Płockie Żeglarskie Spotkania Filmowe w Kinie za Rogiem

Filmowe notacje i dokumenty, pasjonujące filmy fabularne w gwiazdorskiej obsadzie oraz fascynujący goście i jeden klucz: żeglarstwo. Zapraszamy na Płockie Żeglarskie Spotkania Filmowe.  Już po raz drugi, z inicjatywy Płockiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Kino za Rogiem w Płocku organizuje przegląd filmów skierowany do fanów wiatru i wody. Przegląd organizujemy tuż przed rozpoczęciem kolejnego sezonu żeglarskiego, w dn. 23 – 24 marca 2019. Zapraszamy żeglarzy z Płocka i okolic, sympatyków oraz tych, którzy chcieliby rozwinąć nową pasję.

Płock to miasto o długich tradycjach żeglarskich i ogromnym potencjale. To właśnie tu ma początek Zalew Włocławski, czyli rozlewisko Wisły na odcinku ponad 50 km i średniej szerokości ponad 1 km. W naszym mieście i w okolicy działa prężnie kilka klubów żeglarskich. Ich członkowie żeglują co roku, nie tylko po Wiśle, ale biorą również udział w regatach w całym kraju jak również chętnie wyruszają w rejsy po morzach i oceanach.

W tym roku program Przeglądu jest znacznie bogatszy od pierwszej edycji. Dzięki uprzejmości Pomorskiego Związku Żeglarskiego zapraszamy na dokumenty ukazujące w skrócie historię polskiego żeglarstwa 100 lat polskiego żeglarstwa oraz filmy z cyklu „Żeglarze niepodległości” prezentujące sylwetki najsłynniejszych polskich żeglarzy.

Dzięki współpracy z JachtFilmem zabierzemy was w rejs z czarnoskórymi uczniami Greig City Academy (państwowa szkoła w północnym Londynie), którzy dzięki unikalnemu programowi wychowawczemu stawiają swoje pierwsze kroki w żeglarstwie („Żeglarze z bloków” w reż. Hannah Berryman). Będziemy świadkami przygotowań do mistrzostw świata w Japonii w 2013 roku. Niezwykłość tego przedsięwzięcia polega na tym, że – pokazani w filmie „Zobaczyć wiatr” – żeglarze są niewidomi, a swą łódź nawigują wsłuchując się w rytm uderzania fal o kadłub oraz czując w szczególny sposób wiatr na policzkach, czy zmieniający się opór na sterze.

Widzów o mocnych nerwach zapraszamy na dwie fabuły. Pierwsza to „41 dni nadziei” – zrealizowany z ogromnym rozmachem, oparty na prawdziwych wydarzeniach film o wielkiej miłości i walce o przetrwanie w obliczu jednego z największych sztormów w dziejach. Drugą jest opowieść o Donaldzie Corwhurstcie – żeglarzu-amatorze, który wyrusza w niebezpieczną podróż, aby walczyć z żywiołem, z samym sobą i presją mediów. Chodzi o film pt. „Na głęboką wodę” – mocne, trzymające w napięciu kino w gwiazdorskiej obsadzie. W role Crowhursta wcielił się Colin Firth, a jego żonę zagrała Rachel Weisz. Reżyserem filmu jest, zdobywca Oscara, James Marsh („Teoria wszystkiego”).

Głodnych morskich opowieści zapraszamy na spotkania z naszymi gośćmi. Zaproszenie przyjął kpt. j. Cezary Bartosiewicz, były już Grotmaszt Bractwa Kaphornowców, który dwukrotnie opłynął przylądek Nieprzejednany, raz jako Kapitan. Jest jednym z założycieli prężnie działającego Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich oraz głównym inicjatorem budowy jachtu s/y „Województwo Toruńskie”.

W roku 2005 prowadził kilka etapów w wieloetapowym rejsie żeglarzy z TSŻM do Narviku, aby złożyć wieńce na cmentarzu żołnierzy polskich poległych w walkach o Narvik i nad miejscem wiecznego spoczynku ORP „Grom”. Natomiast w 2013 roku poprowadził wyprawę na owiane złowrogą sławą Wyspy Sołowieckie pokonując kanał Białomorski, który w czasach stalinowskich budowali w katorżniczych warunkach więźniowie ówczesnego reżimu.
To, między innymi, dzięki jego staraniom udało się przeprowadzić ogólnopolski konkurs wiedzy o morskiej historii Polski p.t. „Kurs na Horn”, w której udział wzięło ponad dziesięć tysięcy młodzieży.

