Żeglarskie spotkania w Kinie za Rogiem

Po raz pierwszy w Płocku organizujemy przegląd filmów o tematyce żeglarskiej. To wspólna inicjatywa Kina za Rogiem w Płocku i Płockiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Na Płockie Żeglarskie Spotkania Filmowe, pod patronatem festiwalu JachtFilm,  zapraszamy 21-22 kwietnia do Kina za Rogiem w Płocku. Prezentowane filmy przeznaczone są zarówno dla widzów dorosłych (sobotni pokaz) jak i najmłodszych (niedzielny pokaz).

Sam Płock to ogromne możliwości żeglarskie bo to właśnie tu ma początek Zalew Włocławski czyli rozlewisko Wisły na odcinku ponad 50 km i średniej szerokości ponad 1 km. Dlatego pewnie, w Płocku i w okolicy działa prężnie kilka klubów żeglarskich. Ich członkowie żeglują co roku, nie tylko po Wiśle ale biorą również udział w regatach w całym kraju jak również chętnie wyruszają w rejsy po morzach i oceanach.

Dla tych, którzy poznali smak żeglarskiej przygody jak również i dla tych, którzy chcą zacząć ale boją się zapytać, organizujemy ten przegląd tuż przed otwarciem nowego sezonu żeglarskiego. Serdecznie zapraszamy.
Sponsorem Płockich Żeglarskich SPotkań filmowych jest firma HUSAR Polskie Stacje Paliw.

Oto program

21 kwietnia (sobota) | dzień I | Bilet/karnet: 15 zł

godz. 16.00 – Otwarcie

godz. 16.15 – Morze twoimi oczami (Polska 2010, czas: 25 min.) – film dok., scen. i reż. Lech Mikulski

godz. 16.45 – Spotkanie z Pawłem Becą autorem dwóch filmów „Głowa zbrasowana” i „Sklejka ciach będzie jacht” nagrodzonych na festiwal Jacht Film, połączone z ich pokazem.

godz. 17.20 – 18 – przerwa

godz. 18 – Na głęboką wodę (Wielka Brytania 2006, czas: 92 min.) – dramat dokumentalny, reż. Louise Osmond i Jerry Rothwell.

godz. 19:35 – Kruzenshtern (Polska 2009, czas: 52 min.) – film dokumentalny, w reż. Macieja Cuske.

godz. 20:30 – zakończenie I dnia

22 kwietnia (niedziela) | dzień II | Bilet/karnet: 9 zł
UWAGA! Bilety na pojedyncze pokazy znajdziecie przy godzinach poszczególnych projekcji.

godz. 10:00 – Podróże Kapitana Klipera (Polska 1968, czas: 60 min.) – pokaz filmów animowanych dla najmłodszych. Bilet: 3 zł

godz. 11:00 – Skąd i dokąd (Polska 2017, czas: 30 min.) – reż. Marcin Wołkowicz. Bilet: 2 zł

godz. 11.30 – 12:00 – przerwa

godz. 12:00 – Optimista – film dok., reż. K. Pluta (Polska 2012, czas: 45 min.). Bilet: 5 zł

godz. 12:45 – zakończenie

OPISY FILMÓW

Morze twoimi oczami (Polska 2010, czas: 25 min.)
film dok., scen. i reż. Lech Mikulski

Alicja wyrusza w niecodzienną podróż, wypływa w rejs żaglowcem Zawisza Czarny. Pełna wątpliwości i obaw co do słuszności swojej decyzji związanej z rejsem, powoli zaczyna dostrzegać wyjątkowość tej niecodziennej sytuacji. To nie tylko rejs, ciężka praca, przygoda, to przede wszystkim możliwość spojrzenia na własne życie z innej perspektywy. Główną bohaterką dokumentu jest osoba niewidząca, która wraz z pozostałymi niewidzącymi stanowi połowę załogi żaglowca. Do ostatniej minuty filmu nie wiadomo, czy Alicja naprawdę jest niewidoma. Zachowuje się i wygląda jak osoba w pełni widząca, nie nosi nawet ciemnych okularów. Obserwujemy ją, jak się zmienia, płynąc z Holandii do Polski, przez Morze Północne i Bałtyk.

Lech Mikulski urodził się w 1979 r. Reżyser filmowy, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Założyciel firmy Studio Obrazu (2003). Fotograf, były dziennikarz mediów lokalnych. Specjalizuje się w realizacji filmów dokumentalnych oraz niezależnych filmów krótkometrażowych. Jako drugi reżyser współpracował z Tomaszem Jurkiewiczem na planie etiud „Wesołych Świąt” oraz „Próba mikrofonu”. Autor filmu dokumentalnego „Nie pogubić się” prezentowanego na festiwalach, przeglądach filmowych oraz w telewizji Kino Polska.

Głowa zbrasowana (Polska, czas: 8 min.)
film Katarzyny Tarczoń i Pawła Beca

Filmowa impresja na temat tęsknoty za żeglowaniem.

