Festiwal Themersonów – Wokół Europy

Już po raz trzynasty, w dniach 20–22 października odbędzie się organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki Festiwal Themersonów. Ponownie Płock przypomni twórczość niezwykłych artystów, Franciszki i Stefana Themersonów. Program tegorocznej edycji obraca się wokół ich filmu pod tytułem „Europa”. Powstał w 1931 r., zainspirowany poematem Anatola Sterna. Uznany za zaginiony film, został odnaleziony w 2019 r. w berlińskim archiwum. W Płocku pokażemy go po raz pierwszy.

Przedstawiamy pełny program festiwalu.

Przez trzy październikowe dni płockie instytucje kultury zaprezentują rożne działania, których  przedmiotem będzie artystyczna spuścizna Themersonów. Tradycyjnie Książnica Płocka zaprasza wszystkich uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych do wzięcia udziału w grze miejskiej „Stefan na wagarach”, w której uczniowie sprawdzą swoją wiedzę o Themersonach (20 października, godz. 10) oraz na happening „Ulica Themersonów”, w którym płoccy trzecioklasiści poznają twórczość Themersonów adresowaną do dzieci (21 października, godz. 10).

Jednak najwięcej festiwalowych wydarzeń dotyczyć będzie „Europy” Themersonów i Sterna. Pokażemy wszystkie filmy Themersonów, oprócz „Europy” m.in „Oko i Ucho” czy „Przygody Człowieka Poczciwego”. Na pokazy filmowe zapraszamy szkoły (20 października, godz. 10, 21 października, godz. 12, Kino za Rogiem, POKiS). Podczas uroczystego otwarcia festiwalu, 20 października, o godz. 18, pokażemy w pokisowym kinie „Europę” Themersonów oraz film „Europa II”, będący próbą rekonstrukcji themersonowskiego obrazu. Spotkanie z jego reżyserem, Piotrem Zarębskim poprowadzi Małgorzata Sady – kuratorka, tłumaczka, autorka projektów artystycznych, która promuje twórczość Themersonów w Polsce i na świecie.

Bardzo ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie spotkanie z Józefem Robakowskim – wybitnym artystą, autorem filmów, obrazów, instalacji, cyklów fotografii i działań akcyjnych, pedagogiem, profesorem PWSFTViT w Łodzi (22 października, godz. 17, Kino za Rogiem POKiS).

W trakcie trwania festiwalu nie zabraknie również zajęć warsztatowych. 20 października o godz. 12 i 14 w POKiS-ie odbędą się warsztaty „Themersonowie w obrotowych drzwiach Europy” – zajęcia  literackie dla licealistów, inspirowane twórczością Themersonów. Poprowadzi je płocki poeta – Maciej Woźniak. Zapraszamy również do Pracowni Działań Twórczych „Kolor i Forma” w Galerii Wisła na warsztaty „Graficzne sztukowanie – linorytem”. Spotkania artystyczne odbędą się 21 października, w godz. 16–18 oraz 22 października, w godz. 10–12 i 13–15. Zapisy na warsztaty plastyczne pod numerem telefonu: 532 744 160, w godz. 9–15, od poniedziałku do piątku. Liczba miejsc ograniczona.

W ramach 13. edycji Festiwalu Themersonów zorganizowano XI Ogólnopolskie Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży – konkurs na ilustrację do fragmentu opowieści autorstwa Stefana Themersona ,,Przygody Marcelianka Majster-Klepki”. Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie pokis.pl. Termin nadsyłania prac mija 5 października 2022. Natomiast 21 października o godz. 12 zapraszamy do Pracowni Działań Twórczych „Kolor i Forma” na otwarcie wystawy pokonkursowej.

W tym roku w ramach Festiwalu Themersonów będziemy mieli okazję odwiedzić dwie wystawy. 20 października o godz. 17.30 w POKiS-ie odbędzie się wernisaż wystawy  „Szorowanie intelektu” – wystawa wokół filmu „Europa”. Podczas zwiedzania ekpozycji będzie można obejrzeć kadry z filmów Themersonów, m.in. z „Europy”, fragmenty teoretycznych tekstów Stefana Themersona, czy fragmenty artykułów o „Europie”.  Wystawa będzie czynna dla odwiedzających do końca roku, od poniedziałku do piątku w godz. 10–19. Natomiast 22 października o godz. 14 zapraszamy do Muzeum Mazowieckiego na oprowadzanie kuratorskie po Galerii Themersonów, która prezentuje bogatą i wszechstronną twórczość Franciszki i Stefana Themersonów. Przewodnikiem po wystawie będzie jej kuratorka Małgorzata Sady.

Nieodłącznym elementem Festiwalu Themersonów są spotkania z literaturą. Tym razem zapraszamy do POKiS-u na spotkanie z twórczością Anatola Sterna. O jego związkach z kinematografia, w tym z filmową twórczością Themersonów, porozmawiamy z filmoznawcą i literaturoznawcą – Januszem Lachowskim. Na spotkanie wokół jego książki „Anatola Sterna związki z kinematografią” zapraszamy 21 października o godz. 17 do Kina za Rogiem w Płocku (Jakubowskiego 10).

Festiwal Themersonów to również teatr. Na początek Zespół Kreacji Teatralnej POKiS zaprasza na spektakl „Wielkości urojone” będący luźną impresją wokół poematu „Europa” Anatola Sterna (21 października, godz. 18, POKiS). Natomiast dzień później zapraszamy na spektakl „Pan Tom buduje dom” powstały na podstawie książki Franciszki i Stanisława Themersonów wydanej po raz pierwszy w 1938 roku (22 października, godz. 10, Teatr Dramatyczny w Płocku). Bilety w cenie 30 zł do kupienia w Teatrze lub na stronie teatrplock.pl

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie muzyki. 20 października o godz. 19 na scenie POKiS-u wystąpi zespół Skalpel – założony w 1998 roku duet Marcina Cichego (Meeting by Chance) i Igora Pudło (Igor Boxx) – producentów-poszukiwaczy muzycznych kojarzonych z jazzem i muzyką elektroniczną. Skalpel uprawia gatunek muzyczny, który można określić jako ambientowy jazz z hip-hopowym zacięciem i domieszką easy listening. Jednak ich muzyka wymaga słuchania, a nie tylko słyszenia.

Na zakończenie festiwalu zagra zespół Trupa Trupa (22 października, godz. 19, sala koncertowa POKiS). Trupa Trupa to artrockowy, psychodeliczny zespół z Gdańska, który tworzą: Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz oraz Rafał Wojczal. Jak określił The Guardian: „twórczość zespołu to połączenie nieoczywistych melodii i tekstów, które penetrują ciemne zakamarki ludzkiego istnienia”.

 

Bilety na koncerty Trupa Trupa i Skalpel są dostępne w kwocie 40 zł (za każdy) na bilety.pokis.pl oraz stacjonarnie w Bileterii POKiS (Jakubowskiego 10). W przypadku zakupu biletów na oba koncerty cena wyniesie 30 zł (za każdy).

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Udział w wydarzeniu (z wyjątkiem koncertów i spektaklu w Teatrze Dramatycznym) jest bezpłatny.

W dniach 20-22 października zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Themersonów. W tym roku festiwal będzie poświęcony „Europie” – filmowi Themersonów, który powstał w oparciu o poemat Anatola Sterna. W programie także m.in. spotkania z Piotrem Zarębskimi Józefem Robakowskim, koncerty zespołów Skalpel i Trupa Trupa, otwarcie wystawy „Szorowanie Intelektu”.

 

0

Start typing and press Enter to search