Hiszpańskie rytmy wracają do POKiSu

Po sukcesie „Nocy Flamenco”, która miała miejsce pod koniec stycznia, zapraszamy na kolejne spotkanie z Hiszpanią. 16 marca zapraszamy na spektakl tańca pt. DANZA BOLERO de Ravel, który jest opowieścią o kobiecie zmiennej, pełnej pasji i życia.

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej jest wyjątkowym zjawiskiem na rynku polskim. TTNTF korzysta z tańca flamenco jako jednego z wielu środków wyrazu, z połączenia których buduje charakterystyczny dla siebie oryginalny język wypowiedzi artystycznej. Projekty TTNTF prezentowane były na licznych festiwalach sztuki m.in.: Festiwal Sztuki Współczesnej Rozdroże w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Flamenco „Duende” w Poznaniu, Festiwal Sztuki Niezależnej Re:wizje w Warszawie, Warszawska Scena Tańca, Gdański Festiwal Tańca, Warszawskie Dni F.G. Lorki.

Danza Bolero de Ravel
Spektakl składa się z dwóch części: Danza i Bolero de Ravel w choreografii Małgorzaty Matuszewskiej.

Danza
Z przepełnionego ptasim śpiewem ogrodu, gdzie damy dworu bawią się w ciuciubabkę do dźwięków danza española, przenosimy się we współczesność. Podziwiamy uwodzicielskie piękno guajiry, doświadczamy miłości i czułości matki, zanurzamy się w tajemniczy świat kobiecych uczuć.” 

W Danza przeplatają się choreografie nawiązujące do technik tańca hiszpańskiego charakterystycznych dla różnych epok, od XVII do XX wieku: hiszpańskiego tańca dawnego, sztuki flamenco  i clasico español. W kompozycjach występuje również element fuzji, łączenia technik hiszpańskich ze współczesnymi technikami tańca. Całość kompozycji pozostaje w dialogu z obrazami filmowymi Andrzeja Misiuka, wielokrotnie nagradzanego autora i operatora filmów przyrodniczych.

Bolero de Ravel
O czym opowiada wachlarz? Zapewne każdy zrozumie jego mowę inaczej. Bolero Teatru Tańca NTF to przede wszystkim opowieść o kobiecie – zmiennej, pełnej pasji i życia.

Utwór Maurice’a Ravela jest stylizacją tańca hiszpańskiego o tej samej nazwie – bolero. Został skomponowany w 1928 r. dla zespołu baletowego Idy Rubinstein, a pierwszą w historii tańca choreografię przygotowała Bronisława Niżyńska – siostra genialnego Wacława Niżyńskiego. Małgorzata Matuszewska w oryginalny sposób przenosi klasyczny temat w przestrzeń współczesnej sceny, nadając mu nowy, świeży wymiar.

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej w składzie: Karolina Łucznik, Małgorzata Matuszewska, Anna Ochman, Agata Teodorczyk.

Choreografia: Małgorzata Matuszewska.

Produkcja: Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki.

Spektakl jest współorganizowany przez Instytut Tańca i Muzyki w ramach Programu Scena dla Tańca 2019.

Spektakl odbędzie się 16 marca o godz. 18 w sali widowiskowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, na podstawie wejściówek do nabycia w Bileterii POKiS (ul. Jakubowskiego 10).

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search