Festiwal Themersonów po raz dziewiąty

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na Festiwal Themersonów. Po raz dziewiąty, w październiku będziemy przypominać twórczość wyjątkowego artysty, filmowca, poety, pisarza, filozofa i kompozytora, Stefana Themersona oraz jego żony, Franciszki, malarki, ilustratorki, scenografki.

 

Stefan i Franciszka, chociaż uprawiali różne dziedziny sztuki, pozostają nierozłączną parą artystów.  Widać to wyraźnie w filmach, jakie o Themersonach nakręcili Tomasz Pobóg-Malinowski i Wiktoria Szymańska. Pokażemy je podczas festiwalu w Kinie za Rogiem obok awangardowych filmów Stefana. Zaprezentujemy też film Themerson i język Erika van Zuylena, w którym holenderski reżyser bada stosunek Themersona do języka, próbuje zrozumieć jego koncepcję poezji semantycznej. Do tej koncepcji nawiąże poeta Maciej Woźniak na zajęciach dla uczniów płockich liceów.  Z kolei warsztaty z animacji poklatkowej poprowadzi Monika Kuczyniecka.

Ważnym motywem tegorocznej edycji festiwalu będzie droga. W niezwykłe podróże zabiorą nas bohaterowie książek dla dzieci Stefana i Franciszki Themerson: Marcelianek Majster-Klepka i Pędrek Wyrzutek. To za sprawą spektakli teatralnych Stowarzyszenia Teatr Per Se i Sceny Lubelskiej 30/32 z Warszawy.

Opowieść Stefana Themersona Przygody Pędrka Wyrzutka jest inspiracją IX Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży i warsztatów graficznych w Pracowni Działań Twórczych POKiS-u Kolor i Forma.

Droga to także temat przewodni konferencji Common room, którą, już po raz szósty, przy okazji festiwalu organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku. Towarzyszyć jej będzie wystawa fotografii Idąc miastem profesor Izabeli Łapińskiej z łódzkiej filmówki.

Tradycyjnie w czasie festiwalu Książnica Płocka zorganizuje grę uliczną dla młodzieży Stefan na wagarach oraz, wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury, happening przy ul. Themersonów, a Płocka Galeria Sztuki – wystawę Ulica Themersonów. W tym roku będzie to ekspozycja niezwykła, bo podsumowująca pięć lat istnienia ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod takim tytułem.  Przy okazji wystawy galeria zaprasza na warsztaty plastyczne Czarna sztuka nawiązujące do twórczości Themersonów.

Muzyczną atrakcją festiwalu będzie koncert zespołu Clock Machine.

Szczególnym gościem płockich dni z twórczością Themersonów będzie Jasia Reichardt, siostrzenica Franciszki,  spadkobierczyni ich dorobku i popularyzatorka twórczości.

Plakat do tegorocznej edycji Festiwalu zaprojektował Paweł Ryżko, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo, jest m.in. autorem kilku murali na ścianach płockich budynków oraz okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty.  W roku 2012 otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Pawła Ryżki były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search