Styczeń w Kinie za Rogiem

5 stycznia (środa)

godz. 18 – Palm Springs (USA 2020, 90 min.) komedia | reż. Max Barbakow | obsada: Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons, Peter Gallagher. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

photo by: Jessica Perez

Zadeklarowana singielka, Sarah (Cristin Milioti) i beztroski amant, Nyles (Andy Samberg) poznają się na weselu w Palm Springs. Nic nie zapowiada tego, że ta znajomość będzie trwała więcej niż tylko jeden wieczór… Wszystko zmienia się, gdy w czasie sztywnej imprezy niespodziewanie odkrywają, że zostali razem uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. Gdy na pierwszy rzut oka ta sytuacja wydaje się beznadziejna, Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Po udaremionych próbach wyjścia z pętli czasu wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów.

8 stycznia (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka: Filmy i bajki dla najmłodszych (Polska 1968-2015, do 40 minut) kategoria wiekowa: bez ograniczeń. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Pamiętnik Florki odc. 6 “Czas” (Polska 2014, 11 min.) animowany, reż. Janusz Martyn.

W tym odcinku Florka zmierzy się z bardzo poważnym zagadnieniem: co to właściwie jest czas? I dlaczego dorośli wciąż go nie mają? I co zrobić, żeby mieli go więcej?

Proszę słonia! odc. 1 “Witaminki” (Polska 1968, 6 min.) animowany, reż. Ryszard Słapczyński.

Mały chłopiec Pinio jest mały, ponieważ nie chce jeść witamin, które daje mu mama. Zamiast je łykać, wrzuca je do porcelanowego słonia. Słoń wskutek działania pigułek zaczyna rosnąć… Rośnie i rośnie, aż wreszcie osiąga rozmiary normalnego słonia!

Pampalini. Łowca zwierząt odc. 13 – Pampalini i hipopotam (Polska 1975, 8 min.) animowany, reż. Bronisław Zeman.

Nieustraszony łowca zwierząt Pampalini otrzymuje zlecenie: ma złowić najniebezpieczniejsze zwierzę świata – hipopotama. Postanawia złapać go na wędkę, a gdy mu się to nie udaje, wykopuje dół-pułapkę. No i… najpierw sam w nią wpada. Szczęśliwie udaje mu się ujść – z życiem, ale bez zdobyczy.

Bajki i baśnie polskie. Kluskowa brama (Polska 2015, 13 min.) animowany, reż. Andrzej Kukuła.

W pewnym wrocławskim zaułku żyli sobie gospodyni i majster, który ponad wszystko na świecie lubił kluski śląskie gotowane przez żonę. Pewnego dnia majster sprzedał swoje kluski burmistrzowi, któremu zasmakowały one wprost niebiańsko. Jego kucharz obiecał więc majstrowi po złotym dukacie za każdy garnek klusek… Och, wreszcie będą bogaci! Żona dwoiła się tej nocy i troiła, żeby nagotować jak najwięcej, a majster, zamiast jej pomagać, smacznie spał. Mało tego, następnego dnia, zamiast sprzedać kluski kucharzowi, sam wszystkie zjadł! I kiedy wrócił do domu z pustymi rękami, okazało się, że jego biedną umordowaną żonę porwał wiatr…

Na motywach ludowych.

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Nowe przygody Aladyna (Belgia, Francja 2015, 101 min.), komedia, kat. wiek: 12+ | reż. Arthur Benzaquen | obsada: Kev Adams, Jean-Paul Rouve, Vanessa Guide, William Lebghil, Audrey Lamy. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Drobny złodziejaszek przebrany za Mikołaja zostaje w wielkim domu towarowym wzięty za pracownika i zmuszony przez dzieci do opowiadania bajek.

Niesieni jego niezwykle swobodną narracją przenosimy się do Bagdadu latających dywanów, pięknych księżniczek, przebiegłych czarodziejów oraz podstępnych wezyrów. W jego wersji przygody Aladyna zostają mocno wzbogacone o wątki inspirowane klasyką kina akcji, kina przygodowego i komedii romantycznej.

