KOMORNE na krakowskim festiwalu

Animowana adaptacja wiersza Stefana Themersona stworzona przez Monikę Kuczyniecką zostanie pokazana na 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima 2022 w Krakowie.

Film, wyprodukowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów, miał premierę w październiku 2021, podczas XII edycji Festiwalu Themersonów w Płocku. To zadziwiające, ale autor takich książek jak „Pędrek Wyrzutek” czy „Pan Tom buduje dom” nie doczekał się dotąd ekranizacji swoich dzieł, skierowanych do dzieci i młodzieży. Animacja Kuczynieckiej to pierwsza taka produkcja w Polsce i na świecie.

Monika Kuczyniecka to twórczyni filmów animowanych, animatorka kultury, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, absolwentka ASP w Poznaniu (dyplom obroniła w pracowni filmu animowanego). Pracuje w plastelinie, tworząc w technice poklatkowej. Zajmuje się szeroko pojętym „Plasticine Designem”. Jest również autorką wideoklipów i artystką współtworzącą trio Ala Kryształ, w którym zajmuje się tworzeniem na żywo animowanych kompozycji (live-acty). Od kilku lat prowadzi także autorskie warsztaty animacji poklatkowej. Film „Komorne” zrealizowała do wiersza Stefana Themersona, specjalnie na ostatnią edycję Festiwalu Themersonów, który POKiS organizuje od 12 lat.

Stefan Themerson to wybitny płocczanin, wszechstronny artysta, prawdziwy człowiek renesansu żyjący w 20 wiecznej Europie – był prozaikiem, fizykiem, fotografikiem, twórcą awangardowych filmów, w końcu również autorem poezji semantycznej, powieściopisarzem i filozofem.

 

Festiwal Etiuda&Anima rozpocznie się 29 listopada 2022 w Krakowie. Projekcje konkursowe odbędą się w kinie KIJÓW oraz na festiwalowej platformie online. Zanim to nastąpi, poznamy laureatów. Filmy konkursowe ocenia – stosując w pierwszym rzędzie kryteria artystyczne – międzynarodowe Jury. W konkursie można zdobyć Grand Prix czyli Złotego Żmija oraz Żmija w kolorze srebrnym i czerwonym.

 

Komorne (Polska 2021, 4 min., barwny) – animacja na podst. Wiersza „Komorne” Stefana Themersona | reżyseria, montaż, animacja: Monika Kuczyniecka | narrator: Lech Dyblik | postprodukcja: Balbin Grubczyński | muzyka: Marcin Karnowski | realizacja dźwięku: Jarosław Hejmann | produkcja: POKiS, im. Themersonów

 

0

Start typing and press Enter to search