Galeria jednego obrazu

W Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów uruchomiliśmy właśnie Galerię Jednego Obrazu. W tym miejscu będziemy prezentować wybraną pracę jednego artysty, pochodzącego lub związanego z Płockiem. 

Pomysłodawcą tego projektu jest Piotr Krawczyk – członek Polskiego Związku Artystów Malarzy i Grafików, który na co dzień dba o archiwum plastyczne POKiS. Jego znajomość płockiego środowiska artystycznego pozwala nam zapewnić Państwa, że nie będzie tu nudno. Systematycznie pokazywać będziemy kolejne prace.

Przyszedł czas na pojawienie się nowej ekspozycji w Galerii Jednego Obrazu. Mamy przyjemność zaprezentować dzieło w wykonaniu Doroty Goleniewskiej – Szelągowskiej. Artystka posługuje się różnymi technikami, najczęściej olejem na płótnie, czasem akwarelą i i pastelami. Najczęściej maluje w plenerze, to wyzwala w niej największe emocje.

Przyszła pora na zmianę ekspozycji w Galerii Jednego Obrazu. Tym razem prezentujemy dzieło Alojzego Balcerzaka. Jego twórczość malarska przesycona jest silnymi związkami z naturą.

Z końcem maja nastąpiła zmiana ekspozycji w POKiSowej Galerii Jednego Obrazu. Tym razem prezentujemy obraz Zygmunta Szczepankowskiego. Artysty, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Choć autor nie nadał swojej pracy żadnego tytułu, nazwaliśmy go „Dziewczyny z plaży”. Ekspresyjnie namalowana scena pokazuje jak wiele emocji drzemało w spokojnym na co dzień artyście. Zapraszamy do oglądania.

Przedstawiamy kolejne dzieło, które aktualnie tworzy naszą Galerię Jednego Obrazu. Ponownie jest to Śląska wizja Jana Bembenisty oprawiona w klasyczną, starą ramę okienną. Obraz pochodzi z 2003 roku. Artysta upodobał sobie rozpadające się mury, bramy i mroczne podwórka, czego następstwem jest dzieło o nazwie „Miejsce po kapliczce”. W obrazie występuje charakterystyczna dla malarstwa Bembenisty cegła. Zapatrzył się on w jej fakturę, kolorystykę, prosty kształt, niepowtarzalne gabaryty i nasycenie barw, które każda z niej ma inne.

Prezentujemy obraz autorstwa Jana Bembenisty – Dwie wieże. Artysta urodził się w 1962 roku w Płocku. W latach 1993 – 2010 mieszkał na Śląsku w Chorzowie. Obecnie tworzy i mieszka w Płocku. Głównym tematem jego prac jest śląska architektura, a swoje dzieła artysta oprawia w stare ramy okienne, które sam odnawia i do których dobiera odpowiednie blejtramy. To nadaje im klimat śląskiej rzeczywistości.

Jako pierwszy prezentowaliśmy „Free Jazz Quartet” autorstwa Ryszarda Koska, który zaczynał jako saksofonista, jednak to malując świat poznał go jako artystę. Wszystkie jego dzieła są zorientowane egocentrycznie – dzieła powstają wyłącznie z pobudek wewnętrznych i są przejawem głębokich przeżyć autora.

0

Start typing and press Enter to search