T/aboret koncert, LiterAkcje z Robertem Puckiem | POKiS zaprasza na ZIELONY naPowietrzACZ Kultury

W ostatni weekend lipca (31 lipca – 1 sierpnia) zapraszamy na kolejną edycję plenerowych spotkań z kulturą. Tym razem podwórko POKiS zamieni się w ZIELONĄ strefę kulturalnej, ekologicznej zabawy. Do współpracy zaprosiliśmy płockie instytucje kultury oraz naszych partnerów, aby wspólnie pokazać Wam jak ekologicznie spędzać czas i przy okazji dobrze się bawić. Co w programie?

Plenerowy cykl pod hasłem „NapowietrzACZ Kultury” to nasz sposób na dostarczenie mieszkańcom Płocka kulturalnych wrażeń na świeżym powietrzu. To koncerty, spotkania, pokazy filmowe, warsztaty oraz wiele innych. Podczas tej edycji szykujcie się na sobotni, spokojny chillout, wypełniony smakami zielonej kuchni oraz muzyką pachnącą drzewem, odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta. Niedzielę spędzimy rodzinnie, kreatywnie i aktywnie. W programie zaplanowano różne warsztaty edukacyjne oraz artystyczne. Zadbamy także o waszą aktywność fizyczną. Znajdzie się coś i dla ciała i dla duszy. O tym powiemy Wam już wkrótce, dlatego uważnie sledźcie nasz profil.

Sobotni naPowietrzACZ zapowiada się jako spokojne popołudnie z piękną, refleksyjną muzyką i fascynującymi opowieściami o świecie przyrody. W programie, m.in.: „zielone” LiterAkcje, czyli spotkanie z niezwykłym pisarzem-outsiderem, który z równą ciekawością i wzruszeniem, pochyla się nad „niezwykłą pajęczyną” tak jak nad zwykłym człowiekiem. Robert Pucek to autor takich książek jak „Pająki Pana Roberta” czy „Sennik Ciem i Motyli”. W rozmowie z pisarzem postaramy się dowiedzieć skąd się bierze jego fascynacja pająkami, motylami i innymi małymi zwierzętami oraz dokąd ona prowadzi?

Po tej rozmowie zaprosimy Was na „Zielnik pełen czułości” – pierwszy w Płocku koncert połączony z pradawną sztuką opowieści. Na scenie naPowietrzaACZa wystąpi zespół t/Aboret, który stara się łączyć tradycję polskiej muzyki ludowej z jazzową harmonią, bliskowschodnie rytmy z klasyczną wrażliwością. Koncert przeplatany będzie zielonymi opowieściami Joanny Sarneckiej i Anny Woźniak – opowiadaczek z grupy „Opowieści z walizki”.

Całość dopełnią warsztaty ecoprintingu, czyli nauki naturalnego barwienia i odbijania roślin na tkaninie. Chętni, pod okiem animatorów– Anny Ludwickiej i Roberta Grylaka, będą mogli zrobić sobie lub komuś oryginalne ubrania, szale, chusty zadrukowane liśćmi. Nie zabraknie też świetnej wegańskiej kuchni mistrzyni Agaty Stefańskiej.

W niedzielę, we współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami i firmami zaplanowaliśmy dla Was szereg różnych warsztatów edukacyjnych i innych atrakcji.

Niedzielny naPowietrzACZ zaczniemy od chwili wyciszenia – relaksu dla ciała i duszy. Zapraszamy Was serdecznie na spotkanie z oddechem i ze swoim wnętrzem na zewnątrz – podczas warsztatów Oddechu Na Powietrzu. Będziemy poruszać się w obszarze coachingu oddechem i pracy z ciałem. Zajęcia ze świadomego oddechu poprowadzi dla Was Ludmiła Dobraniecka – coach, coach oddechem oraz terapeutka-andragog ze Studia Psychoterapii i coachingu L&A – w Płocku. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem mailowym promocja@pokis.pl.

Następnie instruktorzy z Pracowni Działań Twórczych „Kolor i Forma” poprowadzą warsztaty kreatywne, w trakcie których wykonacie swoje własne pudełka na drobiazgi. Tym razem będziemy inspirować się kolorami ziemi i wykonamy je w ekologicznym stylu. Wasze pomysły w połączeniu z różnorodnymi materiałami plastycznymi sprawią, że najmłodsi z ochotą schowają tam najcenniejsze skarby.

W tym samym czasie razem z PGO przygotujecie unikatową ekologiczną torbę na zakupy czy papierową maskę. Będziecie mieli okazję posadzić sadzonki lawendy, bratków i bazylii lub zabrać je do domu. Dzięki uprzejmości PGO na terenie naPowietrzACZa będziecie mogli zutylizować zużyte baterie, korzystając ze specjalnego pojemnika na odpady. Pracownicy, którzy poprowadzą warsztaty – specjalnie dla Was zabiorą ze sobą drobne upominki dla wszystkich uczestników.

