HO!PLA na O!PLA. Animacje dla dorosłych i młodzieży w Płocku

Pierwszego Oscara dostaliśmy w 1982 za „Tango” Z. Rybczyńskiego – animacje poklatkową nie dla dzieci, ale dla dorosłych. Ostatnie lata to bogactwo form i wysyp polskich artystów, którzy zdobywają uznanie na całym świecie. Kino za Rogiem w Płocku zaprasza na festiwal, który udowadnia, że film animowany to nie tylko dziecięce kreskówki, ale również sztuka dla widza dojrzałego i dorosłego.

O!PLA Festiwal Polskiej Animacji od kilku lat pokazuje trendy i ciekawe zjawiska, pozwala też na sprawdzenie, co w polskiej animacji „piszczy.” Od 2 marca do 13 kwietnia, niemal w każdą sobotę (oprócz 23.03) o godz. 17 w Kinie za Rogiem w Płocku pokazujemy Konkurs Główny Festiwalu, skierowany do widzów dorosłych i młodzieży. Będziecie mogli obejrzeć i ocenić 80 polskich filmów animowanych, zrealizowanych w różnych technikach (poklatkowa rysunkowa, lalkarska, mieszana, eksperymentalna), zarówno przez profesjonalistów, adeptów i uczniów szkół filmowych jak i animatorów pasjonatów.

Wśród nich są takie tytuły jak „III” Marty Pajek – jednej z bardziej utalentowanych i nagradzanych animatorek w Polsce. Jej przedostatni film „Figury niemożliwe i inne historie II”, pokazywany i nagradzany na całym świecie, zdobył m.in. Grand Prix festiwalu ITFS w Stuttgarcie. „III” przeszło podobną drogę, miało nawet szansę na szansę na zdobycie Złotej Palmy w Cannes. Podobnie było z filmem „Inny” Marty Magnuskiej, wyprodukowanym przez Szkołę Filmową w Łodzi, który znalazł się w sekcji Cinéfondation festiwalu w Cannes, a który chcemy pokazać w tym roku płockiej publiczności.

Mamy dla was również film „Colaholic” Marcina Podolca, który dotychczas znany był jako twórca komiksów („Fugazi Music Club”, „Podgląd”). Swoje albumy komiksowe publikował nie tylko w Polsce, ale i we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Jego krótki animowany „Dokument” był wyświetlany i nagradzany na licznych festiwalach, m.in. w Seulu (SICAF), Lipsku (DOK Leipzig) oraz w Clermont-Ferrand.COLAHOLIC (2018, 11’), Marcin Podolec (Yellow Tapir Films). Zrobił też komiks „Dym. Pablopavo – wywiad graficzny” a następnie klip „Ostatni dzień sierpnia” właśnie dla zespołu Pablopavo i ludziki. „Colaholic” to dziennik osoby, która pije stanowczo za dużo słodkich napojów gazowanych; dokument i komedia romantyczna w jednym.

Na uwagę zasługuję również Paulina Ziółkowska – do niedawna studentki łódzkiej filmówki. Jej III-roczny, zrealizowany w Studiu FUMI, film „O MATKO!”, był jedną z najczęściej nagradzanych animacji sezonu 2017/2018. Na tegorocznej O!PLA zobaczymy „NA ZDROWIE!”. Takich twórców jest dużo więcej, a O!PLA to jedna z nielicznych okazji do zapoznania się z ich dorobkiem.

 

W sumie, jak co roku, przygotowaliśmy 5 kategorii; od filmów realizowanych przez profesjonalistów, przez film realizowane przez studentów szkół wyższych, po filmy eksperymentalne, offowe i… amatorskie. Są też dwie kategorie dla dzieci (przedszkolna i wczesnoszkolna). O tym kto wygra decyduje publiczność zebrana przed ekranami w ponad 100 miejscowościach w Polsce, bo na O!PLA jurorami jest widownia. Na każdym pokazie otrzymają Państwo karty do głosowania, aby móc wskazać te tytuły, które najbardziej Was się spodobały.

W tym roku przed każdym programem prezentowany będzie krótki film (spot) jednej z polskich organizacji społeczno-ekologicznych. O!PLA pokaże również filmy Moniki Kuczynieckiej, która w styczniu prowadziła w Kinie za Rogiem w Płocku warsztaty z animacji poklatkowej dla młodych płocczan. Dodatkową atrakcją festiwalu jest wystawa prac artystki, pt. Bohaterowie filmów, które nigdy nie powstały, którą do końca marca można oglądać w SALI BIAŁEJ, obok kina.

