LiterAkcje z Januszem Lachowskim | Festiwal Themersonów

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów zaprasza na kolejne LiterAkcje, których gościem będzie Janusz Lachowski – filmoznawca i literaturoznawca, dr nauk humanistycznych. Spotkanie odbędzie się 21 października o godz. 17 w Kinie za Rogiem POKiS (Jakubowskiego 10) w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Themersonów. Wstęp wolny.

LiterAkcje to spotkania z autorami literatury współczesnej. Poznajemy wówczas sylwetki naszych gości, ich inspiracje oraz fascynacje. Gościem pierwszych tegorocznych LiterAkcji był Marcin Meller dziennikarz, reporter. Na literackiej scenie wsytąpił jako debiutujący autor powieści “Czerwona ziemia”. Jako drugiego gościliśmy Kacpra Pobłockiego, nominowanego do Literackiej Nagrody Nike. Po tym spotkaniu temat pańszczyzny okazał się tematem niewyczerpanym, ważnym, którego echa wciąż wybrzmiewają we współczesnym świecie.

Kolejne, trzecie już spotkanie w ramach LiterAkcji będzie dotyczyło książki „Anatola Sterna związki z kinematografią”. Z autorem książki porozmawiamy o twórczości poety i krytyka filmowego Anatola Sterna, o jego związkach z kinematografią. Rozmowie, z pewnością, towarzyszyć będzie twórczość Themersonów. Janusz Lachowski podjął temat ambitny, który wymaga kompetencji zarówno literaturoznawczych, jak i filmoznawczych. Autor w swojej książce rzuca nowe światło na sylwetkę mało znanego dzisiaj twórcy Anatola Sterna, kojarzonego zwykle z nurtem poezji futurystycznej.

Rozmowa z autorem będzie poprzedzona pokazem filmu „Europa” Themersonów.

Janusz Lachowski – filmoznawca, literaturoznawca i badacz rękopisów. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Na tej uczelni uzyskał także stopień doktora nauk humanistycznych. Zajmuje się głównie początkami kina polskiego, prasą i myślą filmową lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, awangardą filmową i literacką, jak również relacjami pomiędzy literaturą a kulturą audiowizualną.

Anatol Stern (1899–1968) był nie tylko poetą awangardowym, prozaikiem, dramatopisarzem oraz tłumaczem, lecz przede wszystkim wielkim miłośnikiem sztuki filmowej – publicystą i teoretykiem oddanym sprawom kina, a także pierwszym w polskiej kinematografii zawodowym scenarzystą z prawdziwego zdarzenia, przy którego udziale nakręcono ponad trzydzieści filmów. Mimo iż nie sposób pisać o wczesnej historii kina rodzimego, nie wymieniając jego nazwiska, ta część twórczości Sterna nie doczekała się dotychczas żadnej obszernej publikacji. Niniejsza monografia wypełnia ową lukę. Może zwrócić na siebie uwagę czytelników zainteresowanych kulturą dwudziestolecia międzywojennego, okresu Polski Ludowej i PRL-u, kwestią współpracy pisarzy ze środowiskiem filmowym czy też badaniami archiwalnymi.

Spotkanie z Januszem Lachowskim odbędzie się w ramach Festiwalu Themersonów. W kolejnych LiterAkcjach spotkamy się z nominowanymi do Literackiej Nagrody „Nike”: Anną Cieplak i Edwardem Pasewiczem. Daty i szczegóły spotkań znajdziecie Państwo w naszych mediach społecznościowych oraz na www.pokis.pl.

0

Start typing and press Enter to search