Nadwiślańskie święto folklorystyczne

 Vistula Folk Festival rozpocznie się już w najbliższy wtorek (23.08) i potrwa do niedzieli (28.08). Będzie to już piąta edycja najstarszego w kraju festiwalu folklorystycznego. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki prezentuje zespoły, które przyjadą do Płocka z różnych stron świata.

Towarzystwo Taneczne Sonechko powstało jesienią 1973 roku w Żytomierskim Pałacu Pionierów z inicjatywy Tetyany i Mykhailo Guzun, absolwentów Krasnodarskiego Instytutu Kultury. Program taneczny Towarzystwa zawiera przeróżne kompozycje, tj. suity, miniatury oraz tańce z całego świata. Na każdym koncercie prezentowany jest folklor ukraiński. Specjalne miejsce w repertuarze Sonechko zajmują tańce folkowe regionu Polissya (Polesie). Za swoje umiejętności oraz osiągnięcia Towarzystwo otrzymało wiele nagród, w tym nagrodę “Modelowego Towarzystwa Tanecznego” (1986) czy “The People’s Art Company”  (1995). Ukraińska grupa jest pierwszym zdobywcą nagrody CIS Delphic Games Grand Prix oraz nagrody Grand Prix Festiwalu Choreograficznego im. Pavlo Virsky.

Historia słowackiego zespołu sięga roku 1975, gdy grupa “Kožiar” zmieniła nazwę na „TOPLAN”, pochodzącą od nazwy rzeki płynącej przez region ŠARIŠ. W roku 1990 odbył się pierwszy Toplan Festival, który został stworzony z inicjatywy zespołu. Od 1994 roku grupę przejął dyrektor artystyczny i choreograf Štefan Mucha, który tchnął nowe życie w szeregi zespołu. Do roku 2001 choreografami grupy byli Štefan Mucha i Juraj Havrila. Od 2002 roku liderem zespołu oraz sekcji tanecznej jest Pavol Švač. Nauczycielem tańca jest Tatiana Švačová. Głową sekcji muzycznej jest Peter Zajac – dyrektor Podstawowej Szkoły Muzycznej w Giraltovce i aktywny członek zespołu od wielu lat.

Universitas Padjadjaran Bandung to zaangażowana sercem i duszą w szerzenie kultury Indonezji grupa, której celem jest kultywowanie tradycji z wielu indonezyjskich prowincji. Zespół z sukcesami pomaga młodym ludziom w odnalezieniu balansu między młodzieżową kulturą a spuścizną przodków. Misją Universitas Padjadjaran Bandung jest m.in. zachowanie, nauka i kultywowanie rodzimej sztuki scenicznej, promocja i pomoc w głębszym zrozumieniu i docenieniu folkloru indonezyjskiego na świecie, a także dostarczanie profesjonalnego wyszkolenia choreograficznego i wychowawczego dla młodzieży.

Zespół Elai-Alai powstał w 1962 roku w Hiszpanii. Od tamtej pory zespół zyskał rozgłos poza granicami Kraju Basków. Działalność opiera się na subtelnym wydobywaniu, ochronie i rozwijaniu bardzo charakterystycznego Baskijskiego folkloru. Zespół brał udział w niezliczonej liczbie festiwali oraz różnego rodzaju animacji, zawsze osiągając zadowolenie widowni oraz sukces prasowy, zdobywaliśmy również wyróżnienia, takie jak Korona Salm w Senones (Francja) czy pierwszą nagrodę Konkursu Folklorystycznego w Gorizia (Włochy).Grupa koncertowała w Belgii, Bułgarii, Czechach, Anglii, Gruzji, Niemczech, Grecji, Irlandii, Izraelu, Meksyku, Norwegii, Polsce, Rumunii, Sardynii czy Szwajcarii. Repertuar Elai-Alai składa się z tańców różnych regionów Kraju Basków, takich jak Dantzari Dantza (z Bizkaia) czy Ezpatadantza i Erreberentzia (z Gipuzkoa).

Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki powstał w 1995 roku. Podstawowym celem działalności zespołu jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę, tj. taniec i śpiew. Oprócz zdobywania umiejętności tanecznych i wokalnych, młodzież poznaje polską kulturę ludową. Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” prezentuje opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne.
W repertuarze zespołu znajdują się również programy okolicznościowe: kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne. Od 1997 roku „Wisła” jest członkiem Stowarzyszenia Polska Sekcja CIOFF.

Zespół Tańca Ludowego „Masovia” powstał w marcu 1977 r. przy Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku z inicjatywy ówczesnego Prorektora PW w Płocku – doc. dr inż. Andrzeja Bukowskiego oraz Pani Marii Ingwer – Żabowskiej. Jest jedynym stricte studenckim zespołem ludowym działającym na obszarze miasta Płocka i okolicznych miejscowości. Ideą towarzyszącą twórcom zespołu było przede wszystkim kultywowanie tradycji rodzimego folkloru oraz rozśpiewanie i roztańczenie młodzieży akademickiej, w oparciu o bogactwo narodowej kultury ludowej. W trakcie swego istnienia Zespół Tańca Ludowego „Masovia” zaprezentował ponad tysiąc koncertów zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, biorąc udział w imprezach o zasięgu ogólnopolskim, jak również w festiwalach międzynarodowych.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Pomimo zmian „Dzieci Płocka” pozostają wierne tradycji i celom jakie wyznaczono w początkowej fazie istnienia placówki. Dziś Zespół uczy, bawi i wychowuje dzieci i młodzież w oparciu o harcerskie metody wychowawcze. W zajęciach uczestniczy ponad 500 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat reprezentujących niemal wszystkie płockie placówki oświatowe. Zespól dał kilka tysięcy koncertów zarówno w kraju, niemal całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej

Piąta edycja Vistula Folk Festival odbędzie się w dniach 23-28 sierpnia 2016. Koncerty będą odbywać się na Starym Rynku, w Parku Północnym oraz amfiteatrze (27.08 – koncert galowy, bilety w cenie 10 zł są dostępne w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl).

0

Start typing and press Enter to search