Dynamiczna, lekka komedia zarówno dla młodego (nie: małego), jak i starszego widza.

godz. 18 – Klasyka Polskiego Kina: Giuseppe w Warszawie (Polska 1964, 94 min.) komedia | reż. Stanisław Lenartowicz | obsada: Elżbieta Czyżewska, Antonio Cifariello, Zbigniew Cybulski, Jarema Stępowski, Jan Matyjaszkiewicz, Józef Pieracki. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

55. rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego.

Komedia Stanisława Lenartowicza pokazująca gorączkę konspiracyjną w lekko krzywym zwierciadle. W roli filmowego rodzeństwa, Marysi i Staszka, aktorska para XX-lecia PRL – Elżbieta Czyżewska i Zbigniew Cybulski. Ona stworzyła postać nieco postrzelonej konspiratorki, on – antybohatera, malarza usiłującego uciec od wojennej rzeczywistości, zresztą bezskutecznie, bo ta, w postaci różnej maści konspiratorów, nieustanne włazi mu do domu. Wartka akcja, zabawne gagi, niezapomniane dialogi, brawurowe aktorstwo, słowem – klasyka polskiej komedii.

12 stycznia (środa)

godz. 18 – Czarna owca (Polska 2021, 106 min.) komediodramat | reż. Alek Pietrzak | obsada: Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Kamil Szeptycki, Agata Różycka, Włodzimierz Press. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Magda i Arek to stare dobre małżeństwo z 25-letnim stażem, opiekujące się chorym na demencję dziadkiem. Ich syn Tomek jest w długoletnim związku ze swoją dziewczyną Asią. W zasadzie wszystko jest w porządku – typowa rodzina. A jednak… Pozornie trwała konstrukcja zaczyna się pewnego dnia rozsypywać: Magda, nauczycielka w katolickim liceum, dokonuje coming outu, Asia zrywa z narcystycznym Tomkiem, dziadek znika, a Arek, który od dawna nie może znaleźć pracy, nie ma pojęcia, jak się w tym wszystkim odnaleźć. Czy ich świat da się poskładać na nowo? A może da się poskładać lepiej?

15 stycznia (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka: Filmy i bajki dla najmłodszych (Polska 1968-2017, do 40 minut) kategoria wiekowa: bez ograniczeń. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Pamiętnik Florki odc. 7 Dobry przykład (Polska 2014, 11 min.) animowany, reż. Anna Wróblewska-Dzwoniarek.

W odc. 7. Florka poznaje swojego kuzyna Zenona i jego nieznośną mamę Euzebię, która wszystko wie najlepiej i bez przerwy Florkę krytykuje. Ale co ważniejsze, dowiaduje się, że jej rodzice kochają ją najbardziej na świecie!

Proszę słonia! odc. 2Pierwsze kroki” (Polska 1968, 9 min.) animowany, reż. Piotr Paweł Lutczyn.

Słoń Dominik stoi w ogrodzie Pinia i śmiertelnie się nudzi, a przy okazji marznie. Dzięki pomocy małej czerwonej mrówki nauczy się chodzić, machać uszami, a nawet… ogonem!

Pampalini. Łowca zwierząt odc. 11 – Pampalini i goryl (Polska 1975, 8 min.) animowany, reż. Wiesław Zięba.

Perypetie dzielnego myśliwego, który nieustannie zastawia zasadzki na mniej lub bardziej groźne zwierzęta – i równie nieustannie nic mu z tych bezkrwawych łowów nie wychodzi.

Pampalini, słynny łowca zwierząt, tym razem postanawia schwytać goryla. Opracowuje cały system skomplikowanych pułapek – niestety, sam w nie wpada…

Bajki i baśnie polskie. Kobiałka z rozumem (Polska 2017, 13 min.) animowany, reż. Andrzej Kukuła.