Do Płocka przyjedzie również Olek Hanusz – jachtowy sternik morski, który w 2015 roku wyruszył 21-stopową odkrytopokładową mieczówką „King of Bongo” (Salmo 21-A) na wyprawę Dinghy Atlantic – przepłynął Atlantyk trasą pasatową, łącznie spędził na niej 2 lata i zwiedził prawie cały łuk Małych Antyli.

W programie PŻSF znajdziecie jeszcze pokazy filmu dla najmłodszych. Szczegóły poniżej. Bilet na jeden dzień (oprócz pokazów „MORZE ZA ROGIEM”) kosztuje 25 zł, a karnet na 2 dni – 30 zł. Bilety i karnety dostępne są w kasie kina (pok. 0.15). Zapraszamy.

Płockie Żeglarskie Spotkania Filmowe organizujemy pod patronatem festiwalu JachtFilm i przy wsparciu firmy Huzar – Polskiej Sieci Paliw – głównego sponsora wydarzenia.

PROGRAM

23 marca 2019 (sobota)

g. 12.00 – 14.00 – HISTORIA I MORZE – blok filmów historycznych o tematyce żeglarskiej i marynistycznej

g. 12.00 – Żeglarski.tv – filmowe notacje i dokumenty ukazujące w skrócie historię polskiego żeglarstwa 100 lat polskiego żeglarstwa oraz filmy z cyklu Żeglarze niepodległości ukazujący sylwetki najsłynniejszych polskich żeglarzy

g. 13.30 – Portrety wojenne. ORP Orzeł. Jan Grudziński – reż. Cezary Iber
fabularyzowany dokument z elementami animacji | Polska 2014 | 26 min. | kat wiek.: 12
____________________________________

g. 14.00 – 15.00 – Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie – reż. Krzysztof P. Bogocz, Marcin Macuk, film dokumentalny | Polska 2017 | 62 min.


____________________________________

g. 15.00 – 15.15 – Oficjalne otwarcie II PŻSF
____________________________________

g. 15.15- 16.00 – Żeglarze z bloków / Inner City Sailing – reż. Hannah Berryman
film dokumentalny | Wielka Brytania 2017 | 45 min.


____________________________________

g. 16.00 – 17.30 – przerwa obiadowa
____________________________________

g. 18. 00 – 19.30 – Gość PŻSF: Cezary Bartosiewicz
oraz pokaz jego filmów:
Województwo Toruńskie na Morzu Białym | Polska, 2013 | 17 – 21 min.
Horn – spełnić marzenia | Polska, 2019 | 20 min.


____________________________________

g. 19.30 – 20.00 – przerwa kawowa
____________________________________

g. 20.00 – Hit na sobotę! 41 dni nadziei – reż. Baltasar Kormakur
fabularny, przygodowy | USA 2018 | 92 min.


____________________________________

g. 21. 35 – rozmowy portowe 😉

24 marca 2019 (niedziela)

g. 9.30 – 12.30 – MORZE ZA ROGIEM – blok filmowy dla dzieci

g. 9.30 – Dudi: Cała naprzód – reż. Julio Soto Gurpide
film animowany dla dzieci | Belgia, Chiny, Hiszpania 2017 | 88 min. | kat. wiek.: 7+

g. 11.00 – Pipi wśród piratów / Pippi Långstrump på de sju haven – reż. Olle Hellbom
film przygodowy dla dzieci | Szwecja, RFN 1970 | 90 min. (język: lektor polski)


____________________________________
g. 13.00 – 15.00 – HISTORIA I MORZE – blok filmów historycznych o tematyce żeglarskiej i marynistycznej

g. 13 – Żeglarski.tv – filmowe notacje i dokumenty ukazujące w skrócie historię polskiego żeglarstwa 100 lat polskiego żeglarstwa oraz filmy z cyklu Żeglarze niepodległości ukazujący sylwetki najsłynniejszych polskich żeglarzy

g. 14.30 – Portrety wojenne. ORP Orzeł. Jan Grudziński, reż. Cezary Iber
fabularyzowany dokument z elementami animacji | Polska, 2014 | 26 min. | kat wiek.: 12


____________________________________

g. 15.00 – 16.00 – Gość PŻSF: Olek Hanusz
spotkanie połączone z pokazem filmów gościa


____________________________________

g. 16.00 – 17.30 – przerwa obiadowa
____________________________________

g. 17.30 – 18.30 – Zobaczyć Wiatr / Sense the Wind – reż. Christine Knowlton
film dokumentalny | USA, 2015 | 55 min.


____________________________________

g. 18.30 – 18.45 – Oficjalne zakończenie II PŻSF
____________________________________

g. 19.00 – Hit na niedzielę! Na głęboką wodę – reż. James Marsh
film fabularny | UK, 2018 | 101 min.

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search