Pierwszy naPowietrzACZ kultury już za nami!

W miniony weekend odbył się pierwszy naPowietrzACZ kultury. Od spotkań  z autorem, przez warsztaty dla dzieci i koncerty, po kino pod chmurką. Na terenie naszego boiska, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa gościliśmy spragnionych kulturalnych wrażeń ludzi, którzy w końcu mieli okazję, aby wyjść z domu i napowietrzyć się kulturą. NaPowietrzACZ powstał dla ludzi, którym jak powietrza brakuje wspólnie przeżywanych kulturalnych doznań. Przestrzeń wydarzeń kulturalnych zaaranżowana tak, by dobrą muzykę, artystów lub film mieć na wyciągnięcie ręki, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Sobotę zaczęliśmy z wysokiego „C”. Odbyła się pierwsza LiterAkcja z Rafałem Kowalskim, autorem książki „Reszta Ciała”. Książki, która jest odpowiedzią na pytanie, jak potoczyły się losy żydowskich rodzin wywodzących się z Płocka. Była ciekawa, długa rozmowa prowadzona przez Radosława Łabarzewskiego, były autografy, ciepłe słowa i rozmowy w kuluarach. Chwilę po zakończeniu spotkania na naszej mobilnej scenie, pojawił się pierwszy z występujących tego wieczoru zespołów – Brodacze live act. Syntezatory, gitary i wokale zrobiły swoje, po chwili czuć było dobry klimat, rodem z najbardziej rozpoznawalnego w okolicy festiwalu muzyki elektronicznej. Zaraz po Brodaczach na scenie pojawiły się gwiazdy wieczoru – Zespół KAMP! Ten koncert był tak dobry, że wśród publiczności widać było nawet panów, którzy dopiero swój występ skończyli. To, że brakowało takich koncertów widać było nie tylko po publiczności, ale także po artystach. Oba zespoły grały jak natchnione, bardzo chętnie wracały także na bis! Niestety, jeden z bisów zawsze musi być tym ostatnim, jednak nie dało się tego odczuć, bo oto przygotowane było już kino pod chmurką. Pierwszym z wyświetlanych filmów była „Gorączka Sobotniej Nocy” – rewelacyjny film z rewelacyjnym Johnem Travoltą. Publiczności nie przeszkadzały nawet próbujące uprzykrzyć życie komary. Dzięki dobrej, ciepłej pogodzie, większość z nich dotrwała do drugiego filmu – „Priscilla Królowa Pustyni”.

Niedziela była dniem dla rodziny. Zaczęło się już o godzinie 10:00 od Targu Śniadaniowego, który razem z nami organizowała restauracja Wieża Ciśnień. Oprócz znanych w Płocku restauracji pojawiły się naturalne miody, przetwory, sery i warzywa z lokalnych wytwórni i upraw. Dzięki temu dzieci i rodzice mogli zapoznać się ze smakami, których nie ma w żadnym markecie. Bezpośrednio po śniadaniu wyświetlane były dla dzieci najlepsze polskie animacje w bloku nazwanym „Teraz Dzieci Mają Głos!”. W namiocie kultury o 12:30 rozpoczęły się także warsztaty plastyczne, podczas których powstały zaklęte w szkle kolaże, a także własnoręcznie ozdabiane workoplecaki, które na pewno przydadzą się na letnie wyprawy. Poza warsztatami, było też coś dla fanów ruchu – Taniec w kręgu, do którego dołączyli nawet seniorzy. Integracja wielu pokoleń – to efekt, który cieszy najbardziej. Do końca dnia towarzyszyła nam także grupa JoArt Show, która przygotowała animacje i warsztaty cyrkowe. Było naprawdę dużo atrakcji. Na kolejny naPowietrzACZ zapraszamy już za dwa tygodnie – 18 i 19 lipca.

Pierwsze wspólne spotkanie z kulturą po tak długim czasie było naprawdę niesamowitym przeżyciem. Do tej pory kultura serwowana na wynos, też miała swój urok, jednak ekran monitora nigdy nie zastąpi spotkania z ludźmi. Pamiętajcie, że naPowietrzACZ odbywał się będzie przez całe wakacje, co dwa tygodnie, a już 18 i 19 lipca, czeka Was weekend w stylu francuskim! Obserwujcie nasze media społecznościowe oraz www.pokis.pl.

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search