Wystawa fotografii „CIECHOWSKI / ŚWIETLIK” w Domu Darmstadt

Już 15 lipca zapraszamy na otwarcie wystawy, zawierającej zbiór fotografii Andrzeja Świetlika, dedykowany liderowi zespołu Republika. Artysta fotografował go w latach 1988-2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu.

Andrzej Świetlik to współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, w której pracuje nieprzerwanie od lat aż do dzisiaj. Świetlik to także autor fotografii reklamowych i zdjęć PR-owych na potrzeby personal brandingu. Jego fotografie to również około 50 okładek albumów muzycznych, m.in. Republika „1991”, Maanam – „Derwisz i Anioł”, Justyna Steczkowska „Dziewczyna Szamana” i wiele innych. Z jego usług korzystali m.in. Zbigniew Brzeziński, Ryszard Kapuściński czy Zbigniew Religa. Portretował wielu uznanych artystów tj. Kora, Marek Grechuta, Adam Nowak, Danny De Vito, Marcin Dorociński.

Świetlik wykonał portrety także liderowi Republiki – Grzegorzowi Ciechowskiemu. Zbiór tych fotografii stworzył wyjątkową wystawę, którą autor dedykuje muzykowi. Podczas oglądania wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia, które przeszły do historii polskiej muzyki, ale również te, wcześniej niepublikowane. Wśród wystawianych prac nie zabraknie też zdjęć Republiki. W ramach otwarcia wystawy, przed wernisażem, odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem. Podczas spotkania autor zdradzi kulisy powstawania swoich zdjęć i opowie o współpracy z Grzegorzem Ciechowskim. Będzie również okazja do zdobycia podpisu na albumie „Ciechowski – Świetlik”.

Wernisaż wystawy odbędzie się już 15 lipca o godz. 18 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna dla odwiedzających do końca sierpnia 2022 roku, od poniedziałku do piątku w godz. 10-15, a także w soboty w godz. 10-18.

Ciechowski był najwybitniejszym polskim poetą muzyki rockowej, kompozytorem, producentem muzycznym i wokalistą. Solową działalność estradową prowadził jako Obywatel G.C. oraz Grzegorz z Ciechowa. Zaczynał jako poeta, jednak w wyniku poszukiwania mocniejszej formy przekazu dla swoich utworów literackich zaangażował się w działalność muzyczną. W 1980 roku zadebiutował swoim pierwszym tomikiem wierszy, jednocześnie grając pierwsze koncerty z zespołem Republika, które wyznaczyły dalszy kierunek rozwoju artysty. Choć praca twórcza Ciechowskiego trwała jedynie 21 lat – przyniosła liczne owoce w postaci bestsellerów płytowych. Był wizjonerem, który niezależnie od rodzaju wcielenia artystycznego odnosił sukces. Założona przez artystę Republika dzięki oryginalnej muzyce i tekstom opowiadającym o ucisku i braku wolności w realiach państwa totalitarnego, zespół zdobył rzeszę fanów, a jego teksty są aktualne do dziś. Czasy solowej działalności pod pseudonimem Obywatel G.C. przyniosły nową jakość dla polskiej sceny muzycznej. Druga solowa płyta Ciechowskiego pt. „Tak..Tak!” została wydana na pierwszym w historii kraju nośniku CD. Artysta tworzył również muzykę do filmów oraz rozpoczął pracę producenta muzycznego. Pracował m.in. z Kasią Kowalską, Justyną Steczkowską, a także współpracował z Moną Mur i Dieterem Meierem, współtwórcą zespołu Yello. Ciechowski był prekursorem powrotu muzyki ludowej, pod nazwą „Grzegorz z Ciechowa” wydał płytę „OjDADAna” wypełnioną brzmieniami polskiego folkloru. 22 grudnia 2001 r. artysta zmarł nagle po długiej i skomplikowanej operacji tętniaka serca.

Wystawa będzie czynna dla odwiedzających do końca sierpnia 2022 roku, od poniedziałku do piątku w godz. 10-15, a także w soboty w godz. 10-18. Wstęp wolny.

0

Start typing and press Enter to search