Czy wiecie co to kartki pop-up czy taumatropy? W trakcie niedzielnego spotkania w godz. 12-18 Grupa kreatywna Tu mi wolno stworzy Wam okazję, żebyście mogli sami wykonać własne zabawki optyczne pochodzące z XIX wieku, których rozwój doprowadził do powstania współczesnego filmu. Podczas warsztatów plastycznych również sprawdzimy wspólnie czy potrafimy „ożywić” papier i stworzyć niezwykłe kartki.

Oprócz warsztatów kreatywnych, w tym samym czasie na terenie POKiS wasze pociechy będą miały okazję przenieść się do lat 90’, kiedy na podwórku królowała kreda, guma i skakanki. Razem z instruktorką z Galerii Dzieci i Młodzieży pokażemy dzieciom, jak spędzaliśmy czas, kiedy nie było jeszcze smartfonów. Najodważniejsi  śmiałkowie będą mogli wspiąć się na 8 metrową ściankę wspinaczkową dzięki współpracy z instruktorami ze Szkółki Wspinania – Gryzzli.

Najmłodszych z pewnością zainteresuje śmieciarka i autobus KM, które na kilka godzin zaparkują na pokisowym podwórku. Komunikacja Miejska wraz z projektem Akademia Młodego Pasażera przygotuje kącik poświęcony naszym najmłodszym pasażerom. „Zgodnie z zasadą „czym skorupka za młodu nasiąknie..” postanowiliśmy skierować swój program do dzieci i włączyć się w edukację młodych pasażerów w zakresie korzystania ze środków transportu publicznego. Celem zamieszczanych przez nas materiałów jest kształtowanie pozytywnego zachowania i przekazanie zasad bezpiecznego podróżowania autobusem. Poprzez swoje działania chcemy skłonić przyszłych pasażerów do korzystania ze środków transportu publicznego jako szybkiej i przyjaznej środowisku alternatywy dla samochodu osobowego”- mówi Kinga Wochowska z KM. Dodatkowo z pomocą pracowników Komunikacji Miejskiej, płocczanie będą mogli założyć PłocKartę – kartę mieszkańca Płocka z dostępem do wielu zniżek i korzyści. Z kolei PRE Zero postawi smieciarkę i pokaże jak segregować odpady.

Program uzupełnią konkursy z nagrodami oraz muzyka serwowana przez DJa Aka One.

MIEJSCE:

Podwórko POKiS (ul. Jakubowskiego 10)

Sobota (31 lipca)
16:00 – Roślinne motywy – ecoprinting, czyli warsztaty (dla chętnych) naturalnego barwienia i odbijania roślin na tkaninie
16:30 – Eko Targ / Wegańska kuchnia Agaty Stefańskiej
17:00 – ZIELONE LiterAkcje z Robertem Puckiem
18:30 – ZIELNIK PEŁEN CZUŁOŚCI – koncert przeplatany opowieściami
18:30 – Opowieści z walizki – Anny Woźniak i Joanny Sarneckiej | cz. 1
19:00 – koncert zespołu T/Aboret
ok. 20:00 – Opowieści z walizki – Anny Woźniak i Joanny Sarneckiej | cz. 2

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:
12:00 – ZAROŚLA- finał warsztatów sztuki opowieści słowem, wizją i dźwiękiem, w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura
realizowanego wspólnie przez animatorki i edukatorki z MDK i POKiS, im. Themersonów
miejsce: Ogródek Jordanowski MDK

Niedziela (1 sierpnia)
11.30 – Oddech Na Powietrzu z Ludmiłą Dobraniecką

12:00-18:00
– warsztaty plastyczne z Kolor i Forma
warsztaty kreatywne z Tu mi wolno – grupa kreatywna
warsztaty z PGO
kredowe podwórko z Galerią Sztuki Dzieci i Młodzieży
Stanowiska Komunikacji Miejskiej oraz PRE Zero
ścianka wspinaczkowa Szkółki Wspinania Gryzzli
oprawa muzyczna DJ AKA ONE

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorami wydarzenia są Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Miasto Płock. Współorganizatorem naszego wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem naPowietrzACZa Kultury jest Rynex sp. z o.o. Partnerami medialnymi są Radio Eska Płock, Tygodnik Płocki, Radiomixx.pl, Radio Płock FM oraz Dziennik Płocki.

Zapraszamy Was na wspólny eko weekend przy Jakubowskiego 10.

 

 

 

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search