LiterAkcje z Anną Cieplak

Już jutro (27.10) o godz. 18 w sali widowiskowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów odbędą się kolejne, październikowe LiterAkcje. Ich gościnią będzie pisarka nominowana do Literackiej Nagrody Nike 2022 za książkę pt. „Rozpływaj się” – Anna Cieplak. Spotkanie odbędzie się wokół tego tytułu. Wstęp wolny.

LiterAkcje to spotkania z autorami literatury współczesnej. Poznajemy wówczas sylwetki naszych gości, ich inspiracje oraz fascynacje. Gościem pierwszych tegorocznych LiterAkcji był Marcin Meller dziennikarz, reporter. Na literackiej scenie wsytąpił jako debiutujący autor powieści “Czerwona ziemia”. Jako drugiego gościliśmy Kacpra Pobłockiego, nominowanego do Literackiej Nagrody Nike. Po tym spotkaniu temat pańszczyzny okazał się tematem niewyczerpanym, ważnym, którego echa wciąż wybrzmiewają we współczesnym świecie. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Themersonów mieliśmy przyjemność gościć w Płocku także Janusza Lachowskiego – filmoznawcę, literaturoznawcę i badacza rękopisów. Z autorem książki porozmawialiśmy o twórczości poety i krytyka filmowego Anatola Sterna, o jego związkach z kinematografią.


Podczas kolejnego, czwartego już spotkania poznamy historie ludzi, o których zazwyczaj się nie mówi. Gościnią jutrzejszch LiterAkcji będzie Anna Cieplak nominowana do Literackiej Nagrody Nike za ksiażkę „Rozpływaj się”. Autorka przedstawia w niej wnikliwe studium zjawiska eurosierot – przejmującą opowieść o dzieciach, które utraciły dorosłych, gdy ci musieli opuścić Polskę. Porusza w niej temat różnic międzypokoleniowych. A wiemy, że każde pokolenie jest inne. Kieruje się w życiu innymi zasadami, ma inny system wartości. Czy możliwe jest, aby „młodzi” i „starzy” znaleźli wspólny język?

„Kluczem do porozumienia – choć brzmi to banalnie – jest rozmowa. – Zwłaszcza że nie mamy na nią zbyt dużo czasu. Przerzucając się memami czy korzystając tylko z social mediów do dyskusji, tracimy też jakąś szansę na to, żeby osiągnąć pewne porozumienie. Wydaje mi się, że ono jest jak najbardziej możliwe, słuchajmy się nawzajem – powiedziała pisarka podczas rozmowy w Dzień Dobry TVN.

Dlaczego autorkę książki „Rozpływaj się” tak bardzo interesują różnice pokoleniowe? Dowiemy się już jutro podczas spotkania z autorką w sali widowiskowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów.

Anna Cieplak- pisarka, animatorka kultury, działaczka społeczna. Laureatka Nagrody Conrada dla najlepszego debiutu i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść „Ma być czysto”. Na motywach tej powieści powstał film „Ostatni komers”. Jej kolejna książka „Lata powyżej zera” była nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Nike i Paszportu Polityki a powieść „Lekki bagaż” do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. W 2021 ukazała się jej nowa powieść „Rozpływaj się”, która jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2022. Laureatka Stypendium im. Albrechta Lemppa 2022. Prowadząca zajęcia twórczego pisania na Uniwersytecie Śląskim, współautorka (wraz z Lidią Ostałowską) książki dla dzieci „Zaufanie”.

W kolejnych LiterAkcjach spotkamy się z Edwardem Pasewiczem – laureatem Nagrody Angelusa za książkę „Pulverkopf”. Datę i szczegóły spotkania znajdziecie Państwo w naszych mediach społecznościowych oraz na www.pokis.pl. Wstęp wolny.

 

0

Start typing and press Enter to search