Grudzień w Kinie za Rogiem

1 grudnia (środa)

godz. 18 – Kod Dedala (Belgia, Francja 2019, 100 min.) thriller | reż. Regis Roinsard | obsada: Lambert Wilson, Riccardo Scamarcio, Olga Kurylenko, Sidse Babett Knudsen. Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy).

Dziewięciu tłumaczy zostaje zamkniętych w luksusowym bunkrze, gdzie mają wspólnie pracować nad przekładem książki, na którą czekają miliony fanów. Praca marzeń okazuje się jednak więzieniem – brak kontaktu ze światem i rygorystyczne zasady budzą coraz silniejszą frustrację. Kiedy wydawca liczy już przyszłe zyski, fragment książki, wraz z żądaniem okupu, niespodziewanie zostaje za darmo udostępniony w Internecie. Kto za tym stoi? Rozpoczyna się polowanie na winnego i wyścig z czasem. Nikt nikomu nie ufa, każdy jest podejrzany, a bezwzględny wydawca nie cofnie się przed niczym, by zdemaskować i ukarać ją lub… jego. Trzymające w napięciu kino z zaskakującym finałem.

4 grudnia (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka: Filmy i bajki dla najmłodszych (Polska 1980-2021, do 40 minut) kategoria wiekowa: bez ograniczeń. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Żubr pompik. Duże i małe (7 min.) – mały żubr o imieniu Pompik i jego młodsza siostra Polinka mieszkają z mamą i tatą w wielkim zielonym lesie. Ponieważ są jeszcze maluchami, powoli uczą się rozumieć świat, który ich otacza.

Pompik zamartwia się tym, że jest najmniejszym żubrem na świecie – do chwili gdy na świat przychodzi jego siostrzyczka, jeszcze mniejsza niż on. Od teraz będzie starszym bratem: mądrym i dużym.

Reksio. Reksiowa wiosna (9 min.) – Nadchodzi wiosna. Czas pozbyć się zimowej sierści, bo słońce grzeje coraz mocniej. Nie wystarczy jednak wyczesać i doprowadzić do ładu samego siebie, trzeba jeszcze posprzątać podwórko, pomóc ptakom zreperować ich budkę lęgową, zasiać trawę i kwiaty i – teraz naprawdę można cieszyć się wiosną!

Opowiadania z piaskownicy (odc. 7 i 8, 10 min.) – Seria krótkich historii z życia 5-letniego Tomka, oparta na motywach opowiadań Renaty Piątkowskiej.

Baśnie i bajki polskie. Dar Skarbnika (13 min.) – Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko w kopalni ciężko pracował górnik Maślok z synami Francikiem i Ecikiem. Ecik był pracowity, ale Francik najbardziej ze wszystkiego lubił leniuchować: a to zasypiał na stojąco, a to chował się po kątach, a to wyręczał młodszym bratem. Pewnego razu Sztygar ostrzegł go, że może w ten sposób przywołać Skarbnika – Mocarnego Ducha Kopalni, którego boją się wszyscy górnicy. I tak się też stało. Braciom ukazał się Skarbnik i niepodziewanie obdarował ich wielkim skarbem – pod warunkiem jednak, że Francik już nigdy w życiu nic nie będzie mógł robić. Francika na początku uszczęśliwił dar Skarbnika, jednak szybko okazało się, że w miarę nicnierobienia zaczął się coraz bardziej męczyć… Może jednak leniuchowanie wcale nie jest takie fajne? Na motywach bajki Gustawa Morcinka “O tym, jak górnik Maślok kramarzył ze Skarbnikiem”.

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Elfinki (Niemcy 2021, 78 min.) animowany | reż. Ute von Münchow-Pohl | kategoria wiek.: B.O. Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy).

Przez ponad 200 lat Elfinki żyły pod ziemią, ukrywając się przed ludźmi. Ale pewnego dnia elfinka Elfie, nie mogła już dłużej znieść ciasnoty i braku światła dziennego. Wraz z dwoma towarzyszami wyszła na powierzchnię ziemi w poszukiwaniu czegoś nowego. Tam spotka ich wiele zabawnych przygód oraz nawiążą przyjaźń z wyjątkową osobą – cukiernikiem Theo. To wszystko przypomni Elfinkom o ich prawdziwym celu w życiu: pomaganiu innym.

godz. 18 – Oficer i szpieg (Francja, Włochy 2019, 131 min.) biograficzny, dramat | reż. Roman Polański | obsada: Jean Dujardin, Louis Garrel, Gregory Gadebois, Emmanuelle Seigner. Bilety: 15 zł.

