Filmowy Płock 3, czyli zabawa pod powierzchnią

3 sezon Filmowego Płocka otwieramy tytułami, o których w ostatnim roku było głośno. Pierwszy – „Pod powierzchnią” – to serial telewizji TVN, trzymająca w napięciu historia rodzinna, w której nic nie jest tym czym się wydaje. Drugi to „Zabawa zabawa” Kingi Dębskiej – trzy przeplatające się historie kobiet, mających problem z alkoholem. Zapraszamy!

Od początku założyliśmy, że wszystkie sceny na ulicach, parkach, nad rzeką, sceny przejazdów samochodowych realizujemy w Płocku. Sceny na rynku, w zoo czy na moście z wiadomych względów mogliśmy i chcieliśmy zrobić tylko w Płocku. Zdecydowaliśmy się również niektóre wnętrza zagrać w Płocku (…). Chcieliśmy zachować realizm, aby mieszkaniec Płocka oglądając nasz serial nie miał poczucia „ściemy”. Tak więc o wyborze obiektów najczęściej decydowała jego „płockość”. – wspominają producentka Karolina Izert i Tomasz Parnowski – kierownik produkcji serialu „Pod Powierzchnią”. Serial to w skrócie opowieść o czwórce bohaterów, z których każdy zmaga się ze swoimi problemami, lękami czy słabością.

Bartek (Bartłomiej Topa) jest dyrektorem szanowanego liceum w Płocku i wspólnie z Martą (Magdalena Boczarska), nauczycielką języka polskiego, tworzą pozornie kochające się małżeństwo. Traumatyczne przejścia powodują, że para przeżywa poważny kryzys. Czy uda im się uratować swój związek przed rozpadem? Maciek (Łukasz Simlat) jest ojcem Oli (Maria Kowalska), która po latach rozłąki wraca pod jego opiekę. Czy będzie w stanie odbudować więź ze zbuntowaną nastolatką, która obwinia go o rozpad rodziny? Pod koniec wakacji ścieżki głównych bohaterów skrzyżują się, łącząc ich ze sobą już na zawsze.

POD POWIERZCHNIA SEZON 2 odc 2, Magda Boczarska, fot. Robert Palka

Okres zdjęciowy 1 sezonu trwał od lipca do października 2018 roku, kolejny sezon kręcony był już na przełomie 2018/2019. Zdjęcia realizowane były na płockich ulicach (m.in. Synagogalna, Plac 13 Straconych, Stary Rynek, aleja Kobylińskiego), na bulwarach wiślanych, w Zajeździe Rybaki, w Szpitalu św. Trójcy czy w świątyni Mariawitów.  I to w tym ostatnim miejscu organizujemy pokaz plenerowych ostatniego odcinka 1 sezonu i pierwszego odcinka 2 sezonu serialu.

Na ten pokaz zapraszamy 26 sierpnia 2019 o godz. 21 (ogród u Mariawitów). WSTĘP WOLNY.

Kiedy w grudniu 2017 roku Kinga Dębska była w Kinie za Rogiem w Płocku zapowiedziała, że pracuje nad filmem o kobietach mających problem z alkoholem. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że częściowo zrealizuje go w Płocku. Stąd można wyciągnąć wniosek, że tamta, krótka wizyta w naszym mieście nie był bez znaczenia.

„Zabawa zabawa” to trzy przeplatające się historie kobiet, mających problem z alkoholem. Dorota (Agata Kulesza) jest doskonałym prokuratorem. Zasłaniając się immunitetem, stara się unikać odpowiedzialności za wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Mąż (Marcin Dorociński), znany polityk, pomaga jej zachować problem w tajemnicy i wyciąga ją z rozmaitych tarapatów, ale powoli traci cierpliwość. Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, a ponieważ świetnie się uczy i ma super pracę, nikt z tego powodu nie robi jej wyrzutów. W pewnym momencie dziewczyna traci grunt pod nogami, kiedy na zerwanym filmie dochodzi do tragedii.

Z kolei szanowana chirurg dziecięcy Teresa (Dorota Kolak) przez picie straciła rodzinę, została jej tylko praca w szpitalu, w którym jest ordynatorem. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy będąc pod wpływem alkoholu przychodzi na dyżur. Na początku filmu Teresa przyjeżdża do płockiego teatru odebrać prestiżową nagrodę. Wieczór spędza w Hotelu Starzyński i pubie Lisia Jama.

