Nowy rok, nowe LiterAkcje!

Nowy rok, nowi goście i nowe doznania literackie. LiterAkcje 2023 rozpocznie Jakub Nowak ze swoją książką „To przez ten wiatr”. Z autorem spotkamy się 26 stycznia o godzinie 18.00 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów. Wstęp wolny.

Jakub Nowak to pisarz, teoretyk mediów i nauczyciel akademicki.
We wrześniu 2022 roku nastąpił jego brawurowy debiut, wokół którego odbędzie się, prowadzone przez Renatę Jaskulską, spotkanie.

Książka „To przez ten wiatr” to pachnąca whiskey, potem i krwią, wielogatunkowa powieść o emigracyjnych losach warszawskiej bohemy, która burzy mity narodowe i strąca z cokołu legendarne postaci – przywraca im ludzki wymiar.

Powieść oparta na faktach, lecz pozostawiająca furtkę dla wyobraźni i przemyśleń, kim bylibyśmy, gdyby za sprawą przypadku historia potoczyła się odrobinę inaczej. To literatura, która porywa i czyta się ją jednym tchem – zaskakująca, świeża i bardzo współczesna.

Jakub Nowak – urodził się w 1981 roku w Kielcach. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Myślał, że będzie dziennikarzem, lecz nim nie został, pracuje za to w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS jako profesor uczelni; w pracy naukowej zajmuje się teoriami komunikacji i mediów, kulturą popularną i społecznymi praktykami korzystania z mediów cyfrowych. Pierwsze w życiu opowiadanie napisał na literacki konkurs British Council i „Nowej Fantastyki” (2004). Konkurs Nowak wygrał i w nagrodę pojechał na weekend do Londynu. Potem publikował między innymi w antologiach (zbiór Amnezjak, wyd. Powergraph, 2017), w magazynie „Nowa Fantastyka”i w „Gazecie Wyborczej” . Nigdy nie był w Stanach Zjednoczonych. Kiedy pomyślał, że czas się tam wybrać, wybuchła pandemia. Zamiast ruszyć w podróż, napisał pierwszą powieść: rozgrywający się w Kalifornii western o romansie Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza.

LiterAkcje towarzyszyć będą nam przez cały 2023 rok. Możemy zdradzić, że już w lutym naszym kolejnym gościem będzie reporter, felietonista, pisarz non-fiction, a także czechofil – Mariusz Szczygieł. Więcej już wkrótce. O wszystkich datach i szczegółach kolejnych spotkań będziemy informować w mediach społecznościowych oraz na www.pokis.pl.

Dziękujemy wszystkim obecnym podczas Literakcji w 2022 roku. Mamy nadzieję, że publiczność równie ciepło przyjmie kolejne propozycje spotkań autorskich. Do zobaczenia już 26.01.2022 o 18:00.

0

Start typing and press Enter to search