Śląsk – kochany i przeklęty, czyli LiterAkcje z Anną Dziewit Meller

– Szukam historii kobiet, które są niezwykłe – mówi Anna Dziewit Meller i opowiada o swoich dwóch babciach, o rodzinnym Śląsku, ale również o Warszawie czy Płocku. Zapraszamy na spotkanie z pisarką i dziennikarką, autorką książki „Od jednego Lucypera”.

 

 

To kolejny odcinek i kolejna gościni LiterAkcji – podcastu Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, im. Themersonów, w którym z polskimi pisarkami i pisarzami rozmawiamy o ich książkach, o tym co ich inspiruje, o życiu i o tym co się dzieje wokół. LiterAkcje powstały jako jeden z elementów Napowietrzacza kultury – projektu kulturalnego realizowanego na boisku POKiS przez całe wakacje 2020, przekształcając się w stały cykl literacki. Wakacyjnymi gośćmi i gościniami LiterAkcji byli: Anna Dziewit-Meller, Radek Rak, Rafał Kowalski i Paweł Sołtys.N

Anna Dziewit Meller – pisarka i dziennikarka, do niedawna felietonistka Tygodnika Powszechnego, od listopada ubiegłego roku związana z tygodnikiem Polityka. Jest autorką powieści: „Disko” (2012) i „Góry Tajget” (2016) oraz „OD jednego Lucypera” – książki, która premierę miała w wakacje ubiegłego roku, a która była pretekstem do spotkania z czytelnikami w Płocku. W pierwszej części rozmowy skupimy się na Śląsku, z którego Anna Dziewit Meller pochodzi i z którego nieustannie czerpie inspiracje, choć nie jest to zachwyt bezkrytyczny.

To pierwsza część rozmowy, którą Renata Jaskulska przeprowadziła 1 sierpnia 2020 roku na boisku POKiS. Anna Dziewit Meller odkrywa w niej kilka rodzinnych historii. Mówi o tym jakie są Ślązaczki a jakie chciałyby być? Mierzy się ze stereotypami. Opowiada też o tym, co jest fajnego w byciu pisarką i jak jej babcia stała się postacią literacką? No i co znaczy określenie „fałszywy matriarchat”? Podcast LiterAkcje znajdziecie na spotify, deezerze, spreakerze, kanale youtube naszego ośrodka i wielu innych platformach. Wkrótce druga część rozmowy z autorką książki „Od jednego Lucypera”.

Zapraszamy!

Podcast „LiterAkcje” znajdziecie na:

SPEAKER.com (https://www.spreaker.com/show/literakcje)

DEEZER.com (https://www.deezer.com/show/2036622) i

SPOTIFY.com (https://open.spotify.com/show/45N4XZ9IV0EES85rU8EbWF)

PODCAST.GOOGLE.com (https://tiny.pl/7szmx)

YOUTUBE.com (https://youtu.be/xhDAajgL2Oo)

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other