityczno-kulturalnych w Zjednoczonej Republice Rurytanii i Molwanii. Świetnie odnajduje się w dziennikarstwie gonzo, nurcie artystycznym burzącym filary tradycyjnego dziennikarstwa. W gonzo charakterystycznym jest mocno zauważalna obecność autora, chociażby w jego subiektywnych i często bezpośrednich przemyśleniach czy komentarzach. Warto dodać, że na podstawie powieści “Cham z kulą w głowie” ma powstać kilkuodcinkowy serial tworzony przez HBO.

W swojej najnowszej publikacji „Wymyślone Miasto Lwów” zaprasza nas na spacer po nietuzinkowym miejscu tętniącym wielokulturowością pokazując je od nieznanej nam dotąd strony. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób maluje obraz miasta na przestrzeni wieków nie stroniąc jednocześnie od obecnej sytuacji w “wymyślonym” mieście. Ukazuje rozdarcie miasta między rozwojem i postępem a tradycją. Odkrywając przed czytelnikiem swój świat dostarcza unikalnych informacji, których nie dowiemy się podczas zwykłej wizyty we Lwowie. Twórca nie skupia się ściśle na suchych faktach, są one jedynie okazją do stworzenia spójnej narracji. Oddając głos rodzimym mieszkańcom wspomniana w opisie książki “kostka rubika” staje się łatwiejsza do ułożenia w głowach czytelników.

Książka zebrała wiele pozytywnych recenzji, które z pewnością skłonią do lektury i zachęcą by zanurzyć się w atmosferze “wymyślonego” miasta. Oto kilka z nich:

Martin Pollack pisząc o książce Ziemowita zwraca uwagę na ukazanie natury miasta pokazując “jego bogatą, wielojęzyczną kulturę, ale też bujne życie w biednych dzielnicach”. Jego zdaniem to “Wspaniała książka, którą gorąco poleca.”

Maciej Robert z portalu Polityka.pl rekomenduje pozycję. Podkreśla, jak istotnym elementem książki są rozmowy z mieszkańcami i pogoń autora  za ukazywaniem miejsc nieznanych zwyczajnym turystom. “I ta jego nieustanna gonitwa najlepiej chyba oddaje charakter Lwowa.”

LiterAkcje z Ziemowitem Szczerkiem już 19 kwietnia o 18.00 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

0

Start typing and press Enter to search