Opowieści o podróżach po Laosie – już wkrótce w Domu Darmstadt

Czy wiecie jak smakują czerwone mrówki? Kiedy w Laos składa się ofiarę z byka? W jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście? Odpowiedzi na te pytania możecie poznać podczas nadchodzącego pokazu slajdów w ramach Klubu „Podróże” im. Tony’ego Halika. Spotkanie pt. „LAOS. Opowieść o Katu, Akha oraz Khmou” odbędzie się już 25 listopada o godz. 18 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8). Przewodnikiem naszej wyprawy będzie podróżnik Piotr Wnuk. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Pasjonat podróży – Piotr Wnuk zabierze nas w podróż po Laosie. Wysłuchamy opowieści o trzech wyjątkowych miejscach tj. Katu, Akha oraz Khmou. Nasz przewodnik podczas swoich wojaży przemieszczał się lokalnym transportem, autostopem, motorem, jak również rowerem. Wiele kilometrów przebył też piechotą.

Zobaczymy prawdziwe, codzienne życie animistycznych grup etnicznych zamieszkujących laotańskie wioski, w których autor pokazu slajdów pomieszkiwał. Dowiemy się, dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu, kiedy składa się ofiarę z byka, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście, a także jak smakują czerwone mrówki. Usłyszymy również o wspaniałej lao coffee z płaskowyżu Bolaven, a także dowiemy się jaki wpływ ma chińska dominacja ekonomiczna, na państwa znajdujące się w tym regionie świata. Będzie to barwna, słodko-gorzka opowieść.


Autor pokazu scharakteryzuje nam ludność Akha, zamieszkująca dystrykt Oudomxay oraz Muang Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Kobiety z tej grupy etnicznej mają najpiękniejsze i najbarwniejsze stroje w całym Laosie. Dowiemy się też, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę oraz dlaczego wkładają swoim zmarłym kawałek srebra do ust. Poruszymy również temat znaczenia bram i totemów, przy wjeździe i wyjeździe z wioski. Członkowie tej mniejszości etnicznej mocno wierzą w duchy i nie jest im łatwo porzucić tę tradycję.

Podczas pokazu slajdów posłuchamy opowieści o innych grupach etnicznych zamieszkujących Laos oraz o ich animistycznych wierzeniach. Dowiemy się o tym, że nazwa kraju pochodzi od… tykwy. Poznamy grupę, która nadal zajmuje się wytwarzaniem papieru czerpanego, która stosuje technikę batikową przy produkcji ubrań. Podsumujemy, którzy są najlepszymi kowalami, myśliwymi i jubilerami.

Piotr Wnuk jest pasjonatem podróży w stylu wagabundy. Przemierzającym świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Uwielbia schodzić z utartych szlaków. Szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe codzienne życie.

Już 25 listopada (czwartek) o godz. 18 spotkamy się podczas kolejnego pokazu slajdów w ramach Klubu „Podróże” im. Tony’ego Halika pt. „LAOS. Opowieść o Katu, Akha oraz Khmou”. Spotkanie odbędzie się w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8).  Komentarz: Piotr Wnuk. Wstęp wolny.

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search