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… żył sobie pewien niegodziwy Kasztelan oraz jego podstępny sługa Szpon. Na dworze służył także Jaś, którego Szpon często wysyłał do wsi – a to po truskawki, a to po chleb i masło, a to po podatki, mimo że okoliczni chłopi byli już bardzo biedni, bo Kasztelan zabrał im prawie wszystko. Pewnego razu w drodze powrotnej Jaś spotkał Piękną Panią i w podzięce za okazaną jej pomoc dostał czarodziejski obrus, na którym po wymówieniu zaklęcia pojawiały się różne potrawy. Jednak w nocy Szpon ukradł mu obrus, a rano znowu wysłał na wieś po zaległe podatki. Tym razem Jaś dostał od Pięknej Pani baranka, który, gdy się nim potrząsnęło, sypał złotymi talarami. Szpon i tym razem ukradł Jasiowi czarodziejski dar i ponownie wysłał w świat. Jaś znowu spotkał w lesie Piękną Panią i tym razem dostał od niej kobiałkę z rozumem…

Opowieść o tym, że chciwość i niegodziwość prędzej czy później zostaną ukarane, a bezinteresowna dobroć nagrodzona. Na motywach ludowych.

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Misja Yeti (Kanada 2017, 81 min.) animowany, kat. wiek: 7+ | reż. Nancy Forest Savard, Pierre Greco. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Czy legendarny Yeti istnieje? A może jest tylko legendą?

Młody i niezwykle dociekliwy naukowiec Simon oraz szukająca przygód detektyw Nelly wyruszą w podróż w najwyższe góry świata, żeby się o tym przekonać. Celem ich misji będzie odnalezienie legendarnego stwora, a drogę ma im wskazać zaszyfrowany pamiętnik pewnego zaginionego odkrywcy… i kłapiący ciągle dziobem wesoły ptak Jazzman. Czy uda im się spotkać włochate stwory z wielkimi stopami? I wreszcie… czy straszny Yeti jest naprawdę taki straszny?

godz. 18 – Heda, Wszyscy wszystko zjedli. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Heda (Polska 2020, 46 min.) dokumentalny | reż. Kamil Witkowski.

Heda uciekła z Czeczenii z pięciorgiem dzieci od trzech wojen: dwóch, krwawych i straszliwych, z Rosjanami, i od trzeciej – trwającej lata przemocy doznawanej od męża-psychopaty.

Po latach tułaczki po ośrodkach dla uchodźców odkryła swoje powołanie – wolontariat. I odtąd to ona pomagała innym: pensjonariuszom domów starców, więźniom i bezdomnym, wnosząc w ich pełne smutku i rozpaczy życie trochę radości i światła.

Piękny i wzruszający film Kamila Witkowskiego o niezwykłej kobiecie, o której Wojciech Jagielski powiedział: „Odkąd poznałem Hedę, nieszczęsna Czeczenia i tamtejsze wojny mają dla mnie Jej twarz. Warto Ją poznać, czeczeńską Matkę Courage, i uważnie posłuchać, co mówi, bo jest to opowieść o sprawach, które przywykliśmy uważać za w życiu najważniejsze”.

Wszyscy wszystko zjedli (Polska 2021, 45 min.) dokumentalny | reż. Kamil Witkowski.

Madina, Czeczenka, to ofiara wojen i przemocy domowej. Czeczeńskie wojny sprawiły, że marząca o zawodzie lekarza dziewczynka ukończyła zaledwie 4 klasy szkoły podstawowej. Jako młoda kobieta wbrew swojej woli została wydana za mąż. Później było tylko gorzej, Madina podjęła więc decyzję o ucieczce i razem z dziećmi trafiła do Polski.

Dzisiaj pomaga innym – gotuje dla bezdomnych i dla pensjonariuszy domu starców, dla Katarzyny i Macieja Stuhrów (którzy jej i jej dzieciom zaoferowali możliwość mieszkania w ich domu) i dla ich przyjaciół. Ale nie tylko gotuje – przede wszystkim obdarowuje ciepłem, promiennym uśmiechem i zaraźliwą radością życia.

18 stycznia (wtorek)

godz. 18 – KLUB FILMOWY – PREMIERA: Titane (Francja, Belgia 2021, 108 min.) thriller, dramat | reż. Julia Ducournau | obsada: Vincent Lindon, Laïs Salameh, Agathe Rousselle, Garance Marillier, Dominique Frot. Bilety: 15 zł (zwykły), 10 zł (klubowicze).