Sklejka ciach będzie jacht (Polska, czas: 10 min.)
film Katarzyny Tarczoń i Pawła Beca

Film to przedstawienie w przyspieszonym tempie, budowy jachtu żaglowego, metodą szycia i klejenia. Dzięki mieszance, marzeń, uporu, ścisków stolarskich i ogromnemu wsparciu przyjaciół udało się bohaterom, a zarazem autorom filmu osiągnąć cel. W filmie unosi się zapach drewna, acetonu i żywic epoksydowych, a w ramach nieporozumień między budowniczymi, dochodzi prawie do rękoczynów!

Jeżeli myślisz o podobnym przedsięwzięciu, zobacz czy warto sięgnąć po narzędzia, czy lepiej zostać w kapciach na kanapie.

Na głęboką wodę (Wielka Brytania 2006, czas: 92 min.)
dramat dokumentalny, reż. Louise Osmond i Jerry Rothwell

Film opowiada historię podróży Donalda Crowhursta i jego udziału w najśmielszym, najbardziej nieprawdopodobnym w historii żeglarstwa wyścigu dookoła świata. To historia człowieka, dla którego spełnienie marzenia warte było najwyższej ceny. Film opowiedziany głosem Tildy Swinton to historia, która wydarzyła się podczas regat Sunday Times Golden Globe Race w 1968 roku.
Regaty samotników mają szczególny wymiar. Wyjątkowego nabrała historia jaka zdarzyła się w 1968 roku podczas okołoziemskiego wyścigu Golden Globe Race sponsorowanego przez londyńską gazetę Sunday Times.

Wystartowało w nich dziewięciu sterników. W tym gronie znalazł się Donald Crowhurst. Zdesperowany biznesmen i żeglarz amator liczył na nagrodę w wysokości 5 tysięcy funtów za zwycięstwo. Chciał ratować podupadającą firmę. Jednak na otwartej wodzie zorientował się, że zdobycie zamierzonego przez niego celu jest niemożliwe. Mimo to, nie zrezygnował – postanowił poczekać na wyprzedzającą go flotę i podawać fałszywe pozycje jachtu. Jego oszustwo pozwoliło mu wirtualnie wyprzedzić pozostałych zawodników rejsu.

Kruzenshtern (Polska 2009, czas: 52 min.)
film dokumentalny, w reż. Macieja Cuske

Reżyser Maciej Cuske towarzyszy uczniom rosyjskiej Bałtyckiej Akademii Rybołówstwa w ich pierwszym w życiu szkoleniowym rejsie na pokładzie żaglowca Kruzenshtern.
Ekipa filmowa towarzyszyła studentom akademii morskiej w dwóch etapach rejsu od Kaliningradu do Santa Cruz i od Rostocku do Kaliningradu.

Film Kruzenshtern to historia dojrzewania. Młodzi chłopcy, którzy marzą o morskich wyprawach po raz pierwszy wypływają w daleki rejs. To ma być sprawdzian. Dla nich i dla ich nauczycieli. Czy marzenia o morzu przetrwają trudną próbę życia i pracy na żaglowcu? Czy młodzi będą mogli godnie zastąpić tych, którzy przekazują im swoją wiedzę?

Morze nie lubi słabych. Kursanci od pierwszej chwili traktowani są przez załogę jak marynarze i muszą wykonywać powierzone im zadania. Czy chłopcy stali się mężczyznami? Czy przeszli przez tę próbę pomyślnie? Czy będą marynarzami? Czy starym wilkom morskim udało się przekazać młodym swoją pasję do morza? O tym opowiada film „Kruzenshtern” polskiego reżysera Macieja Cuske. Pokazuje także jak wielką przygodą jest wyprawa na największym w świecie żaglowcu. Przygodą dla uczestników ale również dla widzów.

Podróże Kapitana Klipera (Polska 1968, czas: 60 min.)

Barwne przygody kapitana Klipera, który razem z małpką Gogo podróżuje statkiem po morzach i oceanach świata. Raz po raz natrafiają na pirata Szalonego Rogera, ale dzięki odwadze i sprytowi zawsze udaje się im go przechytrzyć.

Skąd i dokąd (Polska 2017, czas: 30 min.)
dokument z elementami animacji, reż. Marcin Wołkowicz

Dokument z elementami animacji o rzece Wiśle. Film skierowany jest do dzieci w wieku 8 – 14 lat. Pokaz w ramach Festiwal O!PLA 2018. Film poświęcony jest pewnej rzece. Rzece, która nie ma jednego początku. Poznajemy ją w drodze – przebywa trasę 1047 km, przepływa przez różne krajobrazy, boryka się po drodze z różnymi trudnościami. Poznajemy mieszkańców rzeki i jej brzegów. Odkrywa przed nami niejedną tajemnicą, ale też skrywa inne. Jest dzika, ale i oswojona. Z każdym kilometrem zachwycamy się jej siłą, ale i jej kruchością. Mowa o Wiśle. Opowieść o rzece to pretekst do pokazania zależności między przyrodą a człowiekiem.

Optimista (Polska 2012, czas: 45 min.)
film dok., reż. K. Pluta

8-letni Mateusz rozpoczyna kurs żeglarski w szkółce dla najmłodszych. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim – z własnym strachem. Nauka żeglarstwa to twarda szkoła charakterów. Czy Mateuszowi uda się pokonać swoje słabości i zdać swój pierwszy życiowy egzamin?

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search