UKRAINA! Przegląd filmowy w KzR

Klub Filmowy POD GILEM zaprasza na pierwsze w sezonie 2022/23 WYDARZENIE SPECJALNE  organizowane we współpracy z UKRAINA! Festiwal Filmowy.

Wielu z klubowiczów sugerowało, aby sięgnąć po kinematografię naszego sąsiada. Atak Rosji na Ukrainę spowodował, że do Polski przybyły miliony uchodźców. Wielu przebywa w Płocku. Również nasz ośrodek stał się na kilka miesięcy miejscem tymczasowego pobytu kilkunastu ukraińskich rodzin. Przegląd organizujemy po to, aby poznać filmowy język Ukrainy, ale też aby móc się wspólnie spotkać i przeżywać ekranowe historie.

Ostatnie dziewięć lat to najbardziej owocny okres w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. W programach siedmiu edycji festiwalu Ukraina! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat. Festiwal pokazał jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy nawiązać współpracę z organizatorami festiwalu.

Wszystkie pokazy są bezpłatne (na zaproszenia dostępne w kasie kina) i mają charakter charytatywny. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów wpłaci na wskazanych przez organizatora cel (wsparcie dla Ukrainy). Zapraszamy mieszkających w Płocku Ukraińców i Polaków na pokazy, które rozpoczną się 27 września 2022. Wszystkie filmy pokazane zostaną w Kinie za Rogiem w Płocku. Ostatni seans z muzyką na żywo odbędzie w sali koncertowej POKiS.

27 września 2022 (wtorek) | 18:00
PRZEWODNIK (Поводир), reż. Ołeś Sanin, dramat historyczny, Ukraina 2014, 124’ | Obsada: Stanisław Bokłan, Jeff Burell, Anton Green, Dżamala, Ołeksandr Kobzar

Industrializacja, kolektywizacja, Wielki Głód i likwidacja warstwy inteligenckiej. Beztroskie życie Petera Shamrocka, syna specjalista ze Stanów Zjednoczonych zmienia się w jednej chwili. Jego ojciec zostaje zamordowany. Tylko cud zapobiega śmierci Petera z rąk prześladowców. Tym „cudem” okazuje się kobziarz Iwan Kochera (niewidomy pieśniarz grający na kobrze lub bandurze). Chłopak zostaje jego przewodnikiem. Ich wspólna podróż przypada na zimę 1934 roku i jest pełna dramatycznych zwrotów akcji. Iwan wraz z innymi kobziarzami zostaje stracony w okolicach Charkowa. Tym samym Peter staje się jedynym żyjącym świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń.

Wzruszająca historia wędrówki niewidomego kobziarza i osieroconego amerykańskiego chłopca po drogach Ukrainy lat 30-tych ubiegłego wieku.

Nagrody: MFF w Odessie 2014 – najlepszy aktor

28 września 2022 (środa) | 18:00
Z ZAWIĄZANYMI OCZAMI (Із зав’язаними очима)
, reż. Taras Dron, dramat Ukraina 2021, 100’ | Obsada: Maryna Koszkina, Ołeh Szulha, Łarisa Rusnak, Ołeksandr Mawric, Serhij Łuzanowski

Wojna na Donbasie dobiegła końca, a kraj próbuje wrócić do normalnego życia. Tak jak Julia. Ma 25 lat i jest zawodową zawodniczką MMA. Długo czekała na powrót z wojny swojego narzeczonego Denysa. W końcu został uznany za zmarłego. Julia zmaga się z traumą po stracie chłopaka. Dodatkowo czuje presję środowiska, że powinna żyć w niekończącej się żałobie po bohaterze wojennym. Jest młoda i chciałaby rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Chce uciec od wszystkiego, co stare i znane. Wtedy matka Denysa otrzymuje podejrzanego esemesa. Jest w nim informacja, że jej syn został odnaleziony żywy i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację, która uratuje mu życie… Mają jedną noc na uzbieranie pieniędzy. Julia musi zdecydować, w co wierzy i czego tak naprawdę potrzebuje.

Film otrzymał nagrodę w Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku.

1 października 2022 (sobota) | 18:00
ZŁE DROGI (Погані дороги),
reż. Natalia Worożbyt, dramat, Ukraina 2020, 105’ |Obsada: Jurij Kulinicz, Oksana Czerkaszyna, Zoja Baranowska, Maryna Klimowa, Anna Żurakowska, Ihor Kołtowski, Andrij Łeliuch

Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji oraz był ukraińskim kandydatem do Oscara.

1 października 2022 (sobota) | 20:00
DO DOMY (Додому), reż. Nariman Aliev, dramat, Ukraina 2019, 96’ | Obsada: Akhtem Seitablayev, Remzi Bilyalov, Dariya Barihashvili, Anatoliy Marempolskiy, Viktor Zhdanov, Veronika Lukianenko, Akmal Gurezov, Larysa Yatzenko

Świetnie przyjęty na Festival de Cannes, ukraiński kandydat do Oscara, laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bukareszcie.
Krymski Tatar Mustafa stracił najstarszego syna na wojnie Rosji przeciw Ukrainie. Postanawia przewieźć ciało zmarłego syna z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

4 października 2022 (wtorek) | 18:00
Film niemy z muzyką na żywo:
Marcin Pukaluk gra do filmu ZIEMIA (Земля), Aleksander Dowżenko, dramat, niemy, ZSRR 1930, 75’ | MIEJSCE: sala koncertowa POKiS

Głęboko humanistyczna opowieść o relacji między człowiekiem i ziemią-matką. Aleksandr Dowżenko wykreował kino prawdziwie poetyckie, sięgające do fundamentalnych związków człowieka z naturą, ludowych odczuć i wyobrażeń. Ziemia była jego najwybitniejszym utworem – przez wielu uważanym za arcydzieło kinematografii światowej – posiadającym niezwykłą siłę emocjonalnego oddziaływania.

Aleksandr Dowżenko (1894-1956) to radziecki reżyser, scenarzysta i pisarz z Ukrainy. Uważany za twórcę ukraińskiej szkoły filmowej. Począwszy od 1928 r. zasłynął następującymi utworami: „Zwenigora” (1928), „Arsenał” (1929), „Ziemia” (1930), „Aerograd” (1935), „Szczors” (1939). Swym specyficznym kinem poetyckim inspirował twórców ukraińskich i radzieckich w wielu pokoleniach.

Marcin Pukaluk jest kompozytorem, performerem i producentem muzycznym. Od 12 lat zajmuje się wykonywaniem muzyki na żywo do filmów niemych. Ma na swoim koncie 2 solowe płyty z muzyką filmową oraz setki seansów z muzyką na żywo. Grałdo filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage czy Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival. Kilkukrotnie wystąpił na Rynku Sztuki w Płocku.

0

Start typing and press Enter to search