Luty w Kinie za Rogiem

1 lutego (środa)

godz. 18 – Animal (Francja 2021, 104 min.) dokumentalny | reż. Cyril Dion. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”
/A. de Saint-Exupery/

A ponieważ nie kwapimy się do zachowania jej w nieuszczuplonym stanie, zadbać o nią muszą nasze dzieci właśnie. Dwoje 16-latków, Bella z Londynu i Vipulan z Paryża, młodzi aktywiści, są naszymi przewodnikami po różnych miejscach kuli ziemskiej i pokazują przerażające obrazy zniszczeń dokonywanych przez człowieka „w imię postępu”. Razem z nimi patrzymy, jak wygląda szóste masowe wymieranie.
„Animal”. Lektura obowiązkowa dla każdego, ale najbardziej dla młodych – w nich nadzieja.

Nagrody
2022 – Green Film Festival – Grand Prix – Zdobywca Cyril Dion
2022 – Valladolid, MFF – Zielony Kłos – Zdobywca Cyril Dion

4 lutego (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – pokazy krótkometrażowych filmów i bajek animowanych dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci rozpoczynających przygodę z kinem. Seans trwa około 40 minut i odbywa się w przyjaznej atmosferze, przy lekko rozświetlonej sali. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

godz. 16 – Seans rodzinny: Marona – psia opowieść (Francja, Rumunia, Belgia 2019, 92 min.) animacja | reż. Anca Damian. Kat.wiek.: 7 lat. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Niezwykła podróż przez życie widziana oczami psa. Marona jest pięknym kundelkiem, który przypomina sobie swoich różnych właścicieli, których bezwarunkowo kochała.

Niewielka suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych opiekunów. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego go człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle stabilny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?

godz. 18 – Johnny (Polska 2022, 119 min.) biograficzny | reż. Daniel Jaroszek | obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan, Magdalena Czerwińska, Anna Dymna. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

„Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.

Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Johnny - zwiastun

8 lutego (środa)

godz. 18 – Rodzinna zamiana ciał (Belgia, Francja 2020, 88 min.) komedia | reż. Jean-Patrick Benes | obsada: Franck Dubosc, Alexanrda Lamy, Rose de Kervenoael, Christiane Millet. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Pewnego ranka rodzina Morelów z przerażeniem odkrywa, że ich ciała i dusze uległy kompletnemu przemieszaniu. Sześcioletnia córeczka jest teraz w ciele ojca, który jest teraz w ciele nastoletniego syna, który jest teraz w ciele starszej siostry, która jest teraz w ciele swojej matki, która jest teraz w ciele sześcioletniej Chachy. Tymczasem z pracy wydzwania wredny szef, w szkole zapowiedzieli klasówkę, a do drzwi dobija się właśnie sympatia z liceum. Co zrobić, żeby wszystko wróciło do poprzedniego stanu? I czy w ogóle jest to możliwe?

11 lutego (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – pokazy krótkometrażowych filmów i bajek animowanych dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci rozpoczynających przygodę z kinem. Seans trwa około 40 minut i odbywa się w przyjaznej atmosferze, przy lekko rozświetlonej sali. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły)

godz. 16 – Seans rodzinny: Pinokio (Francja, Wielka Brytania, Włochy 2019, 119 min.) familijny | reż. Matteo Garrone. Kat. wiek.: 10 lat. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Poczciwy, klepiący biedę stolarz Gepetto postanawia wystrugać z drewna kukiełkę, i gdy szczęśliwie wchodzi w posiadanie pięknego kawałka pnia, z zapałem zabiera się do pracy. Ku jego zdumieniu wystrugany z drewna chłopczyk ożywa – uszczęśliwiony Gepetto daje mu imię Pinokio i zaczyna traktować jak syna.

Kolejna ekranizacja nieśmiertelnej historii o drewnianym pajacyku, który bardzo chciał się stać prawdziwym chłopcem, nominowana do Oscara i BAFTY za charakteryzację i kostiumy.