Nagrodzony w Wenecji Wielką Nagrodą Jury i prestiżową nagrodą FIPRESCI film Romana Polańskiego to epicka historia Alfreda Dreyfusa, na podstawie spreparowanych dowodów skazanego na dożywocie za zdradę ojczyzny. Na trop fałszerstwa wpada nowy szef wywiadu, którego odwaga i konsekwencja zmienią nie tylko los samego Dreyfusa, ale i bieg historii.

„Oficer i szpieg” to film o tym, jak jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń. Oryginalny tytuł filmu, „J’accuse”, to tytuł listu Emila Zoli do prezydenta Republiki Francuskiej, napisany w obronie Alfreda Dreyfusa, dotyczący również hańby antysemityzmu i potrzeby cywilnej kontroli nad armią. Dzisiaj, równie aktualny jak przed wiekiem, jest synonimem śmiałego wystąpienia przeciw niesprawiedliwości.

Nagrody
2019 – MFF, Wenecja:
– Srebrny Lew – Wielka nagroda Jury – Roman Polański
– Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) – Najlepszy film – Roman Polański
– Nagroda Specjalna – Nagroda Zielona Kropla (‘Green Drop’) – Roman Polański

2020 – Cezary:
– Najlepszy reżyser – Roman Polański
– Najlepsze kostiumy – Pascaline Chavanne
– Najlepszy scenariusz adaptowany – Robert Harris, Roman Polański

8 grudnia (środa)

godz. 18 – Jack Strong (Polska 2014, 122 min.) sensacyjny | reż. Władysław Pasikowski | obsada: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Patrick Wilson, Oleg Maslennikow, Mirosław Baka. Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy).

Film o Ryszardzie Kuklińskim – człowieku, który będąc w samym środku systemu podejmuje samotną batalię przeciw Sowietom. Dzięki swojej determinacji rozpoczyna wieloletnią współpracę z CIA. Odtąd życie jego i jego rodziny jest zagrożone, a jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do tragedii.

10 grudnia (piątek)

godz. 17:30 – Inni. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka – premiera trzech filmów dokumentalnych, portretów twórców z kręgu Art Brut. Wstęp wolny. Więcej na znalezienie.pl i turystykaplock.eu.

Filmy to portrety trzech twórców z Mazowsza; Włodzimierza Rosłona, Władysława Szymczyka i Wacława Rędzińskiego. Włodzimierz Rosłon, 68-letni artysta tworzy niezwykłe obrazy rysowane grubą kreską, mocnymi plamami. To portrety, anioły, zwierzęta, owady, diabły, sceny erotyczne, zespoły muzyczne. Jego pracę są w kilku publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, we Francji w Czechach.

Tytuł „Inni” nawiązuje do zorganizowanej w lipcu 1965 roku w warszawskiej „Zachęcie” wystawy, gdzie prezentowane były prace Zagajewskiego, Monsiela czy Nikifora. Komisarzem wystawy był prof. Aleksandra Jackowski – etnograf, redaktor czasopisma „Konteksty” i autor książki „Sztuka zwana naiwną”, który wprowadził do polskiej literatury tematu zjawisko art brut.

Twórcy art brut to zwykle ludzie bez wykształcenia artystycznego, którzy tworzą czerpiąc sami z siebie, z własnego wnętrza, a nie z zapożyczonych szablonów i wzorców sztuki klasycznej czy współczesnej. Zwykle pracują w ukryciu, ciszy i samotności, nie dla odbiorcy, nie dla uznania, tylko dla siebie. Dziś to zjawisko znane i dyskutowane w świecie. Co roku w Nowym Jorku i Paryżu odbywają się targi tej sztuki. W Polsce najbardziej znanymi artystami art brut są: Nikifor Krynicki, Edmund Monsiel czy Teofil Ociepka, już nieżyjący. Projekt ma na celu skierowanie zainteresowania na współczesnych twórców „brut”. Filmowe portrety to punkt wyjścia do opracowania programu edukacyjnego.

Film wyprodukowała Fundacja na rzecz Rozwoju Turystyki Ziemi Płockiej, przy wsparciu finansowym Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, im. Themersonów i Samorządu Województwa Mazowieckiego

11 grudnia (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka: Filmy i bajki dla najmłodszych (Polska 1980-2021, do 40 minut) kategoria wiekowa: bez ograniczeń. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Żubr pompik. Liście (7 min.) – Mały żubr o imieniu Pompik i jego młodsza siostra Polinka mieszkają z mamą i tatą w wielkim zielonym lesie. Ponieważ są jeszcze maluchami, powoli uczą się rozumieć świat, który ich otacza.