„Titane” to dzika, rozsadzająca ekran opowieść o seryjnej morderczyni, w stylu kultowych filmów Quentina Tarantino i Davida Cronenberga. Alexia (wbijająca w fotel kreacja Agathe Rousselle) – seksowna tancerka, posiadaczka ognistego samochodu, po dokonaniu kilku morderstw musi uciekać przed policją. Szybko nadarza się okazja, by zmienić tożsamość i podać się za zaginioną osobę. Alexia rozpoczyna życie w nowej skórze, ale uwolnić się od przeszłości będzie niezwykle trudno… Autorka kultowego „Mięsa” Julia Ducournau demoluje granice gatunków. „Titane” to epicki spektakl, jednocześnie brutalny i zabawny, wielowymiarowy i szalony manifest, aż w końcu wariacja na temat ludzkiego ciała – jego granic i przemian.

19 stycznia (środa)

godz. 18 – Jeden gniewny człowiek (USA, Wielka Brytania 2021, 113 min.) thriller, akcja | reż. Guy Ritchie | obsada: Jason Statham, Holt McCallany, Jeffrey Donovan, Josh Hartnett, Scott Eastwood. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Jason Statham stars as H in director Guy Ritchie’s WRATH OF MAN, A Metro Goldwyn Mayer Pictures film. Photo credit: Christopher Raphael © 2021 Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc. All Rights Reserved

Kalifornijska firma zajmująca się transportowaniem cennych ładunków, głównie milionów w gotówce, popada w coraz większe kłopoty. W ciągu ostatnich miesięcy kilka jej konwojów zostało napadniętych, ograbionych, a ochraniające je ekipy wymordowano. W takich okolicznościach do firmy dołącza H, milczący twardziel o niejasnej przeszłości. Jego zdumiewające umiejętności rodzą pytanie o prawdziwe powody, dla których zatrudnił się jako zwykły konwojent.

Znakomite kino akcji z bardzo dobrą rolą Jasona Stathama.

22 stycznia (sobota) DZIEŃ DZIADKA

godz. 15 – Kino Maluszka: Filmy i bajki dla najmłodszych (Polska 1968-2015, do 40 minut) kategoria wiekowa: bez ograniczeń. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Pamiętnik Florki odc. 8 “Balet” (Polska 2014, 11 min.) animowany, reż. Janusz Martyn.

W odc. 8. Florka pod okiem taty ćwiczy boks, a mama zapisuje ją do baletu, bo kiedyś sama chciała być baletnicą. Czasami tak ciężko sprostać oczekiwaniom rodziców…

Proszę słonia! odc. 3Wycieczka za miasto” (Polska 1968, 9 min.) animowany, reż. Witold Giersz.

Pinio i jego rodzice wybierają się na wycieczkę za miasto. Wszystko już przygotowane, koszyki z jedzeniem i koce, gdy niespodziewanie okazuje się, że zepsuł się samochód. Ale, ale, przecież w ogrodzie nudzi się wielki silny słoń Dominik…!

Dziwne przygody Koziołka Matołka odc. „Gwiazdor filmowy” (Polska 1971, 9 min.) reż. Ryszard Słapczyński.

Koziołek Matołek, poszukując legendarnego Pacanowa, trafia tym razem na plan filmowy, gdzie skutecznie dezorganizuje pracę całej ekipy i przekonuje się, jak trudno być gwiazdą filmową.

Bajki i baśnie polskie. Kopciuch (Polska 2017, 13 min.) animowany, reż. Paweł Czarzasty.

Polska wersja powszechnie znanej bajki o Kopciuszku. Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… królewna Anusia, sprzeciwiając się próbom jej wyswatania, opuszcza rodzinny zamek i wyrusza w świat. Przyjmuje pracę pomocy kuchennej w sąsiednim królestwie, gdzie wykonuje najbrudniejsze prace i z tej racji zostaje nazwana Kopciuchem. Dzięki swojej dobroci i dzięki magii Złotego Dębu rozkochuje w sobie butnego królewicza, który wcześniej nie zwracał uwagi na jakiegoś tam Kopciucha… No i wszystko kończy się szczęśliwie…

Na motywach bajki Jana Kasprowicza.