Marian Dziędziel i Dorota Kolak, fot. Andrzej Wojciechowski

Film miał nominację do gdyńskich Złotych Lwów, a na krakowskim festiwalu OFF CAMERA specjalne wyróżnienie aktorskie otrzymały Dorota Kolak, Agata Kulesza i Maria Dębska, zaś Kinga Dębska zdobył nagrodę publiczności. Film święcił triumfy również na festiwalu Prowincjonalia we Wrześni (najlepszy film fabularny) i Pyszadło w Mogilnie (Grand Prix).

Spotkanie z Kingą Dębską w Kinie za Rogiem w Płocku zaplanowaliśmy na 28 września 2019, o godz. 17. Wtedy też pokażemy jej ostatni film „Zabawa zabawa”. Bezpłatne zaproszenia będą dostępne od 27 sierpnia w Kinie za Rogiem w Płocku. Część rozdamy już 26 sierpnia na pokazie plenerowym u Mariawitów. Zapraszamy.

_______________________________

FILMOWY PŁOCK 3
_______________________________

Od trzech lat opowiadamy o filmach, które powstały w Płocku na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Są wśród nich fabuły i dokumenty, takich twórców jak: M. Kaniewska, K. Kieślowski, J. Skolimowski, J. Morgenstern czy H. Kluba. Są wśród nich dzieła wybitne, dzieła kultowe, są i te, o których szybko zapomniano z różnych przyczyn. Od dwóch lat przypominamy je podczas pokazów kinowych i plenerowych. Oprowadzamy po miejscach, w których powstawały. Opowiadamy jak powstawały, jak wyglądał wtedy Płock, jakimi wydarzeniami żyła wtedy Polska, z czym mierzyli się twórcy filmowy w PRL, jak zmieniało się nasze miasto?

Pierwszy sezon FILMOWEGO PŁOCKA trwał od września do grudnia 2017 roku. W tym czasie zorganizowaliśmy 6 pokazów specjalnych filmów „z Płockiem w tle” oraz spacer turystyczny po miejscach, w których te filmy powstawały. Wydaliśmy też 40-stronicowy przewodnik po FILMOWYM PŁOCKU. W czerwcu 2018 rozpoczęliśmy drugi sezon, na który złożyły się 2 pokazy plenerowe i 6 pokazów w kinie. Powstał też filmowy mural.

Z czasem doszliśmy do wniosku, że nasze opowieści układają się w większą całość. Z jednej strony, to opowieść o zmaganiach twórców filmowych, opowieść o tym czym był PRL, w jaki sposób twórcy doświadczali jego opresyjności i czy „walka” z systemem zawsze była skazana na porażkę?

19.09.2018 Plock . Hotel Starzynski – bryfing prasowy . Aktorzy i realizatorzy serialu, fot. Tomasz Niesluchowski

Z drugiej strony, oprowadzając po „filmowych lokacjach” dotarło do nas, że wiele z nich wygląda zupełnie inaczej, że wielu budynku już nie ma, inne się zmieniły, powstało nowe, a niektóre – takie jak dawny budynek Domu Turysty – są też świadkiem czasów i przykładem ciekawej architektury, która była realizowana po wojnie w Płocku. Nasze spacery stały się również opowieścią o historii miasta, które przeżyło niezwykle intensywną zmianę, spowodowaną budową kombinatu petrochemicznego.

To jedna z największych zmian w historii naszego miasta, która wpłynęła zarówno na jego architekturę, kształt i strukturę społeczną. Nie zawsze zmiany te były pozytywne, ale nie da się zrozumieć dzisiejszego miasta bez zrozumienie tego czym było podjęcie, przez władze centralne, decyzji o budowie MZRiP. Decyzja ta wpłynęła również na „atrakcyjność” miasta dla X muzy.

W pierwszym 20-leciu wolnej Polski ekipy filmowe niezbyt chętnie zaglądały na Tumskie Wzgórze. Zmianę wniósł, nieistniejący już festiwal zawodów filmowych Cinemagic, osbywający się w Płocku w latach 2006-2009, choć dopiero druga dekada nowego stulecia przyniosła do miasta produkcje ciekawe i oczekwiane przez widzów. W ostatnim czasie telewizja TVN to tu osadziła fabułę serialu „Pod powierzchnią”, do Płocka wpadł Ojciec Mateusz, a Kinga Dębska zdecydowała się na realizacje kilku dni zdjęciowych w dekoracjach naszego miasta w swoim ostatnim filmie „Zabawa, zabawa”.

Wszystko to oznacza, że Płock nadal kusi X muzę i bardzo dobrze, bo „Filmowy Płock” trwa i ma trzecią edycję. Zapraszamy.

Organizatorzy

Organizatorem Filmowego Płocka 3 jest Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, współorganizatorem – Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerami: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Kino za Rogiem w Płocku.

0

Start typing and press Enter to search