„Pętla” w Klubie Filmowym

Zanim Wojciech Jerzy Has zrealizował swoją debiutancką „Pętlę” (1957), podejmował kilka prób. Jak trudna i kręta była ta droga opowie w najbliższą sobotę Piotr Śmiałowski – autor książki „Niewidzialne filmy. Uparci debiutanci”.

Klub Filmowy POD GILEM zaprasza na kolejną odsłonę cyklu KLASYKA HERETYKA tym razem z filmem „Pętla”. Na prelekcję zaprosiliśmy doktora nauk humanistycznych UJ, filmoznawcę i dziennikarza filmowego – Piotra Śmiałowskiego, autora wspomnianej książki poświęconej niezrealizowanym projektom debiutów fabularnych Wojciecha Jerzego Hasa, Janusza Morgensterna oraz Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Opowieścią o drodze do debiutu rozpoczniemy nasze spotkanie 25 lutego 2023. Potem zaprosimy Was na film, a po nim na dyskusję.

Przypomnijmy, że „Pętla” powstała na podstawie prozy Marka Hłaski. Główny bohater – Kuba (Gustaw Holoubek) cierpi na chorobę alkoholową. Po południu razem z ukochaną Krystyną (Aleksandra Śląska) mają udać się do lekarza. Do tego czasu każdy kształt (ósemka na zegarze), każda postać za oknem (dziewczynka ze skakanką), głos w telefonie wywołują złowrogie skojarzenia z zaciskającą się pętlą. Kuba walczy z pokusą sięgnięcia po kieliszek. Kilka godzin oczekiwania okaże się koszmarem nie do zniesienia. Film był pierwszą adaptacją prozy Marka Hłaski. W roli głównej zadebiutował Gustaw Holoubek. Autorem zdjęć był Mieczysław Jahoda, z którym Has zrealizował jeszcze “Pożegnania”, “Szyfry” i “Rękopis znaleziony w Saragossie”.

petla_15_gallery-1024×772

Piotr Śmiałowski był w latach 2004-2019 stałym współpracownikiem miesięcznika „Kino”. Od 2009 roku na stałe współpracuje z portalem Fototeka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Publikował także w „Ekranach”, „Images” i „Pleografie”. Przeprowadził ponad sto wywiadów z twórcami polskiego kina. Autor monografii „Tadeusz Janczar. Zawód: aktor”(2007), wywiadu rzeki z reżyserem Tadeuszem Chmielewskim „Jak rozpętałem polską komedię filmową”(2012).

25 lutego 2023 | godz. 18
PĘTLA, reż. W.J. Has

Bilety: http://bilety.pokis.pl/MSI/mvc/pl

0

Start typing and press Enter to search