LiterAkcje z Mariuszem Szczygłem

Pierwsze spotkanie literackie w 2023 roku za nami. W lutym gościem LiterAkcji będzie Mariusz Szczygieł. Z autorem spotkamy się 22 lutego o godz. 18. w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów. Wstęp wolny.

Mariusz Szczygieł to znany reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Czechofil. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi – jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”.

Pretekstem do spotkania, które poprowadzi Renata Jaskulska, jest książka Mariusza Szczygła pt. „Fakty muszą zatańczyć”. Jest ona esejem napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny. Ponadto, świetny poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać.

Dlaczego bez szczegółu nie ma ogółu? Czym różni się fakt od faktu podanego czytelnikom? Czy na pewno Z zimną krwią Trumana Capote’a jest pierwszą powieścią non-fiction? Do czego może służyć reporterowi bardzo długi szalik? Dlaczego Hanna Krall jest Mondrianem reportażu, a nie Chagallem? Czego uczyła reporterki i reporterów „Gazety Wyborczej” Małgorzata Szejnert? Jak Ryszard Kapuściński używał pisarskiej wolności? Czy reportaż gonzo to tylko Ameryka po narkotykach? Czy reporter może używać fantazji? A może reportaż to jedynie „wiara, że coś się zdarzyło”? Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć sobie na te wszystkie nurtujące pytania.

„Słowo w reportażu ma rolę świadka. Niestety, świadek czasem mija się z prawdą, chociaż przysięgał, że nie skłamie – pisze Szczygieł. – My, reporterzy i reporterki, jesteśmy w potrójnym klinczu (taki raczej w sporcie nie istnieje, ale chcę podkreślić złożoność sytuacji). Z jednej strony jest świat, którego kołem zamachowym bywa kłamstwo, i są rozmówcy o niestabilnej pamięci. Z drugiej – mamy tylko siebie: nasze oczy, nasze uszy i nasze mózgi, a więc bardzo ograniczony aparat postrzegania. Z trzeciej – nieobiektywny, uznaniowy język, który nie umie być wiarygodnym świadkiem”.

Mariusz Szczygieł oprócz Hanny Krall jest najczęściej przekładanym z żyjących polskich reporterów. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie.

Planujemy już kolejne spotkania w ramach LiterAkcji. W marcu gościć będziemy Wiktorię Bieżuńską, urodzoną na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Autorka mieszka na gdańskim Wrzeszczu, dzielnicy, w której żyli Günter Grass i Sat-Okh. W przyszłości zamierza poszerzać swój biogram o kolejne fakty.

O wszystkich datach i szczegółach kolejnych spotkań będziemy informować w mediach społecznościowych oraz na www.pokis.pl.

LINK DO WYDARZENIA

0

Start typing and press Enter to search