Przewodnik po „Nakręconym Mieście”

– Miasto łączące w sobie elementy nowoczesności i zacofania – tak opisano Płock w 1971 roku w pierwszym reportażu z planu filmu „Pięć i pół Bladego Józka” Henryka Kluby i Wiesława Dymnego. Większość zdjęć do swojego czwartego filmu Kluba zdecydował się zrealizować właśnie tutaj. Znał nasze miasto. Był tu już w 1965 roku z Jerzym Skolimowskim, kiedy razem robili „Walkower.” Film zapowiadał się pięknie, ale dorwała się do niego cenzura. Wycięła 40 proc. materiału i… zrobiła coś, czego nigdy nie robiła, nawet najbardziej znienawidzonym, godzącym w żywotne interesy partii filmom.

To fragment przewodnika, który jest częścią projektu FILMOWY PŁOCK, realizowanego przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną, Samorząd Województwa Mazowieckiego i POKiS. Przewodni łączy w sobie miłość do filmów i spacerów turystycznych. Na 40 stronach staraliśmy się pomieścić opisy ponad 20 filmów zrealizowanych w Płocku, opisy miejsc, w których powstawały (w formie spaceru). Opracowaliśmy również ich mapę oraz postaraliśmy się o fotosy z planów i filmów, które dotąd nie były publikowane.

Wiemy, że Wam się spodobają. Mamy nadzieję, że zachęcą też do spacerów i oglądania filmów „Z Płockiem w tle” w Kinie za Rogiem w Płocku. W naszej bibliotece znajdują się cztery z nich: „Kochaj!” oraz zrekonstruowane cyfrowo: „Szatan z 7 klasy” M. Kaniewskiej, „Walkower” J. Skolimowskiego i „Blizna” K. Kieślowskiego.

Seans z tymi filmami lub z jednym z nich może zamówić w każdej chwili i poprosić o wprowadzenie animatora Kina za Rogiem. Wystarczy zadzwonić pod nr. tel. 604 493 918.

Po bezpłatny przewodnik FILMOWY PŁOCK  należy zgłaszać się do PLOT, Stary Rynek 8, tel. 24 364 99 90 oraz do Bileterii POKiS, ul. Tumska 9a, tel. 24 367 43 52.


zdj. Mikołaj Tytman | na zdj. Szymon Cempura jako Hans Kloss podczas spaceru PO FILMOWYM PŁOCKU, 3 września 2017

0

Start typing and press Enter to search

Tęcza