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Mała Wielka Stopa 2. W rodzinie siła (Belgia, Francja 2020, 84 min.) animowany, reż. Ben Stassen, Jeremy Degruson. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Adam odkrył, że jego zaginiony ojciec jest potomkiem legendarnego Yeti. Okazało się, że Adam też odziedziczył po nim niesamowite zdolności, które teraz bardzo mu się przydadzą. Jego tata, który dzięki wielkiej popularności pomaga chronić przyrodę, wyrusza na ratunek mieszkańcom dalekiego rezerwatu. Tutejsze zwierzęta zagrożone są wyginięciem, bo bezduszne szefostwo wielkiej firmy paliwowej zamierza w samym środku puszczy zbudować wielką fabrykę.

godz. 18 – Lato w Prowansji (Francja 2014, 94 min.) komedia, dramat | reż. Rose Bosch | obsada: Jean Reno, Anna Galiena, Chloe Jouannet, Hugo Dessioux, Aure Atika. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Lea i Adrian są typowymi nastolatkami – nieco zagubieni, zbuntowani, przyklejeni do tabletów i smartfonów. Ponieważ małżeństwo ich rodziców wisi na włosku, babcia zabiera ich, razem z ich małym głuchoniemym braciszkiem, na wakacje na południe Francji, do domu dziadka, którego z jakichś niejasnych rodzinnych powodów nigdy wcześniej nie widzieli na oczy. Teraz wreszcie się spotkają – i nie będzie to spotkanie szczególnie przyjemne: energiczny (i zrzędliwy) starszy pan wkurza ich nie mniej niż oni wkurzają jego. A na dodatek nie działają tu telefony komórkowe…! Młodzi czują się jak pogrzebani żywcem. Następne dwa miesiące zmieni życie ich wszystkich – czegoś ważnego nauczą się od siebie nawzajem, dziadkowie od młodych, a młodzi od dziadków.

Wzruszająca, pełna pozytywnej energii, ciepła i humoru podróż do jednego z najbardziej malowniczych zakątków na świecie – słonecznej Prowansji. Za kamerą scenarzystka wielkiego dzieła Ridleya Scotta – “1492 – Wyprawa do raju”, a w roli ekscentrycznego dziadka, który parze zbuntowanych nastolatków daje prawdziwą szkołę życia (i uczuć) – niezawodny Jean Reno.

26 stycznia (środa)

godz. 18 – Aida (Austria, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Turcja, Rumunia, Afganistan, Bośnia i Hercegowina 2020, 104 min.) dramat | reż. Jasmila Žbanić | obsada: Jasna Djuricic, Izudin Bajrović, Boris Ler. Bilety: 15 zł.

Do Srebrenicy wkraczają oddziały serbskie. Pracująca dla ONZ tłumaczka Aida próbuje ocalić swoją rodzinę.

Nagrody

Oscary 2021

– Najlepszy Film Międzynarodowy (nominacja)

BAFTA 2021

– Najlepsza Reżyseria (nominacja)

– Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)

Europejskie Nagrody Filmowe 2021

– Najlepszy europejski film roku

– Najlepszy europejski reżyser roku

– Najlepsza europejska aktorka roku (Jasna Duričić)

MFF Rotterdam 2021

– Nagroda Publiczności

MFF Wenecja 2020

– Konkurs Główny

Film Independent Spirit Awards 2021

– Najlepszy Film Zagraniczny

WAMA Film Festival

– Grand Prix Konkursu Koprodukcji Filmowych

– Nagroda Publiczności

29 stycznia (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka: Filmy i bajki dla najmłodszych (Polska 1968-2015, do 40 minut) kategoria wiekowa: bez ograniczeń. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Pamiętnik Florki odc. 9Bakterie (Polska 2014, 11 min.) animowany, reż. Dorota Cieśla.

W odc. 9. Florka dowiaduje się, że obok złych bakterii w przyrodzie występują również bakterie pożyteczne.

Proszę słonia! odc. 4Kość słoniowa” (Polska 1968, 9 min.) animowany, reż. Ryszard Słapczyński.

Dominik zaczął dziś dzień – jak zwykle – od umycia zębów… o, przepraszamy: kłów. Teraz może już przyjmować gości. Niestety – również nieproszonych. Blask jego czyściutkich kłów przyciągnął uwagę złodzieja, który chce się wzbogacić na kości słoniowej. Na szczęście Dominik ma wielu oddanych przyjaciół…

Porwanie Baltazara Gąbki odc. „Smok expedition” (Polska 1969, 6 min.) animowany, reż. Władysław Nehrebecki.

