Spóźniony jubileusz ZPiT Wisła

W ubiegłym roku Zespół Pieśni i Tańca skończył 25 lat. Z powodu pandemii świętowanie urodzin musi poczekać do września 2021.

Jesienią 1995 r. dzięki przychylności władz Płocka i dyrekcji Domu Kultury w Płocku (obecnie Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów) powstał  Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”.

Czas na tworzenie w Płocku nowego zespołu ludowego był trudny. Po epoce PRL-u, w której folklor był uznawany za jedną z podstawowych form reklamy i promocji systemu, przekonanie ówczesnych radnych, że warto postawić na sztukę ludową, było trudne.

Lody pękły w grudniu 1995 roku. Młodziutki, bo zaledwie czteromiesięczny, zespół „Wisła” brawurowo zaśpiewał wtedy kolędy na uroczystej, świątecznej sesji Rady Miasta Płocka.  Radni i Zarząd Miasta Płocka z Prezydentem Dariuszem Krajowskim-Kukiel zauważyli „ten błysk” w oczach młodych artystów wywodzących się płockich szkół ponadpodstawowych.

Pierwszy skład kadry zespołu stanowili:  Beata Kamińska – nauczycielka śpiewu, Małgorzata Onyszko –  instruktorka tańca, Aleksandra Sieklucka- garderobiana, Jerzy Cichocki – akompaniator, Grzegorz Goleniewski – szef kapeli, Piotr Onyszko- kierownik zespołu.

Od początku istnienia celem działalności „Wisły” jest wychowanie młodych ludzi poprzez naukę tańca, śpiewu i współdziałania w grupie. Wspólna ciężka praca nad programem artystycznym hartuje charakter i przygotowuje do dorosłego życia. W zespole od początku obowiązują niezmienne do dziś zasady, podejmujemy wspólny cel, wspólnie dążymy do jego jak najlepszej realizacji, wspólnie jesteśmy za tą realizację odpowiedzialni, nie spoczniemy, aż skończymy dzieło.

Ważne dla dzisiejszego wizerunku artystycznego „Wisły” były decyzje z wiosny 1996 roku o zapraszaniu do współpracy w tworzeniu programu artystycznego najlepszych z najlepszych. Twórcami znakomitej większości wiślanego repertuaru są: choreograf  Jan Łosakiewicz i muzyk – kompozytor Witold Jarosiński.

Potem sprawy organizacyjne i artystyczne potoczyły się błyskawicznie. Zespół dużo ćwiczył, przybywało programów artystycznych, było wiele koncertów. Za tym wszystkim poszły nagrody i zaszczyty. Te najważniejsze to:

Udział w obchodach milenijnych w Walt Disney World na Florydzie (2000 r.)

Nagroda międzynarodowego jury na 40 Tygodniu Kultury Beskidzkiej (2003 r.)

Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF (2004 r.)

Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF (2009 r.)

Nagroda Prezydenta Miasta Płocka w dziedzinie Kultury (2006 r.)

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego w dziedzinie Kultury (2009 r.)

Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka dla kierownika zespołu Piotra Onyszko  za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2015 r.)

Medal „Laude Probus” przyznany przez Prezydenta Miasta Płock  za  wszystkie działania artystyczne ukazujące piękno tradycji i kultury narodowej oraz promocję Płocka w kraju i zagranicą nadany (2015 r.)

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego (2016 r.)

Współpraca artystyczna z Płocką Orkiestrą Symfoniczną

Współpraca artystyczna z Teatrem Dramatycznym w Płocku.

Obecny skład kadry zespołu stanowią: Beata Kamińska – nauczycielka śpiewu, Małgorzata Onyszko –  instruktorka tańca, Adrianna Rutkowska –  instruktorka tańca, Agnieszka Sieklucka – garderobiana, Antoni Mikołajewski – akompaniator, Dawid Mirecki – akompaniator, Piotr Kelm – szef kapeli, Piotr Onyszko – kierownik zespołu. Współpracują z nimi: Daria Mesjasz, Adam Gradowski, Grzegorz Onyszko.

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search