Podsumowując. Do 1989 roku autorską animacje dla dorosłych pokazywano w polskich kinach przed seansami pełnometrażowymi. Później zwyczaj ten zanikł, a polska publiczność na wiele lat straciła kontakt z jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Kino za Rogiem od dwóch lat nawiązuje do tej, chlubnej, tradycja promocji krótkiego metrażu. Jednym ze sposobów jest festiwal O!PLA – święto współczesnej polskiej animacji.

Pamiętajcie! W Kinie za Rogiem trwa O!PLA – Festiwal Polskiej Animacji. Warto zobaczyć jak jest wspaniała i różnorodna.

P R O G R A M
7. Festiwalu Polskiej Animacji
O!PLA

2 marca (sobota)

godz. 15 –O!PLA – poza konkursem: ODWRÓCONA GÓRA ALBO FILM POD STRASZNYM TYTUŁEM, reż. Leszek M. Gałysz (J&P Polska 1999, czas: 77 min.). Bilet: 0 zł

Pełnometrażowa wersja popularnego serialu dla dzieci obchodzi w tym roku swoje 20. urodziny! Pojawienie się na szczycie Odwróconej Góry złych rycerzy Marbaków wywołuje strach wśród mieszkańców lasu. Przepowiednia mówi, że Marbaków pokona małe dziecko, dlatego też porywają oni wszystkie dzieci z okolicy izamykają je w klatkach. Na pomoc uwięzionym dzieciom wyrusza dobry duszek Wił, zmniejszony olbrzym Gig i trzy skrzaty Plonki… NAGRODY: Srebrna Kreska na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie za „poszukiwanie atrakcyjnej formuły twórczości dla dzieci” oraz Wyróżnienie Jury Dziecięcego „Marcinek” za scenariusz na Festiwalu Filmowym w Poznaniu.

9 marca (sobota)
godz. 15.00 – O!PLA | TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! Kategoria PRZEDSZKOLNA. Bilet: 2 zł

40-minutowy blok filmowych dla dzieci, w wieku do 6 lat, prezentujący najnowsze polskie animacje w ramach Festiwalu O!PLA 2019.

LISTA i OPISY FILMÓW

godz. 17 – O!PLA Kategoria STUDYJNA (blok 1, czas: 90 min.). Bilet: 3 zł.

9 niezwykłych, najnowszych polskich animacji. Dwie godziny niesamowitych wrażeń. Filmy zrealizowane w systemie producenckim, w studiach filmowych; dofinansowane z państwowych źródeł (PISF, MKiDN).

LISTA FILMÓW:
III (2018, 12’), Marta Pajek (Animoon)
BŁOTO (2018, 12’32”), Alicja Błaszczyńska (FUMI)
COLAHOLIC (2018, 11’), Marcin Podolec (Yellow Tapir Films)
MIAZMAT (2018, 04’08”), Klaudiusz Wesołowski (Platige Image)
ROOM (2018, 6’), Michał Socha (Letko)
SIĘ ZJADA (2018, 14’), Edyta Adamczak (Animaso)
ŚWIAT, KTÓRY ULECIAŁ NA GRZBIECIE KROWY (2018, 7’), Wojciech A. Hoffmann (Studio Munka)
WEŁNIAKI (2018, 10’), Joanna Polak (Studio Joanna Polak)
WIECZÓR (Niemcy/Polska 2016, 2’30”), Izabela Plucińska (Claytraces)

OPISY FILMÓW

16 marca 2019 (sobota)
godz. 15.00 – O!PLA | TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! Kategoria WCZESNOSZKOLNA. Bilet: 2 zł

70-minutowy blok filmowych dla dzieci, w wieku 7-10 lat, prezentujący najnowsze polskie animacje w ramach Festiwalu O!PLA 2019.

LISTA i OPISY FILMÓW

godz. 17 – O!PLA | Kategoria STUDENCKA (blok 2, czas: 93 min.). Bilet: 3 zł

11 filmów zrealizowanych przez studentów szkół artystycznych (w tym studentów zagranicznych), a także filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych w ramach warsztatów animacji.

