Syndrom Hamleta w Klubie Filmowym

17 grudnia 2022 w Klubie Filmowym POD GILEM jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku – „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (odpowiedzialnych m.in. za „Efekt domina” czy głośnego „Księcia i Dybuka”).

„Syndrom Hamleta” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to bez wątpienia jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał nagrodę Złotego Lajkonika, a podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno zdobył Grand Prix dla najlepszego filmu sekcji Semaine de la Critique oraz nagrodę niezależnych krytyków Boccalino d’Oro dla najlepszego dokumentu. W minioną sobotę okazał się również zwycięzcą konkursu głównego 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.

„Syndrom Hamleta” opowiada historię pięciorga młodych Ukraińców, którzy próbują zmierzyć się na scenie z najtrudniejszymi wspomnieniami. Autorzy dokumentu ukazują wstrząsające losy pokolenia, dla którego wojna stała się codziennością, konfrontują postawy i doświadczenia, zadają trudne pytania o granice poświęcenia.

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainców. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. pięcioro bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z nich na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. Sławik jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. Katia chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. Rodion uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. Roman, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami, a Oksana chce po prostu zapomnieć i wyjechać z kraju. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?

Pokaz filmu „Syndrom Hamleta” (Polska, Niemcy 2022, 85 min.) odbędzie się w sobotę 17 grudnia o godzinie 18:00 w Kinie za Rogiem. Bilety w cenie 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy) można jeszcze kupić na www.bilety.pokis.pl oraz w kasie kina.

0

Start typing and press Enter to search