Pompik i Polinka dowiadują się, w jaki sposób rośliny i zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy.

Reksio. Reksio i koguty (8 min.) – Na podwórku Reksia zaczyna dziać się źle: niegrzeczny kogut rządzi wszystkimi, straszy i hałasuje. Żeby dać ptakowi po nosie, sprytny Reksio sprowadza z innego podwórka innego – większego – koguta. Cóż, kiedy lekarstwo okazuje się gorsze od choroby… Teraz trzeba zrobić wszystko, żeby pozbyć się intruza.

Opowiadania z piaskownicy (odc. 9 i 10, 10 min.) – Seria krótkich historii z życia 5-letniego Tomka, oparta na motywach opowiadań Renaty Piątkowskiej.

Baśnie i bajki polskie. Dwanaście miesięcy (13 min.) – Opowieść o sierotce Zuzi wysłanej przez złą macochę do lasu w środku zimy po fiołki i poziomki. Biednej dziewczynce z pomocą przychodzą bracia miesiące, którzy śpią pod wielkim drzewem w środku lasu. Zdumiona macocha ponownie wysyła Zuzię do lasu – tym razem każąc jej przynieść złoto. Gdy i tym razem dziewczynka wraca do domu z darem od dwunastu miesięcy, macocha postanawia wysłać do lasu swoją córkę Rózię – aby ta przyniosła jeszcze więcej złota… Na motywach baśni Janiny Porazińskiej “O dwunastu miesiącach”.

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Wyrolowani (Chiny, Kanada, USA 2021, 84 min.) animowany | reż. David Silverman | kategoria wiek.: B.O. Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy).

Ola i Olo od zawsze mają w życiu pod górkę i pod… dziurkę. Co z tego, że należą do uroczego gatunku Flumaków, którym zachwycił się sam Karol Darwin, skoro jest to gatunek na wylot zagrożony. Flumaki to takie okrągłe istoty z prześwitem w środku, co upodabnia je bardzo do donatów. Są zresztą nie mniej słodkie. Niestety los rzadko uśmiecha się do Oli i Ola, którzy nawet przez własnych ziomali uważani są za nieogarniętych i fajtłapowatych. Ale fortuna kołem się toczy! Tuż przed katastrofą, która na zawsze ma zmieść z powierzchni Ziemi całe plemię Flumaków, Ola i Olo wyruszają w podróż w czasie, dzięki której być może uda im się odwrócić bieg historii. Przyszłość, do której trafią okaże się jeszcze bardziej zakręcona niż ich ojczysty rok 1885, ale powrót do przeszłości to na razie mission impossible. W towarzystwie nieletniego dinozaura, szczeniaka Czarusia i kilku innych oryginałów, Ola i Olo muszą rzucić się w wir przygody, by odnaleźć zaginionego naukowca, który podobno wie jak to wszystko odkręcić.

godz. 18 – Wielka Sztuka za Rogiem: Gwiazdka z maestro André Rieu (Holandia 2020, 150 min.) premiera, widowisko muzyczne. Bilety: 25 zł (ulgowe), 30 zł (zwykłe).

Na tę premierę wszyscy długo czekaliśmy. Maestro nagrał to show podczas serii gwiazdkowych koncertów na żywo w 2019 roku i chciał je pokazać widzom kinowym na Gwiazdkę 2020 roku. Pandemia jednak pokrzyżowała te plany. Na szczęście jednak wróciliśmy do kin i w końcu możemy wspólnie obejrzeć tę długo wyczekiwaną premierę. A co Was czeka na wielkim ekranie?

André Rieu i jego urocza Orkiestra Johanna Straussa przygotowali dla Was przepełnione świąteczno-noworoczną atmosferą magiczne show. Maestro „wybudował” własny Pałac Zimowy w swoim rodzinnym Maastricht. Wśród 200 lśniących weneckich kandelabrów i żyrandoli z sopli lodu, wśród łyżwiarzy i zasypanego śniegiem zimowego krajobrazu rozebrzmią tradycyjne kolędy, romantyczne walce i inne nieśmiertelne bożonarodzeniowo-noworoczne przeboje. „Jingle Bells”, „O Holy Night”, „Oh Happy Day” czy „Mary’s Boy Child” to tylko niektóre hity, które usłyszymy w wykonaniu André, jego solistów i Orkiestry Johanna Straussa, ale także chóru gospel.