LISTA FILMÓW

AN EYE FOR AN EYE (2017, 21”), Julia Płoch (ASP KRAKÓW)
CHRYSTUS NARODU (2018, 09’09”), Ewa Drzewicka (ASP KRAKÓW)
INNY (2018, 4’47”), Marta Magnuska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
KOMFORT (2018, 9’35”), Wronika Banasińska (ASP KRAKÓW)
KWADRATURA KOŁA (2018, 4’50”), Karolina Specht (PWSFTviT ŁÓDŹ)
MÓJ DZIWNY STARSZY BRAT (2018, 12’36”), Julia Orlik (PWSFTviT ŁÓDŹ)
NA ZDROWIE! (2018, 4’45”), Paulina Ziółkowska (PWSFTviT ŁÓDŹ)
NOCNY PORTIER (2018, 7’), Alicja Kot (ASP KRAKÓW)
REM (2017, 3’), Artur Hanaj (PWSFTviT ŁÓDŹ)
RUTYNA (2017, 5’18”), Valeria Molchanova (WSUO OPOLE)
WYPRAWA DO MAGICZNEGO WODOSPADU (2018, 13’), Bogna Kowalczyk (PWSFTviT ŁÓDŹ)

OPISY FILMÓW

30 marca 2019 (sobota)
godz. 16 – O!PLA – poza konkursem | NICZEGO SOBIE. KOMIKSY O MIEŚCIE GLIWICE (czas: 41 min.) – Tomasz Szabelski (producent). Bilet: 0 zł. Kat. wiek: 15 +

W roku 2013 Muzeum w Gliwicach wydało antologię pt.NICZEGO SOBIE. KOMIKSY O MIEŚCIE GLIWICE (redakcja: Grzegorz Krawczyk, Mikołaj Ratka). W antologii znalazły się krótkie formy ukazujące różnorodność komiksu, opowieści w kolorze, czarno-białe, wykorzystujące różne techniki graficzne. Jest komiks niemy, a nawet historia nawiązująca do tzw. protokomiksu.

„Niczegosobie” to również przekrój przez wiele gatunków komiksu, od humorystycznego, przez obyczajowy, przygodowy i fantastyczny, po bliski opowieściom grozy. Do współpracy przy powstawaniu antologii zaproszono czołowych autorów komiksów i rysowników. Pięć lat później, w ramach projektu elektrONarracje, 8 komiksów składających się na rzeczoną antologię otrzymało nowe życie w postaci krótkich filmów animowanych zrealizowanych w technice 3D przez Kopaniszyn Studio. Każdy z filmów doczekał się też oryginalnej ścieżki dźwiękowej stworzonej przez współczesnych Śląskich muzyków.

Komiksy w antologii / filmy w programie:•„Garbus” – Dominik Szcześniak/Maciej Pałka•„Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił” – Przemysław Surma•„Zobaczyć króla” – Daniel Gizicki/Kajetan Wykurz/Marcin Podolec/Marcin Surma•„Człowiek z żeliwa” – Mikołaj Ratka•„Capitol” – Marek Turek•„Komandosi z Berlina” – Rafał Szłapa•„Victoria” – Tomasz Kontny/Anna Helena Szymborska•„Marcowe ulice” – Daniel Gizicki/Grzegorz Pawlak

30 marca 2019 (sobota)

godz. 17 – O!PLA | Kategoria OFF&GO! (blok 3, czas: 77 min.). Bilet: 3 zł

12 filmów niezależnych (bez wsparcia z państwowych źródeł oraz zrealizowane poza szkołą/akademią), w tym filmy zrealizowane przez amatorów w ramach warsztatów animacji.

LISTA FILMÓW:
BUTTERFLY (2017, 1’44”), Urszula Taraszka (LAF 2017)
KOSMICZNA ROBOTA (2018, 5’56”), Piotr Baluta
LANDRYNKI (2018, 3’45”), Tomasz Pawlak
MIETKOWE INTERWENCJE EWOLUCJI TOLERANCJI EKOLOGICZNEGO KAKTUSA (2018, 2’39”), Daria Kopiec + dzieci uczestniczące w warsztatach Animator Jutra w ramach 11. Animatora (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)
NADCHODZĄ ZIMNI OGRODNICY (2018, 18’55”), Urszula Palusińska
POCZĄTEK ŚWIATA (2018, 10’13”), Paweł Kleszczewski & Katarzyna Zimnoch
POFRUNĄĆ Z KRUKIEM (2018, 8’10”), Hieronim Januszyk
SEZON OTWARTY (2017, 02’24”), Helena Stańczyk (LAF 2017)
TA KOSZMARNA NIEDZIELA (2018, 2’22”), Kamil Wójcik
TARGET EARTH (2017, 11’16”), Kamil Janko
THE GAME (2017, 8’), Natalia Oliwiak
WŁADCA PIERŚCIENIC (2018, 01’21”), Mariusz Włodarski