Znamienity uczony profesor Baltazar Gąbka znika w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie wyprawy do Krainy Deszczowców. Książę Krak wysyła na poszukiwania Smoka Wawelskiego, któremu towarzyszy słynny kucharz Bartolini Bartłomiej herbu “Zielona pietruszka”. Poszukiwacze nie są sami, śledzi ich bowiem tajemniczy, złowrogi don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców…

Bajki i baśnie polskie. Kozucha Kłamczucha (Polska 2009, 13 min.) animowany, reż. Andrzej Kukuła.

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… żyła sobie Gospodyni z Psem Hałaskiem, Kotem Wąsatkiem i z bardzo rozpieszczoną Kozą. Pewnego dnia do drzwi chaty zapukała dziewczynka o imieniu Zazulka. Gospodyni postanowiła przyjąć ją pod swój dach, a Zazulka miała za to paść Kozę. Dziewczynka starała się ze wszystkich sił, przynosiła Kozie smakołyki, zrywała dla niej koniczynę, przynosiła wodę ze strumienia. Jednak wieczorem, gdy Gospodyni zapytała Kozę, czy się najadła, Koza nakłamała, że nic nie jadła i nic nie piła, a boczki spuchły jej z głodu i pragnienia. Drugiego dnia sytuacja się powtórzyła, więc Gospodyni wygnała Zazulkę z domu, jednak na prośbę Psa i Kota postanowiła sprawdzić, czy Koza aby na pewno mówiła prawdę… Na motywach bajki Janiny Porazińskiej.

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Lessie, wróć! (Niemcy 2020, 93 min.) familijny, reż. Hanno Olderdissen | obsada: Sebastian Bezzel, Anna Maria Mühe, Matthias Habich. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Historia najwierniejszego psa świata i jego niezwykłej podróży w poszukiwaniu domu i najlepszego kumpla. Dwunastolatek Flo i suczka Lassie są parą nierozłącznych przyjaciół. Niestety tata chłopca traci pracę i cała rodzina musi przenieść się do małego mieszkania, gdzie psy nie są akceptowane. Zrozpaczony Flo, chcąc nie chcąc, musi rozstać się z Lassie. Pies zostaje oddany w ręce rozpieszczonej dziewczynki – Priscilli, która zawozi go do swojego domu nad morzem. Jednak gdy tylko nadarza się okazja, Lassie wykorzystuje szansę i ucieka. Dając popis niezwykłego sprytu i mądrości, przemierza cały kraj, by odnaleźć Flo. Ale nie tylko ona wpada na podobny pomysł. Również Flo, nie mogąc znieść samotności, zaczyna szukać suczki. Chociaż dwójkę przyjaciół dzielą setki kilometrów, chłopiec i zwierzę zrobią wszystko, żeby znów być razem.

godz. 18 – Girl (Belgia, Holandia 2018, 105 min.) dramat | reż. Lukas Dhont | obsada: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Alexia Depicker. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Lara, piętnastolatka urodzona w ciele chłopca, marzy o staniu się kobietą i karierze w balecie. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia się tożsamości. „Girl” to dojrzałe, poruszające kino o braku akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. Historia inspirowana prawdziwą biografią, objawienie festiwalu w Cannes i najlepszy europejski debiut 2018 roku.

Nagrody

2018 – Cannes:

– Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) – Najlepszy film sekcji ‘Un Certain Regard’ – Lukas Dhont

– Nagroda Specjalna – Palma ‘Queer’ dla filmu pełnometrażowego – Lukas Dhont

– Przegląd Un Certain Regard – Najlepszy aktor – Victor Polster

– Złota Kamera – Nagroda dla najlepszego debiutanta – Lukas Dhont

2018 – Europejska Nagroda Filmowa – Europejskie odkrycie roku – Prix FIPRESCI

2018 – San Sebastian, MFF:

– Nagroda Publiczności – Najlepszy film europejski – Lukas Dhont

– Nagroda Specjalna – Nagroda “Sebastian” – Lukas Dhont

2018 – Tofifest:

– ON AIR. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych – Grand Prix Festiwalu – Złoty Anioł – Lukas Dhont

– AIR. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych – Nagroda Jury Studenckiego – Lukas Dhont

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search