Sam André tak mówi o premierowym koncercie w kinach: „Boże Narodzenie i Nowy Rok to moja ulubiona pora roku. Nie ma nic lepszego niż spędzenie jej z przyjaciółmi, rodziną i fanami w moim rodzinnym mieście. Dlatego zapraszam moją kinową publiczność z całego świata w tę piękną podróż do świątecznej krainy czarów”.

15 grudnia (środa)

godz. 18 – Gorzka miłość (Finlandia, Polska, Szwecja 2020, 86 min.) dokumentalny | reż. Jerzy Śladkowski. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Rejs statkiem po Wołdze może być dobrą okazją do uleczenia złamanego serca, przeżycia płomiennego romansu czy naprawy szwankującego związku. Grupa Rosjanek i Rosjan, głównie w wieku zaawansowanym, odpoczywa od trudów codzienności, korzysta z wycieczkowych atrakcji i… romansuje na potęgę. Przed nami galeria postaci zwykłych i niezwykłych, często boleśnie doświadczonych, ale ciągle żyjących nadzieją. Kamera czułym okiem przygląda się ich wielkim i małym dramatom, kibicując bohaterom w znalezieniu prawdziwej miłości.

18 grudnia (sobota)
godz. 15 – Kino Maluszka: Filmy i bajki dla najmłodszych
(Polska 1969-2021, do 40 minut) kategoria wiekowa: bez ograniczeń. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z).

Żubr pompik. Dziki dzik (7 min.) – Polinka dowiaduje się, że najlepszą z dzikich rzeczy, które można robić, jest dzika zabawa. się, w jaki sposób rośliny i zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy.

Reksio. Reksio marzyciel (10 min.) – Reksio bawi się starym butem, ale marzą mu się inne, dorosłe zabawy: jazda na rolkach, na hulajnodze, ba, nawet na skuterze. Cóż, kiedy niewiele mu z tego wychodzi. Chyba jednak stary dziurawy but okaże się najlepszą zabawką dla psa…

Opowiadania z piaskownicy (odc. 11 i 12, 10 min.) – Seria krótkich historii z życia 5-letniego Tomka, oparta na motywach opowiadań Renaty Piątkowskiej.

Baśnie i bajki polskie. Kamień na dnie jeziora (13 min.) – Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… żył sobie pewien zły, chciwy i leniwy Dziedzic, zazdrosny o majątek Hrabiego, który ten zdobył ciężką pracą. Dziedzic bardzo chciał znaleźć sposób na szybkie pomnożenie majątku i od Wróżki dowiedział się, że na dnie jeziora obok jego domu znajduje się wielki skarb. Kazał natychmiast wypompować wodę z jeziora i wtedy jego oczom ukazał się ogromny głaz z napisem: “Jeśli masz dobre serce, zmiłuj się i obróć mnie”. Pewny, że pod spodem znajdzie skarb, kazał odwrócić kamień – a co pod nim znalazł? Napis: “Dziękuję, żeś mnie odwrócił, bo sobie bok odleżałem”… Opowieść o tym, że pazerność i chciwość może doprowadzić do śmieszności. Na motywach bajki Marii Krueger “Kamień pd Wolsztynem”.

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Uwolnić Mikołaja! (USA, Wielka Brytania 2014, 107 min.) familijny | reż. Christopher Smith | obsada: Jim Broadbent, Rafe Spall, Kit Connor, Ewen Bremner | kategoria wiek.: 7 lat. Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy).

Święty Mikołaj, który spowodował wypadek swoimi saniami, szuka pomocy u 9-letniego Toma i jego ojca , który niedawno wyszedł z więzienia i bardzo nie chce znowu pakować się w kłopoty. Jednak kiedy Mikołaj, próbując odbić z przytułku dla zwierząt swoje renifery, trafi za kratki, Tom zmusi tatę do interwencji. Wspólnie postarają się uwolnić Mikołaja i umożliwić mu powrót do Laponii. A nie będzie to łatwe zadanie…

godz. 18 – Klasyka Polskiego Kina: Brunet wieczorową porą (Polska 1976, 90 min.) komedia | reż. Stanisław Bareja | obsada: Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pokora, Wiesław Gołas, Bohdan Łazuka. Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy).