Nagrody
2020 – Camerimage – Brązowa Żaba – Najlepszy operator – Nicolai Brüel
2020 – David di Donatello:
– Najlepsza scenografia Dimitri Capuani
– Najlepsze efekty specjalne – Theo Demiris i Rodolfo Migliari
– Najlepsze fryzury – Francesco Pegoretti
– Najlepsze kostiumy Massimo Cantini Parrini
– Najlepszy makijaż – Dalia Colli i Mark Coulier (I)
2021 – Amerykańska Gildia Charakteryzatorów – Najlepszy specjalny efekt w makijażu

godz. 18 – Jak ojciec i syn (Japonia 2013, 121 min.) dramat | reż. Hirokazu Koreeda | obsada: Masaharu Fukuyama, Machiko Ono, Lily Franky, Yoko Maki. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Państwo Nonomiya pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko – w szpitalu ich syn został podmieniony z innym chłopcem. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie. Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają – obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić z faktem, że przez lata obdarzali miłością nie swoje dziecko. Rodziny rozpoczynają delikatny proces zamiany chłopców, ale im większy porządek zaprowadzają w swoim życiu, tym większy chaos odczuwają w swoich sercach i głowach.

Hirokazu Koreeda przekuwa historię rodem z pierwszych stron gazet w mądrą, wzruszającą refleksję nad ojcostwem i wyjątkową relacją ojca z synem. Co czyni z nas dobrych rodziców? I czy nie jest tak, że „ten się nazywa ojcem, kto wychował, a nie kto zrodził?”

Nagrody
2013 – Cannes – Nagroda Jury – Najlepszy film – Hirokazu Koreeda

2014 – Japońska Akademia Filmowa:
– Ryuu Masayuki – Najlepsza aktorka drugoplanowa – Yoko Maki
– Ryuu Masayuki – Najlepszy aktor drugoplanowy – Lily Franky
2013 – San Sebastian, MFF – Nagroda Publiczności

15 lutego (środa)

godz. 18 – Paryż, 13. dzielnica (Francja 2021, 101 min.) melodramat | reż. Jacques Audiard | obsada: Lucie Zhang, Noémie Merlant, Makita Samba, Jehnny Beth. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Zachwycająca, stylowa love-story, która biorąc na warsztat dynamikę współczesnych związków, podtrzymuje legendę Paryża jako stolicy miłości i seksu. Film Paryż, 13. dzielnica, który znalazł się w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes, opuszcza jednak turystyczne szlaki, by przenieść się tam, gdzie naprawdę bije serce miasta.

Akcja „Paryża, 13. dzielnicy” rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie (Lucie Zhang) zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u (Makita Samba). Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę (Noémie Merlant), która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber (Jehnny Beth), tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce. Jacques Audiard misternie plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem.

18 lutego (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – pokazy krótkometrażowych filmów i bajek animowanych dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci rozpoczynających przygodę z kinem. Seans trwa około 40 minut i odbywa się w przyjaznej atmosferze, przy lekko rozświetlonej sali. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły)

godz. 16 – Seans rodzinny: Niezgaszalni (Francja, Kanada 2022, 92 min.) animowany | reż. Theodore Ty, Laurent Zeitoun. Kat. wiek.: 6 lat. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Georgia od najmłodszych lat marzy o tym, aby iść w ślady ojca i pracować w nowojorskiej straży pożarnej. Niestety, żyje w czasach, gdy kobiety nie mogą jeszcze wykonywać przypisanych mężczyznom zawodów. Wszystko to zmienia się jednak, kiedy tajemniczy sprawca zaczyna podpalać budynki na Broadwayu, a strażacy z Nowego Jorku – jeden po drugim – znikają w tajemniczych okolicznościach. W tej sytuacji zdesperowany burmistrz przywraca do służby ojca Georgii, który ma za zadanie przeprowadzić śledztwo i zatrzymać podpalacza. Aby pomóc tacie w trudnej misji, dziewczynka przebiera się za chłopaka i jako ochotnik “Joe” wstępuje w szeregi strażaków.