OPISY FILMÓW

6 kwietnia (sobota)
godz. 17 – O!PLA |Kategoria WIDEOKLIP (blok 4, czas: 60 min.). Bilet: 3 zł

To kategoria, w której prezentowane są oficjalne animowane teledyski zrealizowane na zamówienie, w tym wideoklipy nieoficjalne, ale posiadające zgodę na wykorzystanie muzyki, w sumie 15 klipów.

TYTUŁY FILMÓW:

ABOP (2018, 3’30”) > Kijek / Adamski | Tunng
BÓSTWA (2018, 4’41”) > Łukasz Rusinek | Żywiołak
CROSSFIRE (2017, 4’31”), Aleksandra Lekszycka (PJATK Warszawa) | Stephen
HANZZA (2018, 5’35”), Krystian Grzywacz | Pokusa
KĘSY (2018, 03’30”), Magdalena Pilecka | Bovska
KLATKI (2018, 2’42”), Magdalena Marchocka (UAP Poznań) | Kapela Wolne Obroty
KOSMICZNA KARETKA (2018, 4’05”), Grażyna Rigall & Konrad Kulczyński | Nawrocki & Dobrzy Ludzie
KURIOZALNE BUTY (2018, 05’03”), Maciej Bednarek | Elektronikt
LULLABY (2018, 5’45”), Martyna Koleniec | Aviations
AN IN THE MOON (2017, 3’30”), Tomek Ducki | LCAW
POLOWANIE NA TYGRYSA (2018, 02’23”), Maciej Buchwald | Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis
SEAN LAMH (2018, 04’14”), Paweł Kleszczewski & Katarzyna Zimnoch | Daragh Slacke
TADEK PALIWODA (2018, 03’55”), Michał Rychławski | Pięć Dwa
TAMA (2018, 2’22”), Kamil Wójcik | Sobotni Rosół
WYSPY CHŁODNE (2017, 3’37”), Sonia Skowronek | Niemoc

OPISY FILMÓW

13 kwietnia (sobota)
godz. 16.15 – O!PLA – poza konkursem |CAŁY TEN SMOG (Polska 2017, czas: 31 min.) – Tomasz Wełna. Kat. wiek: 15+. Bilet: 0 zł

Film edukacyjno-dokumentalny z elementami animacji, poświęcony wpływowi smogu na nasze zdrowie. Film skierowany do młodzieży (15+) i dorosłych. Tomasz Wełna – artysta grafik, projektant, twórca filmów i animacji, wykładowca. Urodzony w Krakowie w 1980roku. Absolwent i późniejszy wykładowca ASP w Krakowie. Doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Obecnie wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Katedrze Edytorstwa. Zaangażowany w walkę ze smogiem w Polsce, tworzy filmy i animacje edukacyjne, współpracuje z Polskim i Krakowskim Alarmem Smogowym.

godz. 17 – O!PLA |Kategoria ANIMOWANA FRASZKA + FORMANIMY (blok 5 i 6, łączny czas: 59 min.). Bilet: 3 zł

Pierwsze to filmy, których akcja trwa od 1 do 90 sekund, a drugie to abstrakcje i animacje eksperymentalne.

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI
TYTUŁY I OPISY FILMÓW

KATEGORIA FORMANIMY
TYTUŁY I OPISY FILMÓW

UWAGA!
ZAMÓW SEANS – PRZYJDŹ – ZDECYDUJ KTO WYGRA!

Jak co roku zapraszamy do organizowania SEANSÓW NA ŻYCZENIE. Zarówno grupy przedszkolne, szkolne, ale także szkoły z klasami artystycznymi oraz grupy nieformalne.
Zbierzcie grupę (min. 15 osób) i umówcie się na seans w dogodnym terminie. Kontakt: 604 493 918

BILETY: 2 zł/os.

Kontakt

Pytaj ile wlezie

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other