Komedia kryminalna. Słomianego wdowca Michała Romana odwiedza tajemnicza Cyganka. Kobieta przepowiada odnalezienie przez niego zguby, podaje numery totolotka, jakie padną w kolejnym losowaniu, a przede wszystkim ostrzega, że do drzwi Michała zapuka “brunet wieczorową porą”, co skończy się źle… Nazajutrz Michał – ku swojemu przerażeniu – przekonuje się o prawdziwości wróżby: odnajduje się zgubiony zegarek, zgadzają się liczby w totolotku, a do drzwi puka niejaki Krępak o ciemnych włosach…

Pierwszy wspólny film duetu scenarzystów Bareja-Tym. Znakomity pastisz kryminału, gdzie konwencje gatunkowe pozwalają – z dużym przymrużeniem oka – pokazać peerelowską rzeczywistość: arogancję urzędników, braki w zaopatrzeniu i wszechobecne kombinatorstwo.

21 grudnia (wtorek)

godz. 18 – KLUB FILMOWY: Helmut Newton. Piękno i bestia (USA 2020, 89 min.) dokumentalny | reż. Gero von Boehm. Bilety: 10 zł.

Geniusz fotografii? Wizjoner? A może zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, jeden z najbardziej prowokacyjnych fotografów XX wieku, autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Sposób, w jaki portretował kobiety, nadal prowokuje do pytania: traktował je podmiotowo czy przedmiotowo? Łączył sprzeczności: romantyzm z perwersją, fantazję z realizmem, modę i reklamę ze sztuką. Jego zdjęcia publikowały najważniejsze magazyny modowe, przede wszystkim „Vogue”, „Harper’s Bazaar”, ale również „Stern” czy „Playboy”.

Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki, między innymi Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini i Claudia Schiffer.

22 grudnia (środa)

godz. 18 – Wielka Sztuka za Rogiem: Gwiazdka z maestro André Rieu (Holandia 2020, 150 min.) premiera, widowisko muzyczne. Bilety: 25 zł (ulgowe), 30 zł (zwykłe). Miejsce: Kino za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10).

André Rieu i jego urocza Orkiestra Johanna Straussa przygotowali dla Was przepełnione świąteczno-noworoczną atmosferą magiczne show. Maestro „wybudował” własny Pałac Zimowy w swoim rodzinnym Maastricht. Wśród 200 lśniących weneckich kandelabrów i żyrandoli z sopli lodu, wśród łyżwiarzy i zasypanego śniegiem zimowego krajobrazu rozebrzmią tradycyjne kolędy, romantyczne walce i inne nieśmiertelne bożonarodzeniowo-noworoczne przeboje. „Jingle Bells”, „O Holy Night”, „Oh Happy Day” czy „Mary’s Boy Child” to tylko niektóre hity, które usłyszymy w wykonaniu André, jego solistów i Orkiestry Johanna Straussa, ale także chóru gospel.

.

29 grudnia (środa)

godz. 17 – Wielka Sztuka za Rogiem: Zemsta nietoperza (Austria 2021, 189 min.) operetka Johanna Straussa z Wiener Staatsoper | reż. Otto Schenk | w rolach głównych: Kurt Streit, Michaela Kaune, Alfred Šramek, Zoryana Kushpler, Rainer Trost, Markus Eiche, Daniela Fally | dyrygent: Franz Welser-Möst. Bilety: 25 zł (ulgowy), 30 zł (zwykły). Miejsce: Kino za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10).

Legendarna Opera Wiedeńska prezentuje klasyczne wykonanie jednej z najsłynniejszych operetek świata: „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa syna. Liczącą już kilkadziesiąt lat inscenizację tej legendarnej operetki (premiera w 1980 roku), którą z pietyzmem wyreżyserował dla Opery Wiedeńskiej Otto Schenk, zarejestrowano na potrzeby kin w 2012 roku, a wcześniej wielokrotnie i w różnych obsadach (m.in. z Editą Gruberovą) był pokazywany w austriackiej telewizji. Tym roztańczonym i rozśpiewanym spektaklem dyryguje tym razem Franz Welser-Möst, jeden z najwybitniejszych dyrygentów operowych i operetkowych świata, na co dzień współpracujący między innym z Festiwalem w Salzburgu. Spektakl Opery Wiedeńskiej, jak głoszą krytycy od 40 lat, jest wzorcem wystawienia operetki. Kinowych widzów czekają trzy godziny świetnej zabawy przy dźwiękach walców, polek, czardaszy, galopów i marszy, przepiękne dekoracje i kostiumy, zabawna intryga i szampański humor.

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search