godz. 18 – Eiffel (Francja 2021, 103 min.) biograficzny, dramat | reż. Martin Bourboulon | obsada: Romain Duris, Emma Mackey, Pierre Deladonchamps, Armande Boulanger. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Po zakończonych pracach nad Statuą Wolności nazwisko Eiffel jest na ustach wszystkich. Sławny inżynier ma teraz zaprojektować coś na zbliżającą się wystawę światową w Paryżu. Marzy mu się projekt linii metra, jednak rząd oczekuje czegoś bardziej spektakularnego – nie spodziewa się jednak, że Eiffel przygotuje rewolucyjny plan budowy 300-metrowej wieży z kutej stali.

Inspirowana faktami opowieść o konstruktorskiej pasji i o wielkiej miłości człowieka nazywanego „zaklinaczem żelaza”.

21 lutego (wtorek)

godz. 18 – KLUB FILMOWY “Pod Gilem”: premiera – więcej informacji wkrótce.

22 lutego (środa)

godz. 18 – Pod powierzchnią (Belgia, Norwegia, Szwecja 2020, 81 min.) dramat, akcja | reż. Joachim Heden | obsada: Moa Gammel, Madeleine Martin, Trine Wiggen. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Przyrodnie siostry Ida i Tuva wybierają się na wspólne nurkowanie. Kiedy jedna z nich zostaje uwięziona na dnie pod wielkim głazem, rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem, w którym każda sekunda jest na wagę życia i śmierci.

25 lutego (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – pokazy krótkometrażowych filmów i bajek animowanych dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci rozpoczynających przygodę z kinem. Seans trwa około 40 minut i odbywa się w przyjaznej atmosferze, przy lekko rozświetlonej sali. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły)

godz. 16 – Seans rodzinny: Kurozając i zagadka Chomika Ciemności (Belgia, Francja 2022, 91 min.) animowany | reż. Ben Stassen, Benjamin Mousquet. Kat. wiek.: 6 lat. 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Poznajcie jedynego w swoim rodzaju, pół kurczaka, pół zająca, bohatera, który skradnie Wam serca: oto Kurozając! Jako niemowlę znaleziony w dzikiej dżungli i przygarnięty przez słynnego zajęczego podróżnika Króla Piotra, dorastał marząc o wielkich przygodach. Teraz jako młodzieniec gotów jest podjąć każde wyzwanie, żeby udowodnić światu, że nawet ktoś tak nietypowy może zostać bohaterem

godz. 18 – KLUB FILMOWY “Pod Gilem” – Klasyka Heretyka: Pętla (Polska 1957, 96 min.) dramat, psychologiczny | reż. Wojciech Jerzy Has | obsada: Gustaw Holoubek, Aleksandra Śląska, Teresa Szmigielówna, Tadeusz Fijewski. Bilety: 5 zł. Pokaz poprzedzony wprowadzeniem krytyka filmowego.

Film Wojciecha Jerzego Hasa z 1957 roku zrealizowany na podstawie opowiadania Marka Hłaski. Poruszające studium alkoholizmu i samotności człowieka mierzącego się z własną słabością.

Kubuś (Gustaw Holoubek) właśnie postanowił zmienić swoje życie. Od dziś nie będzie już pił. Wystarczy, że przez kilka godzin nie sięgnie po butelkę, a wszystko jakoś się ułoży. O szóstej do domu wróci jego ukochana, razem pójdą do kliniki, a dzięki tabletkom Antabus mężczyzna już więcej nie będzie musiał zaglądać do kieliszka. Od szczęśliwego zakończenia walki z nałogiem dzieli go dziesięć godzin. Najdłuższych w całym jego życiu. Tym trudniejszych, że już od rana zaczyna dzwonić telefon, a kolejni znajomi gratulują Kubie nowego postanowienia, doprowadzając go na skraj frustracji.

0

Start typing and press Enter to search