Zespół taneczny „Sonechko” na X Vistula Folk Festival

Zbliżająca się dziesiąta już edycja Vistula Folk Festival odbędzie się w dniach 23-28 sierpnia. Jak co roku będziemy gościć zespoły z różnych zakątków świata, ale także stałych bywalców, zawsze mile widzianych w naszym mieście. Podczas tegorocznej edycji najbardziej kolorowego festiwalu w Płocku wystąpi między innymi zespół folklorystyczny Sonechko z Ukrainy.

Akademicki Zespół Taneczny „Sonechko” z miasta partnerskiego Żytomierza ponownie zawita do Płocka. Zespół promuje kulturę ukraińską i równocześnie wspiera swoją ojczyznę w pozyskiwaniu środków na jej obronę. Podczas Vistula Folk Festival żytomierscy artyści zaprezentują m.in. ukraińskie tańce ludowe i tańce narodów świata.

Zespół został powołany do życia jesienią 1974 roku w Żytomierzu. Sonechko to laureat wielu regionalnych i międzynarodowych festiwali i konkursów, zdobywca Grand Prix w Młodzieżowych Igrzyskach Młodzieżowych Delfickich WNP, a także laureat Grand Prix pierwszego Ukraińskiego Festiwalu Zespołów Choreograficznych im. Pawła Wirskiego. Wraz z biegiem lat liczba jego członków wzrosła do 500 osób. Chęć liderów, aby przekonać uczniów szkół zawodowych do ukończenia choreografii, doprowadziła do otwarcia w 1993 roku Miejskiego Urzędu Choreografii w Żytomierzu.

Zespół taneczny „Sonechko” aktywnie uczestniczy we wszystkich miejskich, regionalnych, krajowych i międzynarodowych wydarzeniach kreatywnych w Polsce, Bułgarii, Czechach, Austrii, Włoszech, Mołdawii, Litwie, Estonii. Program koncertowy zespołu obejmuje suity choreograficzne, kompozycje, jednak podstawą każdego występu są ukraińskie tańce ludowe oraz tańce narodów świata.

W 2013 roku zespół „Sonechko” otrzymał od Ministerstwa Kultury Ukrainy tytuł „Akademickiego Kolektywu Tanecznego”. Na jego czele stoją Artyści Ukrainy, Honorowi Mieszkańcy Żytomierza, profesorowie – Tatiana i Mychajło Guzun.

Udział w festiwalowych wydarzeniach, z wyjątkiem Koncertu Galowego, jest bezpłatny. Bilety na Koncert Galowy są już dostępne w cenie 20 zł w Bileterii POKiS (ul. Jakubowskiego 10) oraz online na bilety.pokis.pl. W dniu koncertu cena wejściówki wyniesie 25 zł.

Vistula Folk Festival odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego. Miasto Płock za dotychczasowe działania w zakresie upowszechniania kultury oraz za wyjątkowość wydarzeń planowanych na 2022 rok, uzyskało tytuł „Stolicy Kultury Mazowsza 2022 roku”. Vistula Folk Festival współorganizowana jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

0

Start typing and press Enter to search