XXVII Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku

Organizatorzy Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku zapraszają na trzy wyjątkowe koncerty, które będą tworzyć tegoroczną, już dwudziestą siódmą edycję. Każdego dnia będzie można usłyszeć artystów z najwyższej światowej półki, specjalizujących się w muzyce dawnej.

17-19 września | Katedra Płocka | początek wszystkich koncertów godz. 19:00

Pierwszy z koncertów należeć będzie do legendarnego zespołu wokalnego Gothic Voices. Brytyjczycy mają na swoim koncie prestiżową nagrodę magazynu Grammophone, a ich płyta z utworami św. Hildegardy z Bingen należy do najlepiej sprzedających się płyt z muzyką klasyczną na świecie. Głównym tematem płockiego koncertu Gothic Voices będzie ekscytująca i barwna podróż po muzyce średniowiecza, przedstawiająca kult Maryi – Matki Jezusa Chrystusa.

Drugi koncert zaprezentuje największe odkrycie w historii badań nad polską kulturą od przeszło 100 lat. To „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” – należąca do najstarszych zabytków polskiej kultury. Za ten poruszający i intensywny emocjonalnie koncert odpowiadać będą polskie gwiazdy: Jan Frycz – jeden z naszych najwybitniejszych aktorów teatralnych i filmowych, Adam Strug – śpiewak i instrumentalista oraz Monodia Polska – zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie. Monodia przełamuje formułę koncertową. Często rezygnuje ze sceny i nagłośnienia na rzecz niestandardowych przestrzeni z naturalną akustyką.

Festiwal zamknie mistrzowski koncert Marcela Pérèsa. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w nurcie muzyki dawnej i szerzej – muzyki klasycznej. Należy on do grona największych specjalistów w dziedzinie muzyki średniowiecznej. W roku 1982 założył i do dziś prowadzi Ensemble Organum, z którym dokonał szeregu odkrywczych nagrań. W Płocku Marcel Pérès zaprezentuje koncert organowy z repertuarem pochodzącym z XV-wiecznego Kodeksu z Faenzy – pierwszego zbioru muzyki na instrumenty klawiszowe w historii.

Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań, w katedrze płockiej słychać między innymi muzykę kościołów wschodnich.

Pierwszy Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbył się w Płocku w 1994 roku. Od tamtej pory płocczanie każdego roku mogą uczestniczyć w mistycznych koncertach, wysłuchując kompozycji sięgających często wczesnego średniowiecza. Kolejne edycje festiwalu zdołały zgromadzić liczną i wierną publiczność.

W ciągu minionych lat, w murach katedry płockiej gościliśmy najwybitniejszych wykonawców tego rodzaju muzyki, w tym zespół Bornus Consort z Tomaszem Stańką, Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, Trio Mediaeval, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua z Hiszpanii, Ensemble Nu:n z Niemiec, zespół Drevo z Ukrainy, Marcela Pérèsa i jego Ensemble Organum z Francji, La Reverdie z Włoch czy The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii.

Organizatorami festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Wstęp bezpłatny.

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search